بیست‌وسومین اثر دانشنامه استان همدان به چاپ رسید

01:450

کتاب «واژه‌نامه همدانی» سندیتی بر گفتار و گویش همدانی، کاری از هادی گروسین به عنوان بیست‌وسومین اثر دانشنامه استان همدان از سوی حوزه هنری به چاپ رسید.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه کتاب «واژه‌نامه همدانی» فرهنگ واژه‌ها و اصطلاحاتی به گویش همدانی است، گفت: این کتاب پس از سال‌ها با افزوده‌ها، اصطلاحات و مدخل‌های جدید به همت گروه دانش‌نامه همدان به زیور طبع آراسته و منتشر شده است.

تیمور آقامحمدی کتاب «واژه‌نامه همدانی» را دارای ۶۷۸ صفحه و چهار فصل اعلام کرد و افزود: فصل نخست به کلیاتی نظیر ویژگی‌های دستوری گویش همدانی، افعال، مصدرها و اصوات اختصاص دارد و در فصل دوم، واژگان همدانی به ترتیب الفبایی درج شده است.

وی فصل سوم را گزیده امثال و اصطلاحات و فصل چهارم را داستان‌های مثل‌گونه بیان داشت و گفت: نویسنده کتاب با ۵۶ سال تحقیق میدانی و گردآوری تک تک واژه‌ها، ضرب‌المثل‌ها، اصطلاحات و کنایات، یادگار نیم قرن عشق و شوریدگی به فرهنگ زادگاهش همدان را در کتاب «واژه‌نامه همدانی» به چاپ رسانده است.

دبیر دانشنامه همدان با اشاره به اینکه واژگان و مدخل‌های گردآوری شده در کتاب حاضر، در گستره شهرستان همدان کاربرد دارند و از این منظر، یک منبع کاربردی به شمار می‌آید، تصریح کرد: واژه‌ها و گویش‌ها، شناسنامه‌ای تاریخی از سرگذشت هر قومی است که شناخت آن را به همراه دارد، شناختی که افروختن چراغ عبرت از افق‌های دور و نزدیک است.

آقامحمدی با بیان اینکه هنوز در زبان فارسی، شناخت‌نامه و فرهنگی جامع که دارای همه ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی تمام مناطق ایران باشد وجود ندارد، اظهار داشت: از خصوصیات دانش‌نامه‌های مناطق مهم فرهنگی ایران همچون «همدان»، گردآوری و نگهداشت عناصر و موارد این فرهنگ جامع است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند