برگزاری نشست مجازی «شهریار شعر ایران» در اردبیل

03:000

به مناسبت روز شعر و ادب فارسی، نشست مجازی «شهریار شعر ایران» به میزبانی محفل ادبی ارس شهرستان پارس‌آباد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، روز شنبه ۲۷ شهریورماه با هدف پاسداشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار، نشست بررسی اشعار استاد شهریار با سخنرانی عبدالله بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، پروانه رضاقلی‌زاده مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، امیر رجبی رئیس حوزه هنری اردبیل و مهدی میرزا رسول‌زاده دبیر محل ادبی شمس عطار و پژوهشگر ادبی به صورت مجازی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.

در ابتدای این نشست مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی، شعر شهریار را دارای ویژگی‌های بارز در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، عرفانی و عاشقانه دانست و اظهار داشت: شهریار از ترکان پارسی‌گوی است که سروده‌های او در دو زبان فارسی و ترکی در جایگاه بسیار بلندی قرار دارد و این شاعر در هر دو زبان استاد بوده است.

رضاقلی‌زاده با اشاره به مضامین دینی و آیه‌های قرآن در اشعار شهریار گفت: غزلیات شهریار در هر دو زبان فارسی و ترکی بن‌مایه‌های دینی و قرآنی دارد و این امر متأثر از تربیت مذهبی و انس گرفتن او با قرآن کریم است و نگاه ویژه او به قرآن و احادیث در اشعار او مشهود است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این نشست با تشریح ابعاد مختلف شعر شهریار گفت: تمایز شعر شهریار با اشعار شاعران دیگر در جامع‌الاطراف بودن آن است، به نحوی که دید وسیع او و سرودن شعر در قالب‌های کلاسیک و شعر نو جزء وجوه و شاخصه‌های اصلی شعر شهریار است.

عبدالله بحرالعلومی شعر او را نافذ و بسیار تأثیرگذار دانست و افزود: شاعران متعددی در زبان‌های مختلف به‌ویژه ترکی و فارسی از شعر او الهام گرفته‌اند و این تأثیرپذیری در شعر مرحوم عاصم ادبیلی از شاعران معاصر اردبیل مشهود است.

در بخش دیگری از مراسم، رئیس حوزه هنری استان با بیان ویژگی‌های مهم شخصیت و آثار استاد شهریار گفت: شهریار شاعری است که در اکثر قالب‌های شعری با مهارت شعر سروده، اگرچه غزلیات فارسی وی دارای شهره خاص و عام شده است.

امیر رجبی افزود: شهریار شاعر تک‌بعدی نبوده و در اکثر مضامین اجتماعی، غنایی و عاشقانه عرفانی، فولکلور و حتی طنز شعر سروده و در همه آن حوزه‌ها توانمند بوده است.

وی با اشاره به مسائل عرفانی و دینی در اشعار شهریار گفت: شهریار از عشق زمینی و مجازی به عشق الهی و معنوی رسید، به نحوی که خود شاعر در این خصوص می‌گوید: «آری بنده هم در این ده سال با بحران‌ها و تحولات روحی عجیبی که از نوادر مواهب الهی و جزء برای اهل سیر و سلوک واقعی قابل فهم نیست، دست در گریبان بودم، زجری که اجرش را چه جای اینکه با دنیا عوض کنی؟»

مهدی میرزا رسول‌زاده دبیر محفل ادبی شمس عطار نیز طی سخنانی اظهار داشت: برای درک بهتر شعر شهریار باید با ابعاد مختلف زندگی وی آشنا بود و بدون توجه به ابعاد و حوادث مختلف زندگی وی، نمی‌توان به درک واقعی از شعر شهریار دست یافت.

وی خاطر نشان کرد: از ابعاد درخشان عرفان در شعر شهریار، اشعار توحیدی اوست، به نحوی که مناجات به درگاه باری تعالی و نیایش به پیشگاه ذات احدیت چه در آغاز دیوان و چه در جای جای آن، اخلاص شاعر در اظهار بندگی را نشان می‌دهد.

در ادامه این نشست مجازی، کریم فیروزی از محققان حوزه ادبیات در یک ارتباط زنده تصویری از آرامگاه مرحوم شهریار، بخش‌های مختلف مرقد وی را به تصویر کشید.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند