به همت حوزه هنری قم؛
برگزیدگان رپرتوار باشگاه تئاتر تجربه معرفی شدند

07:570

در مراسم اختتامیه رپرتوار نمایش‌های باشگاه تئاتر اولین تجربه قم، برگزیدگان دو گروه، داوران اساتید و داوران اعضای باشگاه معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در مراسم اختتامیه رپرتوار (جشنواره) نمایش‌های باشگاه تئاتر اولین تجربه، برگزیدگان دو گروه؛ داوران اساتید و داوران اعضای باشگاه معرفی شدند. در این رپرتوار که طی چندین ماه برگزار شد، ۷ اثر نمایشی به روی صحنه رفتند که تمامی عوامل آن را اعضای باشگاه تئاتر تجربه تشکیل می‌دادند.

در ابتدای مراسم اختتامیه که در پلاتوی ماه حوزه هنری استان قم برگزار شد، احمد سلیمانی مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری قم در سخنانی به برنامه‌ها و سیاست‌های باشگاه تئاتر تجربه اشاره کرد. همچنین محمدعلی روزبهانی رئیس حوزه هنری استان قم به رویکرد مدیریت جدید حوزه هنر قم به فعالیت‌های تئاتر اشاره کرد. در ادامه با حضور اساتید و پیشکسوتان حاضر در جمع، جوایز بخش‌های مختلف رپرتوار به ترتیب زیر اهداء شد.

جوایز هیئت داوران اساتید که شامل آقایان؛ اصغر نوبخت، جواد پیروزی، ماشالله کوهستانی، احمدی کولیوندی و محمدرضا آزاد بود، به قرار زیر اهداء شد. این اساتید در دوره‌های مختلف و در طول برگزاری رپرتوار حضور و در روند آموزش و تجربه اندوزی اعضای باشگاه نقش داشتند.

بخش کارگردانی

فاطمه عبدالله‌زاده برای نمایش «خانه عروسک» رتبه نخست، سید مصطفی مقیمی برای نمایش «سوسوی فانوس آویخته» رتبه دوم و جاوید هاشمی برای نمایش «کسوف» رتبه سوم را کسب کردند. همچنین در این بخش از حدیث صابری برای کارگردانی نمایش «خیر نبینی سعیده»، تقدیر شد.

بخش بازیگری مرد

رتبه اول از آن محمدرضا پیغمبری برای نمایش «سوسوی فانوس آویخته»،‌ رتبه دوم از آن مهدی کاشی برای نمایش «خیر نبینی سعیده» و رتبه سوم به طور مشترک از آن سید مصطفی مقیمی برای نمایش «خانه عروسک» و محمدرضا عمویی برای نمایش «سوسوی فانوس آویخته»،‌ شد.

بخش بازیگری زن

حانیه کیانی برای نمایش «خانه عروسک» رتبه نخست،‌ فاطمه عبداله‌زاده برای نمایش «خیر نبینی سعیده» و الهام محمودی برای نمایش «خانه عروسک» هر دو رتبه دوم و شقایق پیری برای نمایش «سوسوی فانوس آویخته» و مهدیه خانی برای نمایش «کسوف» رتبه سوم را کسب کرند.

بخش طراحی صحنه

دیپلم افتخار نصیب حانیه کیانی برای نمایش «مستخدم ماشینی» و لوح تقدیر نصیب فاطمه عبداله‌زاده برای نمایش «خانه عروسک»، شد.

بخش طراحی گریم

دیپلم افتخار به فاطمه عبداله‌زاده برای نمایش «خانه عروسک» و لوح تقدیر به مهدیه احمدی برای نمایش «مستخدم ماشینی» رسید.

بخش طراحی لباس

فاطمه عبداله‌زاده برای نمایش «خانه عروسک» دیپلم افتخار و مهدیه احمدی برای نمایش «مستخدم ماشینی» لوح تقدیر دریافت کردند.

بخش طراحی صدا

دیپلم افتخار نصیب مجتبی سلطانی برای نمایش «خانه عروسک» و لوح تقدیر نصیب مهدی برقعی برای نمایش «کسوف» شد.

بخش طراحی نور

دیپلم افتخار به فاطمه عبداله‌زاده برای نمایش «خانه عروسک» و لوح تقدیر به هومن پیری برای نمایش «کسوف» رسید.

بخش طراحی پوستر

دیپلم افتخار به فاطمه عبداله‌زاده برای نمایش «سوسوی فانوس آویخته» تقدیم شد.

*****

همچنین جوایز بخش هیئت داوران باشگاه تئاتر تجربه که شامل علیرضا وفایی، رضا جعفری، ستاره دهقان، پریسا طراوتی و مهدی باقری، هنرمندان تجربه اندوخته در باشگاه می‌شد، به قرار زیر تقدیم شد. این داوران در تخصص‌های مختلف هنر تئاتر در باشگاه تئاتر تجربه آموزش دیده و در این جشنواره کارهای دیگر هنرجویان باشگاه را قضاوت کردند.

در بخش کارگردانی

فاطمه عبداله‌زاده برای نمایش «خانه عروسک» رتبه نخست، سید جاوید هاشمی بری نمایش «کسوف» رتبه دوم و سید مصطفی مقیمی برای نمایش «سوسوی فانوس آویخته» رتبه سوم را کسب کردند.

در بخش بازیگری مرد

ابراهیم وفایی برای نمایش «کسوف» رتبه نخست، محمدرضا پیغمبری برای نمایش «سوسوی فانوس آویخته» رتبه دوم و مهدی کاشی برای نمایش «خیر نبینی سعیده» و علی صدیق برای نمایش «مستخدم ماشینی» به صوورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند.

در بخش بازیگری زن

رتبه نخست از آن حانیه کیانی برای نمایش «خانه عروسک»، رتبه دوم از آن مهدیه محمدخانی برای نمایش «کسوف» و رتبه سوم از آن فاطمه عبداله‌زاده برای نمایش «خیر نبینی سعیده» شد.

در بخش طراحی صحنه

دیپلم افتخار به حانیه کیانی برای نمایش «مستخدم ماشینی» و لوح تقدیر به فاطمه عبدالله‌زاده برای نمایش خانه «عروسک» تعلق گرفت.

در بخش طراحی گریم

دیپلم افتخار به فاطمه عبدالله‌زاده برای نمایش «خانه عروسک» و لوح تقدیر به مهدیه احمدی برای نمایش «مستخدم ماشینی» تقدیم شد.

در بخش طراحی لباس

دپیلم افتخار به فاطمه عبداله‌زاده برای دو نمایش «الهی خیر نبینی سعیده» و «خانه عروسک» و لوح تقدیر به مهدیه احمدی بخاطر نمایش «مستخدم ماشینی» رسید.

در بخش طراحی صدا

دیپلم افتخار به مهدی برقعی برای نمایش «کسوف» و لوح تقدیر به مهدیه احمدی برای نمایش «مستخدم ماشینی» اهدا شد.

در بخش طراحی نور

دیپلم افتخار به فاطمه عبداله‌زاده برای نمایش «خانه عروسک» و لوح تقدیر به هومن پیری برای نمایش «کسوف» تعلق گرفت.

 

در این مراسم همچنین از «نرجس محمدی» بخاطر همکاری با گروه‌های مختلف حاضر در رپرتوار با اهدای لوح، تقدیر شد.

تئاتر را به عنوان سرمایه حوزه هنری رها نخواهیم کرد

رئیس حوزه هنری استان قم در مراسم اختتامیه رپرتوار نمایش‌های باشگاه تئاتر اولین تجربه که در سالن پلاتوی ماه حوزه هنری قم برگزار شد، به سیاست‌های حوزه هنری در عرصه هنر نمایش و برخی مشکلات این حوزه اشاره کرد.

محمدعلی روزبهانی در ابتدای سخنانش ضمن تشکر از اساتیدی که در برگزاری این جشنواره حوزه هنری استان قم را یاری کردند، گفت: حُسن شهرت تئاتر و واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری قم سرمایه این حوزه است و اگر چند جریان تئاتر در قم وجود داشته باشد، حتما یکی از آنها جریان حوزه هنری‌ است. به قول یکی از مربیان شناخته شده فوتبال به ترکیب تیم برنده دست نمی‌زنیم و بنده هر کاری از دستم بر بیاید برای این بخش انجام خواهم داد. تئاتر را به عنوان سرمایه حوزه هنری رها نخواهیم کرد.

روزبهانی در ادامه سخنانش یادآور شد: حوزه هنری قم یک سالن اجراء کم دارد، البته مشکل زیر ساخت، مشکل تئاتر استان است. در این مورد در حال رایزنی هستیم، امیدواریم که بتوانیم این حداقل را برای دوستان فراهم کنیم. از طرفی متأسفانه هنرمندان تئاتر شهر دغدغه معیشتی مهمی دارند، در این مورد هم رایزنی‌هایی برای تولید تئاتر و آموزش برای کودکان و نوجوانان داریم که امیدواریم محقق شود و دوستان در قصه تئاتر بمانند.

وی خاطرنشان کرد: زمانی ما در تئاتر آیینی در کشور رقیب نداشتیم و خاطرات خوشی از بعضی نمایش‌های آیینی از جمله نمایش «بانوی بی‌نشان» در ذهن مردم شهر هست که اگر دوستان کمک کنند سعی داریم دوباره تئاتر آیینی را در قم احیاء کنیم و پرچمش را بلند کنیم. متأسفانه ما گاهی نبض مخاطب را از دست می‌دهیم، باید در اجراهای تئاتر به خواسته و نیاز درست و به‌جای مخاطب توجه کنیم.

رئیس حوزه هنری قم در پایان سخنانش تصریح کرد: باید به سمت حرفه‌ای شدن حرکت کنیم. خوشبختانه امروز در باشگاه تئاتر تجربه شاهد فعالیت تعدادی جوان عاشق هستیم که در میان این همه گرفتاری به‌خاطر عشقشان می‌آیند حوزه و برای کارشان وقت و انرژی می‌گذارند. امروز شاهد به بلوغ رسیدن دوستان باشگاه تئاتر تجربه هستیم، دوستانی که آماده پریدن هستند. برای این اتفاق باید بستر را آماده کرد. نکته دیگر اینکه، یکی از مشکلات و دلایلی که می‌شد بیش از این تئاتر قم سر بلند کند و شناخته شود، نداشتن رسانه است که با رایزنی این مشکل هم برطرف می‌شود.

 

باید به عرصه‌هایی که بزرگ‌ترها در آن حضور دارند برویم

همچنین احمد سلیمانی مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری قم در تشریح سیاست‌ها و رویکرد باشگاه تئاتر تجربه خطاب به اعضای این باشگاه گفت: سیاست باشگاه تئاتر تجربه این است که شما را یک پله جلو ببرد. از این پس وارد بخش حرفه‌ای کار می‌شویم. برنامه‌ریزی‌هایی برای حضور حرفه‌ای اعضای باشگاه شده است از جمله؛ اجرا در سالن‌های خارج از استان، حضور در جشنواره‌هایی که برند هستند و نام و نشانی دارند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: با حضور در این جشنواره‌ها می‌توانیم خودمان را محک بزنیم. باید به عرصه‌هایی که بزرگترها در آن حضور دارند برویم، با بزرگ‌تر از خودمان رقیب شویم و زمین بخوریم تا بزرگ شویم. حتماً از اساتید خوب و بازیگران شناخته شده تئاتر قم در ترکیب گروه‌ها و اجراهایمان کمک خواهیم گرفت تا شما بتوانید در کنارشان رشد کنید.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند