با حضور مرتضی سرهنگی؛
برگزاری کارگاه تخصصی خاطره نگاری ادبیات پایداری در مازندران

01:220

مرتضی سرهنگی در نشست آموزشی خاطره نگاری ادبیات پایداری در حوزه هنری مازندران به قواعد ثبت خاطره پرداخت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، سه شنبه ۱۹ مهر سال جاری مرتضی سرهنگی نویسنده و پژوهشگر تاریخ شفاهی در جمع تنی چند از نویسندگان به ویژگی های یک خاطره نگاری استاندارد اشاره کرد.

وی با تاکید بر ضرورت مطالعه داستان و عنوان کردن برخی قواعد داستان نویسی، بهره گیری از این قاعده ها را عامل موثری جهت قوت گرفتن متن دانست.

مدرس کارگاه یک روزه خاطره نگاری حوزه هنری مازندران ضمن اشاره به مولفه ی موقعیت داستانی، نویسندگان را به توجه بیشتر در موقعیت راویان (در زمان جنگ) و انتخاب بهترین موقعیت به عنوان بستر اصلی خاطره فراخواند.

سرهنگی با ذکر این نکته که هر خاطره نویس باید مطالعات داستانی داشته باشد، گفت: اگرچه خاطره از داستان متفاوت است اما شناخت عوامل داستانی همچون شخصیت پردازی، رویداد، تعلیق، گسترش حادثه و … باعث می شود یک نویسنده از یکسو مصاحبه موفقی با راوی خود داشته و از سمت دیگرحین نوشتن و نهایی کردن متن از آن عناصر جهت جذابیت کار بهره گیری کند.

در ادامه و نوبت عصر این رویداد، مرتضی سرهنگی با پرداختن به یک اثر نیمه کاره از حاضران، به شکل عملی و کارگاهی نویسندگان را در جریان شیوه های موثر و استاندارد خاطره نگاری قرار داد.

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شد نشست کارگاهی فوق به شکل ماهانه در حوزه هنری مازندران برگزار شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند