برگزاری عصرانه‌ داستان حوزه هنری قم/ در حوزه داستان دینی در حال گذار هستیم

03:000

عصرانه‌ داستان حوزه هنری قم به معرفی و نقد رمان «طوطی و تاول» با موضوع پیاده‌روی اربعین اختصاص یافت.

 به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، سی و هشتمین عصرانه‌ داستان حوزه هنری قم با حضور ابراهیم اکبری دیزگاه نویسنده، سمیه عالمی منتقد، فاطمه جدیدی مجری و کارشناس و جمعی از داستان‌نویسان استان، روز ‌شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱ در سالن مهر حوزه هنری قم برگزار شد.

در این نشست فاطمه جدیدی در جایگاه مجری و کارشناس، رمان «طوطی و تاول»، نوشته‌ی ابراهیم اکبری دیزگاه که توسط نشر معارف منتشر شده است را معرفی نمود و پس از خوانش بخش‌هایی از داستان، خلاصه‌ای از آن را برای حضار بیان نمود.

وی گفت: طوطی و تاول، ماجرای مردی به نام صابر خرم است که مدتی پس از طلاق همسرش، از اینستاگرام یک طوطی خریداری می‌کند. او از شهر تالش راهی اصفهان می‌شود تا طوطی خود را تحویل بگیرد، اما به اشتباه سوار اتوبوس مهران می‌شود و خود را در مرز می‌یابد و ناخواسته مسافر پیاده‌روی اربعین می‌شود.

در ادامه  ابراهیم اکبری دیزگاه، در توضیح رمان خود خاطرنشان کرد که بهانه‌ی روایت این داستان، شناخت امام زمان(عج) و ارتباط او با سلوک پیاده‌روی اربعین بوده‌است.

این کتاب سلوکی را روایت می‌کند که نتیجه‌اش زنده شدن پس از مرگ است

پس از نویسنده، سمیه عالمی منتقد ادبی در سخنانی با مقایسه‌ی ادبیات مذهبی در اسلام و مسیحیت گفت: ما در حوزه داستان دینی اسلامی در حال گذار هستیم و این نکته را در مواجه با رمان «طوطی و تاول» باید در نظر بگیریم. این کتاب از روی جلد می‌گوید به مخاطب فرصت می‌دهم که تاویل و برداشت خودش را از داستان داشته باشید.

وی درباره ارتباط متن کتاب با دیگر متون نیز گفت: این کتاب ارتباط تنگاتنگی با متن داستان طوطی و بازرگان دارد و مسیر داستان بارها به آن اشاره می‌شود. در معارف اسلامی، طوطی نماد حرکت باطنی در کنار حرکت ظاهری‌ست. شخصیت اصلی کتاب در خواب‌هایش به سمت ارتباطات رمزی و در بیداری به سوی ارتباطات بینا متنی می‌رود.

وی با اشاره با تشریح داستان طوطی و بازرگان گفت: نویسنده در این کتاب می‌گوید چگونه باید بمیرید تا زنده شوید. حواس‌مان باشد که بسیار از مرگ‌ها تلف شدن است. این کتاب سلوکی را روایت می‌کند که نتیجه‌اش زنده شدن پس از مرگ است.

عالمی به رمزگشایی شخصیت‌های کتاب پرداخت و گفت: نویسنده از نشانه‌ها به خوبی بهره برده‌است. در متون عرفانی پرنده را زیاد می‌بینم که نماد جان مطهر انسان است همچون طوطی در این رمان. صابر شخصیت نخست کتاب همان تاول است، که باید رنج بکشد تا به جایگاه بالا برسد. پیاده‌روی سلوک است و گاو نماد نفس است که میثم نمی‌تواند آن را از پای در آورد، چون چاقوی تیزی ندارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این اثر زبان‌آور است و چیزی اضافه می‌کند به لغات قبلی ما، نویسنده تصویر جدید و بکر با ترکیبات جدید می‌سازد. آقای دیزگاه در این اثر ارتباط خوبی با گنجینه‌های کهن دارد و مدام به آنها ارجاع می‌دهد، رمان «طوطی و تاول» به لحاظ زبان و نثر قوی‌ست پیشنهاد می‌کنم که داستان‌نویسان این اثر را بخواند که باعث ارتقاء متن‌شان می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند