بهادری: گسترش مباحث اخلاقی از اهداف جشنواره استاپ‌موشن است

03:000

دبیر هنری نخستین جشنواره بین‌المللی استاپ‌موشن خانگی گفت: جشنواره استاپ‌موشن به منظور تولید آثار و کشف و پرورش استعدادهای درخشان و ایجاد حرکت بر پایه هنر برای بسط و گسترش مباحث اخلاقی در نوجوانان و جوانان و ارائه مباحث آموزشی و پرورشی طراحی شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، بهنام بهادری دبیر هنری نخستین جشنواره بین‌المللی استاپ‌موشن خانگی، گفت: جشنواره استاپ‌موشن بستری آموزشی برای استفاده کاربردی از گوشی همراه و تبلت برای نوجوانان و جوانان فراهم کرده تا با تکنیک هنر و به‌وسیله هنر در زمینه سینما و انیمیشن مهارت‌آموزی داشته باشند.

بهادری در خصوص وجوه تمایز استاپ‌موشن با دیگر تکنیک‌های انیمیشن گفت: در استاپ‌موشن حرکت به وسیله عکاسی از اشیاء یا انسان و یا ترکیبی از آن و نمایش متوالی آن انجام می‌شود و تفاوت آن با دیگر انیمیشن‌ها، استفاده کمتر از عناصر طراحی گرافیک است، اما دیگر انیمیشن‌ها از گرافیک و نقاشی بهره بیشتری می‌برند چه در وجهه گرافیک کامپیوتری و چه تکنیک‌های کاغذی و یا تکنیک‌های مشابه. در استاپ‌موشن استفاده سریع، آسان، ارزان و البته دسترسی همگانی علاقه‌مندان به‌وسیله گوشی‌های همراه و تبلت‌ها از نقاط قوت این گونه آثار است.

وی، جشنواره استاپ‌موشن را جشنواره‌ای تخصصی، تکنیکی، محتوایی و دارای زوایای مختلف در حوزه برگزاری عنوان کرد و افزود: ما باید آموزش‌های لازم را اول به علاقه‌مندان دهیم و دوم اینکه آگاهی و اطلاع‌رسانی لازم را به عموم هنرمندان نوجوانان و جوانان داشته باشیم. ما سعی کردیم به‌صورت موازی اطلاع‌رسانی و آموزش در این زمینه داشته باشیم. فیلم‌های آموزشی در این زمینه تولید کردیم که بسیار کوتاه به نوجوانان آموزش‌های لازم را ارائه دادیم. همچنین نمونه‌هایی برای تولید آسان آثار در اختیار علاقه‌مندان در فضای مجازی قرار دادیم چه در سایت جشنواره و چه در صفحات مجازی دیگر جشنواره.

دبیر هنری جشنواره استاپ‌موشن خانگی چشم‌انداز و آینده این جشنواره را بسیار روشن دانست و تأکید کرد: ما با برگزاری مداوم و متوالی این جشنواره و پیگیری آموزش‌های تکنیکی و کارگاهی به نوجوانان و جوانان در طول سال و همچنین بسط و گسترش نگاه اخلاق می‌توانیم این جشنواره را گسترش دهیم. اول در کشور خودمان و بعد در کشورهای دیگر؛ به خاطر همین جشنواره از سال اول بین‌المللی برگزار می‌شود.

بهادری در پایان گفت: دوستان زیادی برای برپایی جشنواره تلاش کردند تا برای اولین بار جشنواره مناسبی با توجه به پاندمی و بیماری که در سطح جهانی منتشر شده تا حد ممکن به صورت مجازی و بخش‌هایی به صورت حضوری برگزار شود. ان‌شاءالله مراسم اختتامیه جشنواره همزمان در شبکه‌های اجتماعی و البته به صورت حضوری در تالار اندیشه حوزه هنری در تاریخ ۲۲ اسفندماه برگزار خواهد شد.

نخستین جشنواره بین‌المللی استاپ‌موشن خانگی به همت حوزه هنری کودک و نوجوان و با مشارکت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری مؤسسه سپهر سوره هنر، در قالب‌های عروسکی (مانند لگو)، خمیری، کات اوت (کاغذ، مقوا، پارچه)، اشیاء و پیکسلیشن در سه گروه شامل: کودک (۵ تا ۱۲ سال)، نوجوان (۱۲ تا ۲۰ سال) و بزرگسال برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای يادگيری چگونگی تولید و آموزش ساده استاپ‌موشن، ثبت‌نام، بارگذاری فایل اثر و دریافت کد ‌رهگیری می‌توانند به سایت artfest.ir یا اینستاگرام stopmotion_festival@مراجعه كرده و يا با شماره ۵-۸۴۱۷۲۲۰۴ – ۰۲۱ تماس بگيرند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند