تاکید مسئول واحد نمایش حوزه هنری چهارمحال و بختیاری بر تاثیرگذاری تئاتر در جامعه

04:000

مسئول واحد نمایش حوزه هنری چهارمحال و بختیاری گفت: تئاتر در رشد جامعه بسیار اثر گذار است و مسئولان با اعتماد به هنر تئاتر راه پیشرفت  های فرهنگی جامعه را هموار خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، امین بسیم مسئول واحد نمایش حوزه هنری چهارمحال و بختیاری گفت: تئاتر پدیده ای است که مرز نمی شناسد هنری اندیشه ساز است که زندگی را از جنبه های مختلف به صورت عمیق بررسی می کند این هنر والا در رشد جامعه بسیار اثر گذار است و مسئولین ارشد هر کشوری با اعتماد به این هنر راه پیشرفت های فرهنگی جامعه را هموار خواهند کرد.

وی افزود: حتی با وجود رسانه های مختلف تصویری و پلتفرم های متنوع هنوز تئاتر جایگاه خود را دارد و شاید بتوان گفت تاثیر آن از بسیاری دیگر از هنرها و رسانه های مختلف بیشتر است چرا که به صورت زنده و بدون واسطه با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند و تاثیر بسیاری می تواند بر او بگذارد.

وی یاد آور شد: امروزه تئاتر درمانی در دنیا از جایگاه خاصی برخوردار است . تئاتر درمانی تلفیق هنر نمایش با علوم حوزه روان شناسی برای تاثیر گذاری در رفتار و سوء رفتار قشر‌های مختلف جامعه است که امروزه در دنیا بسیار جدی گرفته شده و تاثیر بسازایی نیز داشته است.

بسیم افزود: در دوران کرونا بیشتر قشر آسیب پذیر هنرمندان نمایش بودند چرا که هیچگونه جایگزین مناسبی برای ارائه اثر خود در این دوران نداشتند. هر چند در برخی موارد به صورت زنده و تصویری آثاری را ارائه دادند ولی شاید بتوان گفت آن روح واقعی هنر تئاتر و تاثیر شگرف آن در غیر زنده بودن این هنر، نمایش داده نخواهد شد.

مسئول واحد نمایش حوزه هنری چهارمحال و بختیاری درباره برنامه های این واحد در هفته هنر انقلاب اسلامی گفت: در هفته هنر انقلاب اسلامی نخستین سلسله نشست های تئاتر مردمی بچه های مسجد استان با عنوان «محرابیان» اجرا شد و در این رویداد سه اثر نمایشی از هنرمندان تئاتر بچه های مسجد از شهرستان های لردگان، بروجن و فارسان در مساجد استان اجرا داشتند.

وی افزود: تئاتر بچه های مسجد با رویکرد پرورش استعداد های جوان نمایشی در مساجد استان از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را آغاز کرده و تا کنون بیش از ۱۰ اثر نمایشی تولید و چندین کارگاه آموزشی برگزار کرده است و آثار تولیدی این بخش نمایشی در جشنواره سراسری تئاتر بچه های مسجد  نیز حضور داشته اند.

بسیم یاد آور شد:  در سال ۱۴۰۱ تلاش داریم با فعال کردن بیشتر مساجد استان در بخش تئاتر اولین جشنواره تئاتر بچه های مسجد استان را نیز برگزار کنیم .

این هنرمند هنرهای نمایشی در مورد برنامه های دیگر این حوزه در سال پیش رو گفت: اکنون نخستین مجموعه نمایشنامه از هنرمندان تئاتر استان با عنوان«سکوت شب یلدا» در حال چاپ است که در سال ۱۴۰۱ رونمایی و عرضه خواهد شد و سه اثر نمایش صحنه ای نیز در حال تمرین برای اجرا می باشند که از خرداد ۱۴۰۱ به روی صحنه خواهند رفت.

مسئول واحد نمایش حوزه هنری چهارمحال و بختیاری افزود: جایزه دو سالانه ی نمایشنامه نویسی نیز از سوی واحد نمایش استان در دو دوره برگزار شده است که دوره سوم آن نیز در سال ۱۴۰۱ فراخوان خود را ارائه خواهد کرد.

وی یاد آور شد: تلاش داریم با همکاری سازمان ها و ارگان های دیگر رویداد های تئاتری دیگری چون جشنواره تئاتر خیابانی نیز در صورت همکاری این سازمان ها برگزار کنیم.

بسیم بزرگترین مشکل هنرمندان تئاتر استان را نبود زیر ساخت های مناسب عنوان کرد و گفت: متاسفانه  در حال حاضر حتی در مرکز استان نیز یک آمفی تئاتر استاندارد و یا یک پلاتوی اجرای مناسب تئاتر وجود ندارد که امیدوارم اهمیت این هنر برای مسئولین ارشد استانی مفهوم یابد و به فکر ایجاد مکان مناسب برای اجرای نمایش در استان باشند.

وی افزود: در بیشتر استان های کشور مجموعه های تئاتر شهر آنها راه اندازی شده و به صورت مداوم اجرای نمایش دارند حتی در برخی از مراکز استانی این مجموعه ها خود کفا شده اند و دیگر نیازی به حمایت های دولتی آنچنان ندارند اما متاسفانه  در استان ما مکان مناسبی برای اجرای نمایش وجود ندارد و اجرا های تئاتر نیز به صورت مستمر نیست به صورت موردی و جشنواره ای  نمایش به روی صحنه می رود.

بسیم اظهار اشت: تئاتر باید برای اینکه به روی پای خود باشد و خود کفا شود از سوی مسئولین حمایت شود. چرا که هنر پر هزینه ای است.

نمایش‌های «رد سوز برف و باد ازبن استخوانهای یخ زده» به کارگردانی سعید جوانبخت، «اون شب خونه چه خبر شد؟» به کارگردانی مسلم سلیمانیان چالشتری و «کافور» به کارگردانی سارا اسماعیلی به عنوان سه اثر صحنه ای حوزه هنری در حال تولید است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند