حسین فدایی حسین در مازندران مطرح کرد؛
«تئاتر مسجد» فرصتی برای انتقال پیام‌های اخلاقی و ارزشی به جامعه است

02:0070

فدایی حسین در برنامه آموزشی محرابیان گفت: تئاتر مسجد فرصت مناسب و بستری کارامد جهت انتقال پیامهای اخلاقی و ارزشی به جامعه است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران سید حسین فدایی حسین پژوهشگر، نویسنده و مدرس تئاتر در حاشیه  نخستین دوره از سلسله رویدادهای آموزشی تئاتر مردمی بچه های مسجد ( محرابیان) ویژه مربیان منطقه دو (استان های مازندران و گلستان) که ۱۰ الی ۱۲ خرداد ماه از سوی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در ساری برگزار شد، گفت: آموزش به مربیانی که آمادگی آموزش در مساجد را دارند در اولویت کار ما قرار دارد تا بتوانند  علاقه‌مندان کار نمایشی در مساجد را هدایت کنند.

وی افزود: این اقدام در سه مرحله مقدماتی (تئوری) دریک نیم روز، مرحله بعدی در یک روز برای آماده کردن بچه‌ها برای کار نمایشی، و مرحله بعدی در روز سوم اجرای نمایش است.

فدایی حسین با بیان اینکه ایده آل ما برای بچه های مسجد این است که بدانند ما قرار است به‌جای صحنه در مسجد کار اجرا کنیم که اقدامی متفاوت است، گفت: در ابتدا باید تفاوت این نوع نمایش با دیگر گونه های تئاتر جا بیفتد،  بعد از آن اجرای در مساجد مختلف شهر است که جریان تئاتری را ایجاد میکند، ایده‌آل ما این است که به جایی برسیم که در هر هفته یک روز اجرای نمایش متناسب با فضای مسجد داشته باشیم.

این مدرس نمایش با اشاره به اینکه محتوای نمایش قابل اجرا در مسجد با مخاطبان مسجدی باید مسجدی باشد، اذعان کرد: موضوعات میتواند به مردم ربط داشته باشد، ما محدودیت سنی ایجاد نخواهیم کرد اما برای اجرای نمایش تفکیک سنی باید صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما به این روند برسیم که هر هفته در مسجد و شهر اجرا داشته باشیم مسجد به یک رسانه تئاتر مسجدی به یک رسانه ارزشی تبدیل می شود که ما می‌توانیم بسیاری از پیام‌های اخلاقی را از این طریق منتقل کنیم.

فدایی حسین با بیان اینکه مساجد بستر مناسبی برای برنامه های تئاتر است، گفت: جریان بچه های مسجدی باید به رشدی برسد که هم نمایشنامه و هم مربیان و هم آماده سازی  گروه های تئاتر در خود مساجد شکل بگیرد.

شایان ذکر است که رویداد آموزشی محرابیان ( منطقه ۲) ویژه استان مازندران و گلستان با هدف توانمند سازی مربیان نمایش مسجد و حضور هنرمندانی از سراسر دو استان مذکور به میزبانی حوزه هنری انقلاب اسلامی مازندران و همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس مازندران و بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران برگزار شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند