طی مراسمی؛
برگزیدگان نخستین جایزه کتاب «روایت پیشرفت» معرفی شدند

12:000

در اختتامیه نخستین جایزه کتاب «روایت پیشرفت» کتاب‌های «اپلای»، «زنده باد جهاد»، «خط مقدم» و «آرزوهای دست‌ساز» به عنوان آثار برگزیده معرفی و تقدیر شدند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در مراسم پایانی جایزه کتاب «روایت پیشرفت» با حضور سیدمحمودرضا سجادی دبیر راهبردی، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری و محمد نمازی دبیر اجرایی جایزه، از برگزیدگان اولین دوره جایزه، تقدیر به عمل آمد.

برگزیدگان این دوره در پنج بخش حکمرانی، دفاعی و امنیتی، فرهنگی و اجتماعی و علم و فناوری بودند. همچنین از راوی و ناشر برتر حوزه پیشرفت تقدیر شد. به نفرات اول تندیس جایزه کتاب به همراه مبلغ ۸ میلیون تومان و نفرات دوم و سوم به ترتیب ۵ و ۳ میلیون تومان اهدا شد.

جایزه کتاب «روایت پیشرفت» که به همت انجمن روایت پیشرفت از سال گذشته فعالیت خود را با انتشار فراخوان جایزه کتاب آغاز کرده بود، روز شنبه ۲۰ شهریورماه در محل حوزه هنری اختتامیه خود را برگزار کرد. دوره‌های بعدی این جایزه در سال‌های آینده، همزمان با سالگرد تأسیس جهاد سازندگی برگزار خواهد شد. هدف این جایزه رصد و ارزیابی آثار و ارائه بازخورد به نویسندگان و ناشران برای رشد کمی و کیفی آثار و شبکه‌سازی بین فعالان حوزه روایت پیشرفت است.

شایان ذکر است که اولین رویداد این جایزه به دلیل رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، بدون دعوت عمومی و صرفاً با حضور برگزیدگان و مسئولین جایزه و در قالب نشست‌های گفت‌وگوی تفصیلی برگزار شد.

برگزیدگان

*بخش حکمرانی

در حوزه حکمرانی، ۹ اثر به بخش داوری نهایی راه یافتند. هیئت داوران این بخش آقایان مصطفی زمانیان (کارشناس حوزه سیاست‌گذاری عمومی و مدیر پژوهشکده آیندگان)، مسعود دیانی (نویسنده، کاشناس حوزه روایت‌نگاری و سردبیر برنامه تلویزیونی سوره)، حسین قرایی (نویسنده، فعال برجسته فرهنگی و رسانه و معاون فرهنگی دانشگاه صداوسیما) و خانم زهرا ابوالحسنی (رئیس گروه جامعه و پیشرفت پژوهشکده مطالعات فناوری ایران)، سه اثر را به عنوان آثار برگزیده انتخاب کردند.

کتاب‌ «زنده باد جهاد» به نویسندگی سیدمجتبی قافله‌باشی، سید علیرضا طباطبایی، سعید حسین رفیعی، سید حمزه حسنی، حامد حاجی‌پور و سعید امینی به عنوان اثر برتر و به ترتیب از کتاب‌های «رسم جهاد» به نویسندگی علی مشایخی و محمدرضا حسینی و کتاب «نماینده تام‌الاختیار» به نویسندگی سیدحسین حسینی تقدیر به عمل آمد.

*بخش فرهنگی اجتماعی

در حوزه فرهنگی- اجتماعی، ۹ اثر به بخش داوری نهایی راه یافتند که هیئت داوران، خانم فائضه غفار حدادی (نویسنده) و آقایان سیدحسن حسینی (عضو هیئت علمی و معاون فرهنگی سابق دانشگاه صنعتی شریف)، میثم رشیدی مهرآبادی (نویسنده، روزنامه‌نگار و فعال حوزه کتاب)، سجاد صفار هرندی (جامعه شناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی) و مهدی فقیهی‌نژاد (فعال فرهنگی برجسته حوزه کتاب و مدیر انتشارات کتاب فردا)، سه اثر را به عنوان آثار برتر انتخاب کردند.

کتاب «بچه‌های قرن پانزدهم» به نویسندگی امیر امیری‌فر به عنوان کتاب برتر انتخاب شد و از کتاب‌های «برخیزید» و «به اضافه مردم» به نویسندگی روح‌الله رشیدی، تقدیر به عمل آمد.

*بخش علم و فناوری

در حوزه علم و فناوری، ۱۲ اثر به بخش داوری نهایی راه یافتند که هیئت داوران آقایان نعمت‌الله سعیدی (نویسنده و فعال حوزه کتاب و سینما)، سیاوش عقدایی (مستندساز و خبرنگار حوزه علم و فناوری) و مجید صاحبی‌نژاد (کارشناس مدیریت فناوری و دبیرکارگروه سیاست‌گذاری ستاد فناوری نانو)، به علت تعداد و کیفیت بالای آثار ۴ اثر را انتخاب کردند.

کتاب «آرزوهای دست‌ساز» به نویسندگی میلاد حبیبی به عنوان اثر برتر انتخاب شد و همچنین از دو کتاب «تندتر از عقربه‌ها حرکت کن» به نویسندگی بهزاد دانشگر و کتاب «سطح عمیق» به نویسندگی سیدحمزه حسینی به عنوان اثر دوم و کتاب «از سرمای کازان تا شرجی خلیج‌فارس» به نویسندگی حامد حاجی‌پور به عنوان اثر سوم تقدیر به عمل آمد.

*بخش دفاعی امنیتی

در حوزه دفاعی امنیتی، ۷ اثر به بخش داوری نهایی راه یافتند که هیئت داوران آقایان غلامحسین دربندی (از امرای ارتش و فعال فرهنگی در حوزه تاریخ جنگ)، حسین دلیریان (خبرنگار و کارشناس حوزه دفاعی و امنیتی)، و آقای پژمان عرب (پژوهشگر حوزه تاریخ شفاهی پیشرفت، مدیر تاریخ شفاهی پیشرفت دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی)، نهایتاً سه اثر را به عنوان آثار برگزیده انتخاب کردند.

کتاب «خط مقدم» به نویسندگی خانم فائضه غفار حدادی به عنوان اثر برتر انتخاب شد و همچنین به ترتیب از کتاب‌های «صبح شام» به نویسندگی محمدمحسن مصحفی و کتاب «ملاقات در فکه» به نویسندگی سعید علامیان تقدیر به عمل آمد.

*برگزیده ادبیات داستانی

در حوزه ادبیات داستانی، ۴ کتاب به بخش داوری نهایی راه یافتند که هیئت داوران آقایان مصطفی وثوق‌کیا (فعال برجسته حوزه فرهنگ و رسانه، مدیرکل فرهنگی خبرگزاری مهر)، محمدمهدی دادمان (رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی)، مجید آسودگان (فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان)، حامد بامروت‌نژاد (فعال فرهنگی حوزه سینما و تهیه‌کننده) و خانم فاطمه سلیمانی (نویسنده و کارشناس ادبیات)، کتاب «اپلای» به نویسندگی نرجس شکوریان فرد را به عنوان اثر برگزیده انتخاب کردند.

*راوی برتر؛ پدر علم سلول‌های بنیادی ایران

حسین بهاروند پدر علم سلول‌های بنیادی ایران، به عنوان «راوی برتر» نخستین جایزه کتاب «روایت پیشرفت» معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت. خاطرات ایشان سال گذشته در قالب کتابی با عنوان سلول‌های بهاری از طرف نشر راه یار منتشر شده بود.

*ناشر برتر؛ الگو نگار پیشرفت

نشر الگونگار پیشرفت به مدیریت حسین رفیعی به عنوان ناشر برگزیده اولین جایزه کتاب «روایت پیشرفت» تقدیر شد. این نشر تاکنون ۱۰ اثر در حوزه روایت و الگونگاری پیشرفت منتشر و روانه بازار نشر کرده است. از این نشر آثاری در همین جایزه کتاب برگزیده و تقدیر شدند.

 

آینده جایزه «روایت پیشرفت»

در بخش بعدی این مراسم، سیدمحمودرضا سجادی دبیر راهبردی جایزه کتاب «روایت پیشرفت» و مدیرعامل انجمن خیرین علم و فناوری، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری و محمد نمازی دبیر اجرایی جایزه کتاب «روایت پیشرفت» درباره این رویداد و چشم‌انداز آن صحبت و همفکری کردند.

جادویی برای تبلیع علم

سیدمحمودرضا سجادی دبیر راهبردی جایزه کتاب «روایت پیشرفت» و مدیرعامل انجمن خیرین علم و فناوری، درباره این رویداد گفت: آنچه از حرکت نظام سلطه برداشت می‌شود، کاشتن تخم یأس در دل مردم و ناامید کردن جوانان از رسیدن به جایگاه رفیع در علم و تمدن است. آنچه نظام سلطه با ما می‌کند مثل کاری است که سِحر فرعون با حضرت موسی می‌کردند. «روایت پیشرفت» مانند انداختن عصای حضرت موسی (ع) است. با روایت پیشرفت، ما می‌توانیم سِحر نظام سلطه را خنثی کنیم.

جایزه کتاب «روایت پیشرفت»؛ حرکتی خط‌شکن

محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، درباره برنامه‌ریزی برای تداوم این رویداد گفت: کلیدواژه «روایت پیشرفت» چند سالی است که به میان زبان‌ها افتاده و دوستان حوزه فکر و فرهنگ مشغول تأمل و فعالیت در این حیطه هستند. کانون شکل‌گیری این واژگان گفتمانی در حوزه فرهنگ به یک تقابل فکری برمی‌گردد. ما سال‌ها در کشور با جریانی مواجهیم که می‌خواهد این‌طور القا کند یا به طور خوش‌بینانه به این نتیجه رسیده که ما نمی‌توانیم. اساساً مسیر پیشرفت برای ما باز نیست و نسخه درون‌زا و درونی برای پیشرفت انقلاب اسلامی وجود ندارد. مهم‌ترین دغدغه «روایت پیشرفت»، نشان دادن مسیری است که ما طی کرده‌ایم.

«روایت پیشرفت»؛ کلید راهبردی تأملات نظری پیشرفت

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی تأکید کرد: جمع کثیری درگیر تأملات نظری در مورد پیشرفت بوده‌اند که «روایت پیشرفت» یک کلید راهبردی را در اختیار اهل فکر و اندیشه و علوم انسانی برای تأمل نظری حول پیشرفت، قرار می‌دهد. واقعیت این است که بسیاری از نظریه‌پردازی‌ها از دل تجربه‌اندوزی‌ها رقم می‌خورد. تجربه حقیقی انسان‌ها وقتی دستمایه روایت و تأمل نظری قرار گیرد، ما را به نظریه‌ای عمیق در حوزه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رهنمون می‌سازد. چه بسا دوستانی که مشغول فعالیت‌های نظری حول مفهوم الگوی پیشرفت هستند، متوجه شده باشند که با بحث‌های نظری صرف نمی‌توانند این مسیر را باز کنند و حتماً باید به تجربه‌های حقیقی در فرهنگ ایرانی اسلامی توجه کنند. جایزه کتاب «روایت پیشرفت» در این مسیر یک خط‌شکنی کرد، ولی جایزه کتاب «روایت پیشرفت» به ما کمک کرد این آثار را در کنار هم ببینیم و برای آنها یک هویت جریانی قائل شویم. می‌توان به یک معنا جایزه کتاب «روایت پیشرفت» را جشن تولد جریان فکری- فرهنگی- هنری روایت پیشرفت دانست.

ژورنالیسم پیشرفت؛ نقطه کانونی

ما نیاز به فهم پیشرفت، به معنای مفهومی دارای ابعاد و جنبه‌های مختلف داریم. نباید پیشرفت را منحصر به حوزه علم و فناوری بدانیم. با توجه به اینکه جدی گرفتن حوزه رسانه و ژورنالیسم پیشرفت به ما کمک خواهد کرد، هم در شنیده شدن موضوعات و هم عرصه رسانه به میدانی برای تربیت و کارآزموده شدن راویان پیشرفت تبدیل خواهد شد. به طور مثال، روایت دفاع مقدس که امروز به یک جریان قوی و بلوغی رسیده است، از خبرنگاری شروع کرده است.

روایت شکست؛ راهگشای مسیر پیشرفت

در بخشی از این نشست محمدمهدی دادمان گفت: اینکه می‌گوییم «روایت پیشرفت»، به این معنا نیست که فقط درباره موفقیت‌ها در کشور سخن بگوییم یا مدعی باشیم همه حرکت‌ها در کشور همیشه در مسیر پیشرفت است. ما پسرفت‌ها و شکست‌هایی هم در کشور داشتیم که روایت آنها می‌تواند فتح بابی برای حرکت به سوی پیشرفت باشد.

اهمیت روایت پیشرفت؛ کمتر از پیشرفت‌ها نیست

سیدمحمودرضا سجادی دبیر راهبردی رویداد در ادامه افزود: توجه کردن، مسابقه گذاشتن و تمجید کردن از فعالان این حوزه باعث پررنگ و جدی شدن این موضوع خواهد شد. واقعیت این هست که روند پیشرفت ما به طور محیرالعقولی در حال سرعت گرفتن است. من از سال ۶۰ تا ۸۷ در حوزه فناوری کار می‌کردم. ولی تحولاتی که امروز در یک هفته پدید می‌آید معادل چیزی است که آن زمان در یک سال اتفاق می‌افتاد. لذا نسل جدید و فعالیت‌هایش خودش زمینه‌سازی برای ورود اهل قلم به این حوزه خواهد بود. بستر پیشرفت مسبب اتفاقات خارق‌العاده در روایتش هم خواهد بود. همین کار روایت پیشرفت کاری کاملاً غیردولتی بود، ولی سبب شد برخی نهادهای دولتی هم به آن توجه و از آن حمایت کنند. «روایت پیشرفت» اگر از خود پیشرفت مهم‌تر نباشد در همان حد هست. روایت‌های پیشرفت، زمینه‌های رشد و پیشرفت در کشور را نشان می‌دهد و نور امید را به دل جوانان ما می‌تاباند. امیدوارم این برنامه، با شکوه بیشتر در سال‌های بعد برگزار شود.

رشد ادبیات پیشرفت

دادمان رئیس حوزه هنری درباره چگونگی رشد ادبیات پیشرفت گفت: یکی از لوازم رشد این جریان فرهنگی روایت پیشرفت ورود در ساختارهای فرهنگی و رسانه‌ای است و امثال من هم برای پشتیبانی از این حرکت مسئولیم. ولی برداشت بنده این است که چیزی که ما در جایزه کتاب روایت پیشرفت می‌بینیم و تنوع و تعدد آثار و شاخه‌های مختلف ادبی، نوید می‌دهد که این راه باز شده و جلو خواهد رفت. پیشنهاد دوم من، نزدیک کردن دو سر این پیوستار انسانی است. در دفاع مقدس برخی رزمندگان ما فن روایت را آموختند. ورود رزمندگان به عرصه روایتگری و تمرین کردن و آموزش دیدن آنها سبب شد واقعه بهتر روایت شود. از طرف دیگر هنرمندان و نویسندگان و فعالان حوزه فرهنگ و رسانه با این جریان مماس شدند. گاهی شرایطی فراهم شد که یک نویسنده مدتی با رزمندگان زندگی کند تا بتواند روایت معتبری را خلق کند. گاهی برگزار شدن تورهای علمی برای نویسنده‌ها و سینماگرها می‌تواند باعث خلق یک روایت و یک اثر باشد.

گزارش دبیر اجرایی

محمد نمازی دییر اجرایی نخستین جایزه کتاب «روایت پیشرفت» نیز در توضیح این جایزه گفت: یکی از ابتدایی‌ترین اقدامات ما در انجمن روایت پیشرفت، رصد افراد و مجموعه‌های فعال در این حوزه بود که ابزار جایزه می‌توانست چنین کارکردی برای ما داشته باشد.

وی گفت: با توجه به تعدد آثار در حوزه علم و فناوری، نظری مطرح شد که جایزه را فقط در بخش علم و فناوری برگزار کنیم، ولی با توجه به گستره مفهوم پیشرفت، جایزه را به حوزه علم و فناوری محدود نکرده و حوزه‌های فرهنگی-اجتماعی، حکمرانی و دفاعی-امنیتی را هم به جایزه اضافه کردیم.

محمد نمازی دبیر جایزه کتاب «روایت پیشرفت» اضافه کرد: یکی از شاخص‌های ارزیابی کتاب‌ها عمیق بودن روایت و بیان فراز و نشیب‌ها در جریان یک تجربه بوده است.

وی گفت: بسیاری از تجربه‌ها ترکیبی از موفقیت و شکست‌ها هستند که در صورتی که این ترکیب به درستی روایت شود، قابل استفاده خواهند بود. در صورتی که اگر چشم بر شکست‌ها بسته شود و بنا باشد به طور بولتن‌وار برخی موفقیت‌ها به طور سطحی روایت شود، فایده‌ای نخواهد داشت.

شکل‌گیری نهال روایت پیشرفت با شبکه‌ای از فعالان

محمد نمازی دبیر جایزه روایت پیشرفت ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این رویداد گفت: تقریباً بیش از ۱۰۰ اثر از طریق فراخوان و رصد حوزه نشر انتخاب شدند که در نهایت ۴۱ اثر وارد مرحله داوری شد. با توجه به اینکه از نظر دبیرخانه درست نبود که آثار را فقط از یک منظر داوری کنیم، هیئت داوران در هر یک از بخش‌های مسابقه ترکیبی از این افراد بود: متخصص موضوع، نویسنده، مدیر فرهنگی، ناشر و فیلم‌نامه‌نویس. بنابراین افراد صاحب‌نظر متعددی در جریان داوری آثار با این کتاب‌ها مواجه شدند و این یکی از برکات این دوره از جایزه بود. ضمن اینکه برای داوری آثار فقط به داوری شخصی بر اساس فرم داوری بسنده نشد و جلسات بحث و بررسی مفصلی برای بررسی آثار برگزار شد.

نمازی افزود: یکی از دیگر از اقدامات دبیرخانه برای شکل‌دهی به شبکه فعالان روایت پیشرفت برگزاری جلسات گفت‌وگو با نویسنده‌های این حوزه و صاحب‌نظران فرهنگ و رسانه بود. مجموعه این اقدامات به شکل‌گیری نهال روایت پیشرفت کمک کرده که با همت فعالان این حوزه حمایت مدیران فرهنگی کشور، می‌تواند به درختی تنومند تبدیل شود

آثار برگزیده؛ مسیری امن برای انتخاب شغلی محصلان

نمازی نیز در ادامه بیان کرد: آثاری که در این رویداد برگزیده شدند، برای انتخاب مسیر و شغلی دانش‌آموزان بسیار کاربردی هستند مسیر زندگی آنها را روشن می‌کند. بنابراین به جای اینکه درباره یک رشته یا مسیر شغلی به صورت مستقیم حرف بزنیم، بهتر است از تجربیات فردی که آن را طی کرده، استفاده کنیم و این پیشنهاد می‌تواند از طرف آموزش و پرورش نیز جدی گرفته شود. بسیاری از آثاری که در این دوره مورد ارزیابی قرار گرفتند، فراز و نشیب زندگی افراد و گروه‌هایی را روایت می‌کند که مطالعه آنها می‌تواند راهنمای مسیر کسانی باشد که در مسیر مشابهی قدم می‌گذارند.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند