تختی: «هنر متعهد» آداب، رسوم، زبان و فرهنگ و هنر بومی را احیا کند/ هنری که مخالف ارزش‌های انسانی و دینی نباشد «هنر انقلاب» است

05:580

طاهره تختی شاعر بیجاری معتقد است که هنری که در مسیر مخالف ارزش های انسانی و دینی نباشد هنر انقلاب است.

«هفته هنر انقلاب» هر ساله در هفته سوم فروردین‌ماه همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی، به این عنوان نامگذاری شده است که در این ایام طی مراسمی چهره سال هنر انقلاب معرفی می‌شود.

طاهره تختی متخلص به «نسیم» شاعر کردستانی متولد سال ۱۳۶۱ دربیجار است. وی تاکنون در جشنواره‌های استانی، منطقه‌ای و کشوری عناوین مختلفی را کسب کرده است. از این شاعر دو مجموعه شعر با عناوین «پیمانه‌ی احساس» و «ساعت هفت» منتشر شده است.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفتگویی با طاهره تختی در بررسی هنر متعهد و هنر انقلابی است.

هنر نقلاب از دیدگاه شما داری چه شاخصه‌هایی است؟

پویایی، تعهد، خلاقیت، مثبت‌اندیشی و دوری از شعار زدگی،  از مهمترین شاخصه‌هایی است که به نظر بنده باید معیار هنرمند انقلابی تلقی شود.

انقلاب اسلامی خود یک دگرگونی بزرگ سیاسی بود که با حضور طیف‌های مختلف جامعه شکل گرفت و توانست بزرگترین حکومت منطقه را با تمام حمایت‌های قدرت‌های جهانی سرنگون کند. در بخش هنر پاسخگویی به مطالبات این مردم با سلیقه‌های گوناگون نیازمند پویایی همیشگی و تعهدی مبتنی بر اعتقاد به آرمان های انقلاب در بخش هنر، بهره گیری از ابزارهای روز و خلاقیت لازم در ارائه اثر با نگاهی مثبت اندیش و به دور از شعار زدگی است.

 آیا هنر انقلاب را ژانری مستقل در هنر می‌دانید؟ آیا هنر انقلاب هنری پویا شده است؟

از نظر من هر هنری که با ارزش‌های دینی منافات نداشته باشد و بتواند آنقدر جذابیت داشته باشد که رضایت و توجه اقشار مختلف جامعه را جلب نموده و موجب گردد به سمت و سوی محتوای مبتذل رسانه‌های بیگانه کشیده نشوند، هنر انقلاب است. خواه در قالب شعر، موسیقی، کاریکاتور یا انیمیشن با محتوای طنز انتقادی باشد؛ خواه یک فیلم سینمایی یا سریال تلویزیونی فاخر و تاثیرگذار باشد.

نمی‌توان گفت هنر انقلاب در حالت کلی پویا شده است یا خیر؛ زیرا محدوده‌ی آن بسیار وسیع بوده و پاسخ به آن در چند جمله مقدور نیست. در طول این سال‌ها در برخی از هنرها پویایی چشمگیری داشته‌ایم؛ در برخی ساکن بوده‌ایم و در برخی حتی پسرفت هم داشته‌ایم.  به عنوان مثال خوشبختانه در  هنر انیمیشن سازی پویا بوده‌ایم و در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ایم که مورد توجّه مخاطبین کودک و نوجوان قرار گرفته و مورد استقبال عامه مردم نیز قرار گرفته است.

در بخش شعر نیز آثار خوبی را شاهدیم و جشنواره‌های خوبی با موضوع مرتبط با انقلاب و توجه به جوانان برگزار می‌‌شود. اما تمام این موارد مستلزم حمایت از این دستاوردهاست که متأسفانه در این خصوص دچار ضعف هستیم.

 در مسیر رشد و توسعه هنر انقلاب چه موانع و چالش‌هایی را می‌بینید؟ و آیا راهی برای برون‌رفت از این موانع دارید؟

متاسفانه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، همیشه برخی از مسئولین با تنگ‌نظری، اِعمال نظرات سلیقه‌ای، بدبینی، یکجانبه گرایی و تعصّبات بی‌جا، موجبات به انزوا کشیده شدن بسیاری از هنرمندان را فراهم کرده‌اند  و خواسته یا ناخواسته جوانان را به سمت بی‌هنری و بی‌فرهنگی کشانده‌اند. عدم بودجه بندی صحیح فرهنگی در شاخه‌های مختلف هنری و تخصیص حداقلی بودجه در برخی استان‌ها نیز در این شرایط مزید بر علت گردیده‌است.

یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی می‌تواند احیای آداب و رسوم و زبان و فرهنگ و هنر بومی هر منطقه از میهن عزیزمان و دعوت از هنرمندانی باشد که به حاشیه کشیده شده‌اند. با برگزاری کلاس‌های آموزشی و جشنواره‌های متناسب و معرفی آنها در رسانه ملی می‌توانیم گام‌هایی در این زمینه برداریم.

چه موضوعاتی در آفرینش هنر متعهد مغفول مانده است؟

موضوعاتی که برای کودکان، نوجوان و جوانان جذاب باشند. هر چند تلاش‌هایی از طرف برخی هنرمندان متعهد و خوش‌ذوق در این زمینه صورت گرفته ولی تمایل قشر جوان به فرهنگ غربی نشان‌دهنده این است که این تلاشها و حمایت های صورت گرفته اصلاً کافی نبوده است.

 آیا از نگاه شما هنر انقلاب از طرف مردم مورد اقبال قرار گرفته است و اگر نه چطور می‌توان این اقبال را ایجاد کرد؟

به نظر من چون در مدیریت و تخصیص اعتبار بودجه‌های فرهنگی و هنری در اکثریت قریب به اتفاق موارد، نظر قشر خاصی از جامعه در نظر گرفته شده‌است؛ هنر انقلاب مورد اقبال عموم مردم واقع نشده است.

مسئولین فرهنگی می‌بایست بیشتر برای هنرهای بومی هر منطقه اهمیت قائل شده و حمایت های معنوی و مالی بیشتری را در نظر بگیرند. هنر انقلاب در اصل هنرهای نهفته در هر گوشه از این آب و خاک است و محدود به هنری خاص با تعریفی منحصر به فرد نیست. هر  هنری که برخواسته از سنت‌های زیبای ایرانی و اسلامی است؛ هنر انقلاب است. هنری که مخالف ارزش‌های انسانی و دینی نباشد هنر انقلاب است؛ خواه یک داستان فکاهی باشد یا یک داستان ارزشی با مضمون ایثار و شهادت. خواه شعری طنز باشد یا شعری حماسی

 آیا در جریان هنر انقلاب توانسته‌ایم استعدادهای جوان را کشف و پروش دهیم؟

در برخی از حوزه‌ها بله و در برخی خیر، به نظر بنده کشف و پرورش استعدادهای جوان مستلزم ایجاد زمینه های لازم در این خصوص است همچون فراهم سازی زیر ساخت های فرهنگی وهنری در سراسر کشور. وقتی ما در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور هیچگونه زیرساخت فرهنگی وهنری را نداریم و اصولا کسی سراغ کشف استعدادها نمی رودقطعاً پاسخ این سؤال امیدوارکننده نخواهد بود. البته در بخش هایی با برگزاری جشنواره هایی این موفقیت به صورت نسبی حاصل شده است.

 آیا هنر انقلاب به عنوان هنر مطالبه‌گر موفق شده است به این هدف برسد؟

با توجه به اینکه انقلاب اسلامی ایران با هدف تحقق ارزش‌های انسانی و اسلامی به وقوع پیوست؛ با انقلاب فرهنگی چشم انداز هنری وسیعی در ابتدا در نظر گرفته شد که به طور کلی من فکر می‌کنم نتوانسته‌ایم در همه زمینه‌ها به هدف خود برسیم؛ هر چند در برخی حوزه‌ها پیشرفت های داشته‌ایم که قابل توجه است.

 آیا معرفی چهره سال هنر انقلاب می‌تواند در معرفی این هنر میان مردم کمک‌کننده باشد؟

انتخاب چهره سال هنر انقلاب، بر اساس معیارهای عامه پسند نبوده و شخصاً فکر می‌کنم نمی‌تواند در زمینه معرفی هنر انقلاب تاثیرگذار باشد؛ همچنان که تا کنون نبوده است.

 از نظر شما چه کسی می‌تواند به عنوان چهره سال هنر انقلاب معرفی شود؟

از نظر من هر هنرمندی که بی هیچ چشم داشتی تلاش می‌کند نگاه ها را به سمت قابلیت‌های بومی و فرهنگ و هنر ایرانی و اسلامی جلب کند و مثبت نگر و مثبت اندیش باشد، هنرمندی انقلابی و شایسته تقدیر است. حتی اگر زنی بی‌سواد و خانه‌دار در روستایی گمنام باشد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند