«بُرشكن» داستان برگزيده جشنواره قلم زرين شد

01:440

در اختتاميه جشنواره قلم زرين، کتاب «بُرشکن» اثر حمید علی‌دوستی شهرکی و «بی‌نام پدر» از سید میثم موسویان در بخش داستان بزرگسال از میان آثار داوری شده به صورت مشترک به عنوان برگزیده اعلام و تجلیل شدند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نوزدهمین دوره جایزه قلم زرین با اعلام برگزیدگان در بخش‌های داستان و شعر کودک و نوجوان، داستان و شعر بزرگسال و نقد ادبی به کار خود پایان داد.

مراسم اختتامیه نوزدهمین دوره جایزه قلم زرین دوشنبه ۱۴ تیرماه، همزمان با بزرگداشت روز قلم در کتابخانه مرکزی پارک شهر با حضور جمعی از اهالی قلم و ادب برگزار شد.

«بُرشکن» به یک رسم دیرینه در بین کشاورزان استان چهارمحال و بختیاری گفته می‌شود. به این صورت که کشاورزان هر منطقه روز خاصی را برای دروی محصولات خود تعیین می‌کردند تا همگی به یک اندازه برداشت کرده و حقی از کسی پایمال نشود.

این رمان دارای موضوعی اجتماعی است و به نقد شرایط خان‌سالاری دوره پهلوی و تضییع حقوق کشاورزان از سوی خوانین آن دوران می‌پردازد و روایتگر رنج مردمانی است که در یک دوره تاریخی مشخص با وجود زحمات و تلاش‌های بسیاری که در زمین‌های کشاورزی متحمل می‌شدند، اما منفعتی از آن نمی‌بردند و حاصل این دسترنج نصیب خوانین آن دوران می‌شد.

اگر چه شخصیت‌های داستان واقعی نیستند، اما رمان حول شخصیت فردی به نام «کاکا نکبت» می‌چرخد که در دوران پهلوی مباشر یکی از خوانین آن دوران بوده است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تعارض با جامعه قرار می‌گیرد و با مردم درگیر کشمکش‌های متعددی می‌شود.

رمان «بُرشکن» تولید حوزه هنری استان چهارمحال و بختیاری است که با ۱۵۶ صفحه و در یک هزار و ۲۵۰ شمارگان توسط انتشارات سوره مهر چاپ شده‌ است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند