امام‌جمعه شهرکرد در جمع هنرمندان مطرح کرد:
تداوم نشست‌های هم‌اندیشی هنرمندان و تمرکز بر کیفی‌سازی هنر ضروری است

04:430

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام‌جمعه شهرکرد با تاکید بر تداوم نشست‌های هم‌اندیشی هنرمندان و تمرکز بر کیفی‌سازی هنر گفت: کیفیت هنر در آن است که آرمان‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی زنده نگه داشته شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام روز دوشنبه به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در نشست با جمعی از هنرمندان و اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری افزود: این آمادگی در مجموعه دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در استان وجود دارد که هر مقطعی نشست‌ها و گردهمایی‌هایی با حضور هنرمندان برگزار شود و متولیان و مسوولان دستگاه‌های هنر و فرهنگی نیز در این نشست‌ها شرکت کنند تا علاوه بر طرح موضوعات، زمینه حمایت همه‌جانبه و گسترش هنر به درون جامعه فراهم شود.

وی بر راهگشا بودن نشست‌های هم‌اندیشی هنرمندان تاکید و تصریح کرد: این‌گونه نشست‌ها می‌تواند نگاه جامعه را نیز به سمت هنر و هنرمندان معطوف کند و میدان عمل و عرصه فعالیت هنرمندان را نیز گسترش دهد به نحوی که افراد بیشتری از هنر و اثرات آن بهره‌مند شوند.

نکونام لازمه بهره‌مندی جمعیت بیشتری از مخاطبان از اثرات فعالیت‌های هنری و فرهنگی را شناساندن هنر به عموم افراد و در جریان قرار دادن مردم دانست و یادآور شد: همه هنرمندان و متولیان هنر باید برای شناساندن ابعاد و شاخه‌های هنری اقدام کنند و ظرفیت‌ها را به میدان بیاورند.

امام‌جمعه شهرکرد در ادامه لزوم کیفی‌سازی هنر را متذکر شد و در تعریف کیفیت هنر گفت: کیفیت در اصل آن است که بتوان ارزش‌های اسلام و انقلاب را با استفاده از هنر و ابزارهای آن در منظر افکار عمومی و جامعه قرار داد.

وی با بیان اینکه احیای ارزش‌ها رضایت پروردگار و برکات الهی را به دنبال دارد، افزود: شهید سردار سلیمانی بهترین الگویی است که با هنر خود در عرصه دفاع مقدس، جهاد، ایثار و شهادت‌طلبی درخشید و با وجود آنکه کار او محدود بود اما توانست به برکت الهی بر افکار جهانی اثرگذار باشد.

نکونام به تلاش دشمنان برای مخدوش و محبوس کردن ارزش‌های انقلاب و جلوگیری از جریان یافتن این ارزش‌ها در جامعه اسلامی اشاره و تصریح کرد: بدخواهان می‌خواهند با تحریف دستاوردهای انقلاب و نظام، آن‌ها را بی‌اثر و کم اهمیت نشان دهند و این ابزار هنر است که باید در مسیر مقابله قرار گیرد و به تبیین بپردازد.

امام‌جمعه شهرکرد استفاده از هنر را در رسوا کردن چهره واقعی دشمن و برداشتن نقاب از چهره او موثر دانست و ادامه داد: دشمنان اسلام و انقلاب در پشت انواع نقاب‌ها خود را پنهان کرده‌اند و هنر کیفی می‌تواند این نقاب را از چهره آنان بردارد و واقعیت‌ها را به مردم بشناساند.

وی با تاکید بر اینکه هنر انقلابی و هنر کیفی باید هنر تبیین‌گر باشد، اظهار داشت: اسلام ناب در مکتب تشیع با اسلامی که حکام وابسته نشان می‌دهد، متفاوت است و این هنر کیفی است که توان به ظهور رساندن اسلام ناب را داراست.

نکونام یادآور شد: بسیاری از برنامه‌ها و مسائل روزمره زندگی در حال به انحراف کشیده شدن و سوق داده شدن به سمت ابتذال و ضد ارزش‌هاست که خطراتی را برای جامعه به همراه دارد و هنر کیفی باید برای سمت‌وسو دادن به امور وارد میدان شود.

وی همچنین سلامت فکری، اخلاقی و دور بودن از گرایش‌های حزبی و گروهی را از شاخصه‌های هنر کیفی بیان کرد و گفت: هنرمندان از روحیه ظریفی برخوردار هستند اما لازم است این ظرافت به اراده‌ای مصمم تبدیل شود و هنرمند با نهراسیدن، ایستادگی کردن و مایوس نشدن در مسیر امیدآفرینی قدم بردارد.

امام‌جمعه شهرکرد افزود: جامعه نیاز به امید دارد و اگر هنرمند سرخورده و مایوس باشد نمی‌تواند به جامعه امید و ارزش را تزریق کند از این رو باید همواره با مقاومت و ایستادگی، حق خود را مطالبه کند.

نکونام اظهار داشت: هنر عرصه وسیعی است و می‌تواند در همه امور نقش‌آفرین باشد و هنری می‌تواند هنرمند را در اوج قرار دهد که با کیفیت، صادق و سالم باشد.

تقویت همدلی‌ها در عرصه هنر و فرهنگ به شکل‌گیری کنش واحد در اولویت‌های استان منجر می‌شود

رییس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست با بیان اینکه مهم‌ترین اولویت موجود در فضای فرهنگی و هنری استان، شکل‌دهی و تقویت اجتماع هنرمندان است، گفت: این اجتماع باید به هر طریقی انجام شود تا همدلی‌ها تقویت شود.

احسان قائدی افزود: مهمترین مساله از نگاه مقام معظم رهبری در عصر حاضر نیز جهاد تبیین است که اصلی‌ترین ابزار آن را هنر تشکیل می‌دهد و اگر به دنبال آن هستیم که در استان اتفاقی هم‌راستا با فرمایش رهبری روی بدهد باید راهکارها و اندیشه‌های اصلی از اجتماعات هنری استخراج شده و به اجرا در آید.

وی ساختار شورای فرهنگ عمومی را در ارتقای جایگاه هنر و فرهنگ استان یادآور شد و تصریح کرد: باید تلاش شود سیاست‌گذاری‌های شورا به سمتی حرکت کند که پرچم استان روز به روز در فضای فرهنگی و هنری کشور  بالاتر برود.

هنرمندان شرکت‌کننده در این نشست درباره اثرگذاری شعر در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، در نظر گرفتن فضا و جایگاه مشخص برای عرضه تالیفات و آثار هنرمندان و نویسندگان بومی، مشکل کمبود بودجه و نبود حمایت‌ها برای تولید فیلم‌های مستند، آسیب سفارشی شدن آثار هنری، لزوم ارتقای گروه‌های سرود جوانان و نوجوانان و تشکیل انجمن سرود در استان، اهمیت تشکیل اتاق فکر هنرمندان، توجه هر چه بیشتر به هنر و فرهنگ بومی و خرده‌فرهنگ‌ها و رعایت حق تالیف آثار و حمایت متولیان فرهنگی از حقوق نویسندگان نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند