برگزاری نخستین نشست تخصصی تئاتر حوزه هنری اردبیل در سال ۱۴۰۱

01:520

به همت واحد هنرهای نمایشی نقد و بررسی تئاتر «سیمرغ» در حوزه هنری استان اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، داور فرمانی مسئول هنرهای نمایشی حوزه هنری استان با اعلام این خبر گفت: این نشست روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۱ با حضور علاقه‌مندان به هنر و با هدف نقد و بررسی تئاتر سیمرغ در سالن دکتر جابر عناصری برگزار شد.

فرمانی افزود: نخستین نشست تخصصی تئاتر با صحبت‌های رحمان مجرد معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان شروع شد. از مهم‌ترین نکته‌ها آمادگی حوزه هنری بر حمایت از گروه‌های تئاتر و تولید نمایش‌های فاخر و ارزشی جهت نمایش در استان و حضور در جشنواره‌های مطرح کشوری بود.

در ادامه با اجرای محمود مهدوی جلسه نقد تئاتر «سیمرغ» با حضور عوامل نمایش و صاحب‌نظران حاضر در جلسه ادامه یافت. در این نشست غریب منوچهری، احمد مسرت، ابراهیم عادل‌نیا، مجید برجعلی‌زاده نظرات خودشان را درباره خط سیر نمایشنامه، شخصیت‌پردازی، شکل اجرایی برگرفته از ویژگی‌های تعزیه و کارگردانی بیان کردند. همچنین جمعی از اعضای باشگاه داستان حوزه هنری نیز یادداشت‌های خود را درباره نمایش سیمرغ خواندند.

فرمانی اضافه کرد: یکی از بهترین مسایل اصلی تئاتر استان پرداختن به نظریه‌های گوناگون تئاتری، نقدهای حرفه‌ای منطبق با اصول نقد است. هر اثر هنری که بدون نقد و کاوش باشد به زودی از بین می‌رود و تبدیل به محلی می‌شود برای نشان دادن لحظه‌ای توانایی افراد به دور از محتوا، فکر و دغدغه‌های اجتماعی. همچنین برای ارتقاء سطح کیفی و افزودن به دانش و هنر تئاتر، برگزاری جلسات تخصصی با موضوعات مختلف تئاتری واجب و ضروری است. برگزاری چنین نشست‌های تخصصی تئاتر آغازی برای تولیدات حرفه‌ای تئاتر است.

۲ نمایش «سیمرغ» و «شاه اسماعیل» از تولیدات واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان اردبیل بعد از موفقیت در جشنواره سراسری رضوی به جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر فجر و صاحبدلان راه یافت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند