برگزاری هجدهمین یادواره شمس قریشی/ طنین نوای مولودی‌خوانی در سنندج

04:440

هجدهمین یادواره عارف نامی کردی سید بهاء‌الدین شمس قریشی به همت حوزه هنری استان کردستان در سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، هجدهمین یادواره عارف نامی کرد سید بهاء‌الدین شمس قریشی به همت حوزه هنری این استان و با همکاری و مشارکت شماری از ادارات و سازمان‌های دولتی در سنندج برگزار شد.

در جریان برگزاری این مراسم که همزمان با ایام هفته وحدت و با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی در فضای باز برگزار شد، شماری از گروه‌های برجسته مولودی‌خوانی استان کردستان به اجرای برنامه پرداختند.

مراسم امسال سید بهاء‌الدین شمس قریشی به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضای باز و در جوار آرامگاه آن مرحوم در مجموعه ورزشی شهید کاظمی و در میان استقبال خوب مردم برگزار شد.

مراسم با اجرا گروه دف‌نوازی فرزندان خلیفه میرزا آغه غوثی آغاز شد و سپس نوبت به اجرای گروه دیگر دف‌نوازی استان با اجرای علیرضا فشیری رسید که البته در این میان حسین فشیری از پیشکسوتان مداحی و دف‌نوازی استان، گروه پسرش را همراهی کرد.

در ادامه آشنا سید زاهدی از دیگر مداحان برتر استان کردستان نیز به اجرای برنامه پرداخت و سپس سید انور رشیدی شهرداری سنندج هم سخنرانی کرد.

شهردار سنندج در سخنان خود ضمن تقدیر ویژه از حوزه هنری استان کردستان، در راستای استمرار در برگزاری یادواره مرحوم سید بهاء‌الدین شمس قریشی، گفت: برگزاری این مراسم فرهنگی از سوی حوزه هنری کردستان و استقبال خوب مردم از آن قابل تقدیر است.

سید انور رشیدی ادامه داد: شهرداری سنندج در کنار سایر فعالیت‌ها و برنامه‌های خود، نسبت به مسائل فرهنگی توجهی ویژه دارد و در همین راستا تلاش می‌کند برای تثبیت موقعیت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی فعالیت‌های مختلفی را دنبال کند.

وی از بازسازی آرامگاه سید بهاء‌الدین شمس قریشی خبر داد و گفت: شهرداری سنندج با انتشار فراخوانی و با دعوت از افراد صاحب‌نظر سعی می‌کند که احداث آرامگاهی مناسب را برای این عارف نامی کُرد در دستور کار قرار دهد.

در ادامه، نوبت به اجرای گروه بعدی دف‌نوازی استان با مداحل مهران خالدی رسید و سپس حاج ماموستا سید محسن حسینی امام جمعه کامیاران نیز به عنوان سخنران در جایگاه قرار گرفت.

این ماموستای اهل سنت در سخنان خود ضمن تأکید بر لزوم حفظ وحدت و همدلی در جامعه، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره منادی وحدت در کشور ما بوده و مواضع ایشان بهترین راهکار برای وحدت در کشور است.

وی ضمن تقدیر از حوزه هنری در راستای برگزاری یادواره سید بهاء‌الدین شمس قریشی، اظهار کرد: حضور ادارات و سازمان‌های دولتی در این چنین مراسم‌ها و برنامه‌های مردمی، یکی از نیازهای لازم و ضروری است.

در ادامه گروه مولودی‌خوانی بعدی با مداحی و مولودی‌خوانی حمید وکیلی و با همراهی شماری از دف‌نوازان برتر کردستان به اجرای برنامه پرداختند و پس از آن نوبت به سخنرانی نماینده ولی‌فقیه در کردستان رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی‌فقیه در کردستان در سخنان خود در این مراسم، اظهار کرد: توجه به مباحث فرهنگی و هنری کردستان در راستای منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص اینکه کردستان یک استان فرهنگی است از جمله ضروریات است.

وی افزود: شعرا و ادبا می‌توانند ما را به دور هم جمع کنند و امروز یادواره این شخصیت بزرگ زمینه‌ساز این گردهمایی شده است و به همین دلیل ما باید از این فرصت‌ها در راستای تحکیم وحدت و همدلی بیشتر در کشور استفاده کنیم.

در بخش پایانی مراسم نیز که به غروب آفتاب رسید، گروه دف‌نوازی بعدی با مولودی‌خوانی سید بهاء‌الدین حسینی از مولودی‌خوان‌های برتر استان کردستان به اجرای برنامه پرداخت و در نهایت دعای پایانی مراسم نیز انجام شد.

در هجدهمین یادواره مرحوم سید بهاء‌الدین شمس قریشی، جمع زیادی از مردم در کنار مدیران و مسئولان حضور پیدا کرده و نزدیک به سه ساعت به اجرای برنامه‌های مولودی‌خوانی و دف‌نوازی گوش دادند.

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان، در خصوص برگزاری هجدهمین یادواره مرحوم سید بهاء‌الدین شمس قریشی در سنندج اظهار کرد: برگزاری مراسم امسال به دلیل وضعیت کرونا، در فضای باز و با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه این مراسم به دلیل استمرار در برگزاری مورد توجه ویژه مردم قرار می‌گیرد و در حالی که ما هیچ گونه تبلیغی برای این مراسم انجام نداده بودیم ولی خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شد.

رئیس حوزه هنری استان کردستان ضمن تقدیر از همکاری و مشارکت ادارات و سازمان‌های دولتی، اظهار کرد: در کنار حوزه هنری، ادارات مختلفی از جمله شهرداری سنندج و مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، همکاری خوبی داشتند و صدا و سیمای مرکز کردستان نیز مراسم را به صورت زنده پخش کرد.

وی گفت: حوزه هنری کردستان در کنار این برنامه شاخص، ۱۴ فعالیت و برنامه دیگر را برای ایام هفته وحدت تدارک دیده بود که این برنامه‌ها در رشته‌های مختلف هنری برگزار شدند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند