بهبودی: پرداختن به نقش زنان در تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی‌ ضرورتی تاریخی و فرهنگی است

06:120

انسیه بهبودی نویسنده کتاب «ما هم بوديم» معتقد است: پرداختن به نقش و سهم زنان در تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی‌ به‌عنوان ضرورتی تاریخی و فرهنگی است و می‌تواند سکوت غریبانه تاریخ در برابر زن جنوبی را بشکند

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، هرمزگان، هلال طلایی خلیج ‌فارس، سرزمینی است رمزآلود و مهربان که جای جای خاک گرمش حکایت از جای چکمه نامحرمان استعمارگری دارد که هرکدام با نهایت توان بر آن پنجه افکندند و از مروارید عمق دریا تا خاک روی زمین آن را به یغما بردند و آنچه این سرزمین را در برابر این سختی‌ها بیدار و زنده نگاه داشت، پایمردی مردمانی است که همانند دریای مواج در راه حفظ آزادگی و شرافت ایستادگی کردند و خروشیدند.

پیدایش نهضت امام خمینی(ره) و مبارزاتی که صورت گرفت تا این نهضت به پیروزی برسد، شکل تحول‌یافته از زن ایرانی را به جهان معرفی کرد؛ زنی که با حفظ شخصیت اسلامی و ایرانی خود پا به عرصه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نهاد. زنان به‌صورت مستقیم با پخش اعلامیه‌ها، شرکت در تظاهرات، جذب نیروهای انقلابی و سخنرانی، و به‌صورت غیرمستقیم با انجام فعالیت‌هایی مانند تربیت فرزندانی آگاه و معتقد، ترغیب شوهران، برادران و فرزندانشان به حضور در مبارزه، سرپرستی خانواده به وقت تبعید و زندان شوهرانشان، تأمین معاش خانواده و نیز ایجاد فراغ خاطر برای مردان مبارز، در عرصه مبارزات انقلابی نقش‌آفرینی کردند و شجاعانه و آگاهانه پای در میدان نهادند.

انسیه بهبودی مؤلف کتاب «ماهم بوديم» دانش آموخته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشگاه الزهرا، پژوهشگر و مدرس دانشگاه است. وی تألیف کتاب «عیار بلور» را در کارنامه خود دارد که به بررسی نقش زنان در رمان‌های دفاع مقدس پرداخته و شخصیت‌شناسی بانوان را مورد مطالعه قرار داده است.

انتشار کتاب «ما هم بوديم» (انقلاب‌ اسلامی به روایت زنان هرمزگان) بهانه‌ای شد تا با وی به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید:

چقدر به جمع‌آوری خاطرات فعالیت زنان در دفاع مقدس اهمیت می‌دهید؟

پژوهش‌های زیادی درباره نفت، گمرک، سیاست، فرهنگ، تاریخ، جغرافیا و اهمیت ژئوپولوتیک سرزمین ساحلی هرمزگان نوشته شده است، اما کم‌تر پژوهشی به بررسی نقش زن، که نهاد خانواده و فرهنگ این سرزمین را در طول تاریخ حفظ کرده، پرداخته است. زنی که سرسختانه در مقابل تاراج سرزمین‌اش و هجمه فرهنگی بیگانگان ایستادگی کرده و آن زمان که رژیم پهلوی دست غارت به‌سوی عفت و حجابش دراز کرد، برای حفظ این ارزش کوله‌بار سفر بست و خانه و کاشانه را رها کرد. اهمیت عفت و حجاب در این سرزمین تا آن‌جاست که پدیده کشف حجاب یکی از مهم‌ترین عوامل کوچ مردم سرزمین هرمزگان به سرزمین‌های اسلامی ‌مجاور بوده است.

پرداختن به نقش و سهم زنان در تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی‌ به‌عنوان ضرورتی تاریخی و فرهنگی است و می‌تواند سکوت غریبانه تاریخ در برابر زن جنوبی را بشکند و در این میان ضبط، ثبت و انتشار خاطرات زنانی که در مبارزات انقلاب اسلامی نقش داشتند، یکی از بهترین و مستندترین شیوه‌هاست.

ایده پژوهش در خصوص نقش زنان هرمزگان در انقلاب اسلامی و تالیف کتاب «ما هم بودیم» چگونه شکل گرفت؟

همواره برنامه‌ریزی حوزه‌ هنری ا‌نقلاب‌اسلامی ‌هرمزگان در جهت تربیت نیروی توانمند و متعهد به ارزش‌های ایران اسلامی و آفرینش و تولید آثاری درخور و ارزشمند به منظور آگاه‌سازی و بصیرت‌بخشی در جامعه بوده و هست و در این راه و برای تحقق این هدف بزرگ در سایه لطف و رحمت الهی و سعی و همت پژوهشگران، محققان، نویسندگان و حامیان فرهنگ و هنر این مرز و بوم این امر تحقق یافته است.

کتاب «ما هم بوديم» (انقلاب‌ اسلامی به روایت زنان هرمزگان) یکی از طرح‌های دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان هرمزگان در جهت ثبت تاریخ‌شفاهی دوران انقلاب اسلامی از نگاه زنان مبارز هرمزگان است که پس از تائید شورای طرح و برنامه حوزه هنری استان و معرفی سوژه‌ها توسط کارگروه مبارزین انقلاب اسلامی هرمزگان؛ متشکل از شخصیت‌های اثرگذار و مبارزی چون آقایان‌ حجت‌الاسلام ‌والمسلمین متین، محمود فلاحتی، علی ‌دانشمند، محمد رزم، محمد جعفری، محمد عبدلی‌زاده، حمید اسلام‌زاده، حسن مهران‌پور، مصیب برزگری، حسن رزم و خانم‌ها نصرت گرجی‌زاده، ایران اسلام‌زاده و … اجرا شد.

شناسایی و هماهنگی با سوژه‌ها، کاری دشوار و زمان‌بر بود که با تهیه لیستی از زنان فعال و مبارز دوران قبل از انقلاب در شهرستان‌های استان، مصاحبه و جمع‌آوری خاطرات در دستور کار قرار گرفت. در خلال انجام مصاحبه‌ها با همکاری و همراهی سرکار خانم اعظم پشت‌مشهدی، فایل‌های صوتی در اختیار تیم پیاده‌کننده گذاشته شد تا ضمن پیاده‌سازی، نقاط قوت و کمبودهای کار به رؤیت کارشناسان دفتر رسیده و در صورت نیاز به مصاحبه‌ تکمیلی نواقص کار نیز برطرف شود.

در خصوص مضمون کتاب هم و سوژه‌های آن توضیح دهید

کتاب «ما هم بوديم» در دو فصل تألیف شده و مقدمه‌ای است برای پژوهش درباره زنان استان هرمزگان. فصل اول اين اثر با عنوان «همراهی هرمزگان با رویدادهای انقلاب» و فصل دوم آن «انقلاب اسلامی به روایت زنان هرمزگان» است که رویکرد تاریخ شفاهی به روایت 30 نفر از زنان استان هرمزگان در آن بيان شده است. تعداد 17 نفر از اين جامعه هدف، همسران مبارزين انقلاب اسلامی و 13 نفر ديگر زنان مبارز انقلاب اسلامی استان هرمزگان هستند. روایات این بانوان محدود به خاطرات‌شان از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی است که در آن برخی از مصائب و مسائل مبارزان نشان داده شده است. با وجود اينکه 67 زن در دوران انقلاب اسلامی در استان هرمزگان به فعاليت و مبارزه پرداخته بودند، اما دسترسی به نیمی از آنها ممکن بود و از آن‌جا که هدف اين کتاب نشان‌دادن ابعاد و جایگاه حضور زنان در مبارزات انقلاب اسلامی بوده و هست، به‌دلیل پراکندگی و گستردگی صاحبان خاطره و از طرفی مشترک‌بودن وقایع و خاطرات، به ذکر روایت تعدادی از افراد پرداخته شد که بدون شک ممکن است زنان پرتوان دیگری نيز در این مبارزات حضور داشته‌اند که نام‌شان از قلم افتاده باشد.

خانم‌ها 1ـ فاطمه احمدی 2ـ فاطمه اشرفی‌مقدم 3ـ منيژه اميرزاده 4ـ جهان‌آرا اميری 5ـ رقيه انصاری 6ـ زهرا درویشی 7ـ بلقيس طبیبی 8ـ زيور طبیبی 9ـ عصمت نيک‌چهره 10ـ فاطمه نيک‌چهره 11ـ فاطمه غفوری 12ـ سکينه قصمی‌شهواری 13ـ فاطمه صفارزاده 14ـ مهديه السادات عمرانی 15ـ حکميه کرمانی 16ـ بی‌بی بيگم مظلوم 17ـ نساء شجاع نخلی 18ـ ايران اسلام‌زاده 19ـ نرجس اسلام‌زاده 20ـ هاجر افسرزاده 21ـ زهرا تيموری 22ـ صولت دقت 23ـ زهرا رزم 24ـ زيبا زینلی 25ـ صديقه شریفی 26ـ محترم قاسمی 27ـ فاطمه کاظم‌زاده 28ـ فاطمه کبابی 29ـ توران کرمي 30ـ خيرالنسا گرجی‌زاده که کتاب «ما هم بوديم» حاصل ثبت خاطرات و روايت‌های آنان و 65 ساعت مصاحبه در بندرعباس، هرمز، ميناب، رودان، بندرلنگه و قم است که پس از سه سال و نيم فراز و فرودهای بسیار و راستی‌آزمایی روایت‌‌ها، رخدادها و رعایت توالی زمانی متن و برگزاری چندین جلسه خوانش پروژه توسط کارگروه مبارزین انقلاب اسلامی استان و صاحبان خاطره، با حمايت حوزه هنری استان هرمزگان و انتشارات سوره مهر توليد و به چاپ رسيده است.

در پایان، ضمن سپاس از شما ذکر این نکته ضروری است که بدون شک تاریخ این سرزمین راوی خاطرات زنان و مردانی است که نگذاشتند یک وجب از این خاک به دست بیگانگان بیفتد، لذا نویسندگان و هنرمندان نیز باید بتوانند با قلم شیوا و خلاق خود تاریخ شفاهی شهدا، ایثارگران و رزمندگان این استان را ثبت کنند تا آیندگان قدردان داشته‌های خود باشند.

گفتنی است، کتاب «ما هم بودیم» (انقلاب اسلامی به روایت زنان هرمزگان) به نویسندگی انسیه بهبودی به همت حوزه هنری هرمزگان و توسط سوره مهر منتشر شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند