تجربه گفت بانوان نویسنده در حوزه هنری خراسان شمالی جان گرفت

01:490

تجربه گفت بانوان نویسنده با حضور اکرم صدیقی‌کلاته، رئیس حوزه هنری خراسان شمالی و جمعی از بانوان علاقه‌مند به تاریخ شفاهی در حوزه هنری استان تشکیل شد و رنگ و بوی تجربه‌گرایی به خود گرفت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، اکرم صدیقی‌کلاته، که با مجموعه «اسماعیل نذر آفتاب» خاطرات آزاده اسماعیل کریمیان شاددل را به رشته تحریر درآورده است، با اشاره به اهمیت و نقش تاریخ شفاهی، از ضرورت توجه و پرداختن به تاریخ شفاهی در دنیای امروز گفت و خطاب به علاقه‌مندان حاضر در این محفل، مطالعه و تماشای فیلم را برای قلم زدن در این عرصه و آشنایی با اصطلاحات و وقایع تاریخ شفاهی ضروری دانست.

بر اساس این گزارش، صدیقی، ۸ سال جنگ تحمیلی را رویدادی مهم در تاریخ انقلاب اسلامی عنوان کرد که به واسطه وقایع متعدد می‌تواند دست‌مایه علاقه‌مندان و فعالان این عرصه قرار بگیرد.

وی پرسشگری را لازمه ورود به دنیای تاریخ شفاهی بیان کرد و افزود: بسته به نوع موضوع و شخصیت‌هایی که دست‌مایه مصاحبه افراد در تاریخ شفاهی قرار می‌گیرند، باید دامنه بهره‌مندی از افراد را گسترش داد تا به اطلاعات جامع و درست از  اتفاقات آن روزها رسید.

وی هم‌چنین بهره‌گیری از ادبیات و زبان داستانی را لازمه غنا بخشیدن به روایت‌های تاریخ شفاهی دانست.

رئیس حوزه هنری خراسان شمالی از نقش بانوان در به رشته تحریر درآوردن خاطرات تاریخ شفاهی سخن گفت و دقت بالا و جزئی نگری را نشانه‌هایی از تفاوت روایت‌های بانوان در تاریخ شفاهی بیان کرد.

گفتنی است در این محفل،علاقه‌مندان به تاریخ شفاهی، از تجربیات فعالان این عرصه بهره‌مند شدند.

لازم به ذکر است ،خانه بانوان نویسنده روایت‌گر جهاد«نویسا» فروردین ماه امسال و همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی با حضور جمعی از مسئولان خراسان شمالی و بانوان نویسنده استان آغاز به کار کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند