تجلیل از نویسنده اثر نمایشی «دایک» از سوی حوزه  هنری خراسان شمالی

02:590

به همت حوزه هنری خراسان شمالی از هیوا ربانی نویسنده اثر نمایشی «دایک» تقدیر به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، جلسه  نقد و بررسی نمایش «دایک» و تجلیل از «هیوا ربانی» نویسنده این اثر به واسطه کسب رتبه نخست بخش نمایشنامه‌نویسی دومین جشنواره جایزه «سرو» که به همت حوزه هنری خراسان شمالی و با حضور عوامل گروه هنر بجنورد در سالن اجتماعات سوره حوزه هنری استان برگزار شد، به عوامل چگونگی شکل‌گیری اثر نمایشی «دایک» از زبان نویسنده و کارگردان اثر نمایشی پرداخته شد.

در این محفل سیدحسین فدایی‌حسین داور دومین جشنواره جایزه سرو، ضمن تقدیر از حرکت حوزه هنری خراسان شمالی به واسطه تجلیل از هیوا ربانی به عنوان نویسنده جوان و اثرگذاری این اتفاق برای خلق آثار بهتر در آینده، به بیان ویژگی‌های این اثر نمایشی پرداخت.

وی به واسطه این که جنبه تکنیکی و مضمونی اثر در داوری نمایش‌نامه‌ها از سوی داوران مورد توجه قراردارد، افزود: برخورداری نمایشنامه دایک از ۲ ویژگی فوق، در کنار نگاه نو و متفاوت به محتوا و مضمون که امتیاز ویژه در داوری است، زمینه‌ساز این موفقیت شد.

وی با بیان این که هر نمایشنامه باید دارای ساختار دراماتیک باشد، تصریح کرد: هر نمایشنامه با هر مضمون باید کامل و به لحاظ ساختاری محکم و تاثیرگذار باشد تا بتواند مضمون را منتقل کند، که نمایش «دایک» به این موارد توجه کرده و به عنصر خیال به صورت موازی پرداخته بود.

بر اساس این گزارش، در این جلسه، «هیوا ربانی» نویسنده اثر نمایشی دایک به چگونگی شکل‌گیری این اثر نمایشی پرداخت و گفت: تغییر متن و بازنویسی آن به همت گروه و به واسطه همراهی و همفکری خوب گروه رقم خورد.

وی این اتفاق و همراهی با گروه و تغییر متن در طول اجرا را تجربه خوبی برای تداوم فعالیت در این عرصه عنوان کرد.

سعید آقایی هم به عنوان طراح صحنه اثر نمایشی «دایک» جان گرفتن طراحی صحنه این اثر را مدیون همراهی گروه عنوان کرد و از چگونگی رسیدن به ایده طراحی صحنه و الهام گرفتن از متن سخن گفت.

مهران رحمانی نیز به عنوان سرپرست گروه هنر بجنورد، ضمن تاکید از همدلی و همسویی این گروه در ارائه آثار نمایشی از حمایت‌های معنوی حوزه هنری خراسان شمالی از این اثر نمایشی و در اختیار دادن فضای تمرین تقدیر کرد.

در این محفل دوستانه از ضرورت شکل‌گیری ورک شاپ‌های مختلفی هم‌چون طراحی صحنه، نمایشنامه‌نویسی و… سخن به میان آمد و در پایان با حضور اکرم صدیقی‌کلاته؛ رئیس حوزه هنری خراسان شمالی، علیرضا فیروزه؛ پیشکسوت تئاتر استان و جمعی از هنرمندان با اهدای لوح تقدیر از هیوا ربانی تجلیل شد.

در آیین اختتامیه دومین دوره جایزه سرو که نهم اسفند ماه برگزار شد، «هیوا ربانی» موفق به دریافت تندیس سرو و دیپلم افتخار بخش نمایشنامه‌نویسی این جشنواره برای نمایش «دایک» شد و توانست رتبه نخست این بخش را از میان ۱۲۸ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره به خود اختصاص دهد.

هیوا ربانی متولد ۱۳۷۱ دارای مدرک تحصیلی لیسانس ادبیات نمایشی است وتاکنون نگارش بیش از ۱۰ نمایشنامه، مربی تئاتر، بازیگری چندین نمایش، کسب مقام‌هایی در جشنواره‌های تئاتر استانی، ملی و بین‌المللی و… را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند