بلاغی: هنر انقلاب اسلامی، روایت‌کننده پیروزی‌ها و تبیین‌کننده زیبایی‌هاست

04:050

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌ شرقی ضمن تشریح برنامه‌های استان در هفته هنر انقلاب عنوان کرد: رسالت هنر، صیقل دادن اسلام ناب محمدی (ص) است و هنر انقلاب اسلامی روایت‌کننده پیروزی‌ها و تبیین‌کننده زیبایی‌هاست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید محمدحسین بلاغی در نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم سیدمرتضی آوینی و همچنین یاد و خاطره هنرمند فقید آذربایجان، مجید دلدوزی اظهار کرد: هنر انقلاب هنری است که وجودش برای مردم و به خاطر مردم است. حضرت امام (ره) در منشور تاریخی هنر انقلاب، رسالت هنر را صیقل دادن اسلام ناب و اسلام فقرای دردمند و تاریخ تازیانه‌خوردگان بیان کردند.

وی افزود: هنر انقلاب در خدمت آرمان‌های انقلاب و با رویکرد عدالت‌طلبی و استقرار عدالت بوده و ترسیم‌کننده شرافت، عدالت و انصاف است.

وی با بیان اینکه هنر انقلاب ترسیم‌کننده استقلال هویتی در چهارچوب مکتب اسلام ناب است، افزود: هدف هنر انقلاب، تحکیم استقلال هویتی در نیل به تمدن ایرانی اسلامی است.

بلاغی در ادامه مهم‌ترین وظیفه هنر انقلاب را امیدآفرینی عنوان کرد و گفت: روح حاکم بر بیانیه گام دوم انقلاب، روح هویتی و فرهنگی دارد که باید برای تحقق آن تلاش کنیم.

حضور پررنگ حوزه هنری آذربایجان‌ شرقی در فضای مجازی

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌ شرقی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به عملکرد حوزه هنری استان در سال گذشته اظهار کرد: در سال گذشته به‌رغم تمامی مشکلات و نبود منابع مالی متوقف نشدیم و با ذائقه‌سنجی از افکار عمومی، ۹۵ درصد فعالیت‌ها را مستقر در فضای مجازی کردیم و تولیدات ما در این فضا بیش از هشت برابر شد.

وی در خصوص کیفیت و کمیت تولیدات فضای مجازی هم ابراز داشت: در سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی ۱۱۰ عنوان محصول فضای مجازی تولید کردیم و سال گذشته هم بیش از ۱۰۰ عنوان برنامه اصلی با ۴۰۰ زیرعنوان داشته‌ایم.

رئیس حوزه هنری استان با اشاره به توفیق اجباری برای حضور پررنگ در فضای مجازی یادآور شد: کرونا در حوزه تلنگر به ورود به فضای مجازی برای حوزه هنری خوب بود و برای سال اولمان با توجه به کیفیت و کمیت تولیدات موفق بودیم، هرچند امسال باید بهتر از سال گذشته باشیم.

وی با گلایه از تعطیلی طولانی مدت سینماها در ایام کرونا گفت: در حوزه سینمایی ۸ ماه سینماها کاملاً تعطیل شدند و متأسف شدیم که خیلی جاها بدون فاصله‌گذاری فعالیت کردند، اما سینماها با ظرفیت ده درصد و تهویه عالی بعد از ماه‌ها تعطیلی با تلاش‌های بسیار بازگشایی شدند، اما با همین مشکلات هم جشنواره سینمایی فجر در تبریز برگزار شد.

بلاغی در خصوص آخرین وضعیت بازسازی سینمای ۲۹ بهمن تبریز توضیح داد: عملیات بازسازی پردیس سینمای ۲۹ بهمن با پیشرفت ۴۰ درصدی به جلو می‌رود که اگر مشکلات تأمین منابع مالی نبود امروز این سینما با یک سوم هزینه به اتمام می‌رسید، اما مشکلات مالی باعث تأخیر در این امر شد، هرچند در تلاشیم که تا دهه فجر کار این پردیس به پایان برسد.

وی همچنین در خصوص کلنگ‌زنی پردیس سینمایی در شهرستان‌ها گفت: نقشه‌های نهایی پردیس مراغه آماده شده و اواخر اردیبهشت کلنگ‌زنی این مجموعه عظیم انجام خواهد شد، همچنین مذاکرات و تعاملات درباره پردیس سراب در حال به نتیجه رسیدن است.

بلاغی در ادامه با اشاره به مشکلات مالی حوزه هنری استان تصریح کرد: اعتبارات حوزه هنری استانی است و اعتباری از تهران نمی‌آید، اما جای تأسف است که میزان اعتبار ما یکی از کمترین اعتبارات در میان استان‌های کشور است و مسئولین استانی باید توجه ویژه‌ای به اعتبارات فرهنگی داشته باشند.

رئیس حوزه هنری استان در پاسخ به این سؤال که برخی موازی‌کاری‌ها در حوزه فرهنگ انجام می‌شود، توضیح داد: متأسفانه قبلا چنین اتفاقاتی رخ داده و مثلاً برای یک شهید سه مجموعه مستند ساخته‌اند، اما از سال ۹۸ با هماهنگی‌های لازم بین نهادهای فرهنگی این موازی‌کاری‌ها به حداقل رسیده است.

تشریح برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی

سیدمحمدحسین بلاغی در در ادامه با بیان این مطلب اظهار کرد: سالروز شهادت شهید اهل قلم سیدمرتضی آوینی، در تقویم رسمی کشور به عنوان هفته هنر انقلاب اسلامی تعیین شده است و حوزه هنری هر ساله ویژه برنامه‌های متعددی را به مناسبت هفته هنر انقلاب از ۱۸ تا ۲۵ فروردین در سطح کشور برگزار می‌کند.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۱ عنوان برنامه برای هفته هنر انقلاب اسلامی در نظر گرفته شده است، افزود: ویژه‌برنامه سه قسمتی «سوره هنر» حوزه هنری آذربایجان شرقی با همکاری صدا و سیمای استان تولید و در هفته هنر انقلاب از شبکه استانی سهند پخش می‌شود.

رئیس حوزه هنری استان با اشاره به تولید و انتشار محتوای فضای مجازی اظهار کرد: تولید و انتشار مجموعه پوستر «هنر انقلاب»، تولید و انتشار مجموعه استوری‌موشن «حقیقت هنر»، تولید و انتشار هفت قطعه کلیپ «باز نخچیر»، تولید و انتشار رادیویی «روزنه» و «سیصد و چند نفر» از جمله تولیدات حوزه هنری استان در هفته هنر انقلاب اسلامی است.

وی همچنین به رونمایی تولیدات حوزه هنری اشاره کرد و گفت: رونمایی کتاب «مجتبی نام همه مردان ماست»، انتشار کتاب «چله عشق»، رونمایی کتاب «فیلم مستند شکل گرای غیرکلامی» و انتشار کتاب «آراز» از جمله برنامه‌های حوزه هنری استان است.

بلاغی در ادامه افزود: برگزاری کارگاه عکاسی «روایت عکس» حاج بهزاد پروین قدس، دیدار با خانواده هنرمند فقید انقلابی مرحوم استاد دلدوزی، دیدار هنرمندان با نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب تبریز، غبارروبی مزار شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس و چندین عنوان برنامه دیگر در هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند