ویژه استادان دانشگاه سوره (اعضای هیأت علمی و اساتید مدعو)؛
برگزاری دوره آموزشی و کارگاهی «جعبه ابزار پیشرفته پژوهش»

03:430

با هدف توانمندسازی و مهارت‌افزایی در زمینه اجرا و انتشار تحقیقات، دوره «جعبه ابزار پیشرفته پژوهش ویژه استادان دانشگاه سوره» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری به نقل از معاونت پژوهشی دانشگاه سوره، با هدف توانمندسازی و مهارت‌افزایی در زمینه اجرا و انتشار تحقیقات، دوره «جعبه ابزار پیشرفته پژوهش ویژه استادان دانشگاه سوره» برگزار شد. رویکرد این دوره آموزشی و کارگاهی، توجه به مهارت‌ها و ابزارهایی بود که در کنار دانش و تخصص اجرای پژوهش می‌تواند فرایند اجرا و انتشار تحقیقات را تسهیل و تسریع نماید.

این دوره که مخصوص استادان دانشگاه سوره (اعضای هیأت علمی و اساتید مدعو) بود، به صورت مجازی و در بستر سامانه سیباد در قالب ۵ جلسه آموزشی به صورت متوالی از ۱۹ تا ۲۳ دی‌ماه، با بهره‌گیری از اساتید متخصص، از ساعت ۱۷ الی ۲۰ برگزار شد.

کارگاه اول با عنوان «ابزارها و مهارت‌های علم‌سنجی: مروری بر شاخص‌های استناد و اعتبار» روز یکشنبه ۱۹ دی‌ماه ۱۴۰۰ با تدریس دکتر سپیده فهیمی‌فر، مشاور علم سنجی معاونت پژوهشی دانشگاه تهران و عضو کمیته اعتبارسنجی نشریات بین‌المللی دانشگاه تهران برگزار شد. در ابتدای جلسه دکتر سیاوش صلواتیان، عضو هیأت علمی دانشگاه صداوسیما، به توضیح مختصری در ارتباط با دوره پرداخت و ادامه جلسه را به دکتر فهیمی‌فر سپرد.

در این جلسه فهیمی‌فر، شناسایی یک مجله خوب و معتبر را جهت ارتقاء استادان ضروری دانست و به ارائه معیارهای مناسب و شاخص‌هایی که سبب می‌شود تا یک مجله یا یک مقاله را معتبر بدانیم پرداخت. وی همچنین روش‌های افزایش رؤیت‌پذیری مقاله و راهکارهای افزایش استناد به مقاله را تشریح کرد.

کارگاه دوم با عنوان «ابزارها و مهارت‌های جستجوی پیشرفته منابع علمی» روز دوشنبه ۲۰ دی‌ماه ۱۴۰۰ با تدریس دکتر بهروز رسولی، استادیار پژوهشکده جامعه و اطلاعات، گروه پژوهشی سیاست اطلاعات، برگزار شد. بهروز رسولی در این دوره بر روی روش‌ها و تکنیک‌های مورد نیاز استادان و دانشجویان و مدیران پژوهشی به عنوان یک فرد آکادمیک، برای دستیابی سریع‌تر و دقیق‌تر به اطلاعات، پرداخت. وی بیان کرد که امروزه اطلاعات و دانش از کتابخانه به بستر وب منتقل شده‌ و احساس نیاز به جستجوی اطلاعات همزاد با توسعه وب بوده‌است؛ بنابراین سازماندهی دانش جستجو در بستر وب، همان سواد اطلاعاتی خواهد بود. در این دوره به ارائه ابزارهای یابش، خلاصه عملگرهای منطقی بازیابی اطلاعات، موتورهای کاوش و بررسی پایگاه‌های اطلاعاتی پرداخته شد و در انتها ابزارهای تخصصی‌تر برای بازیابی اطلاعات، تشریح شد.

کارگاه سوم با عنوان «ابزارها و مهارت‌های مدیریت منابع علمی با تأکید بر نرم‌افزار   EndNote» روز سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۴۰۰، با تدریس دکتر داوود مهرابی، عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، برگزار شد. دکتر مهرابی در این دوره کار با برنامه EndNote را به عنوان جامع‌ترین نرم‌افزار مدیریت اطلاعات و اسناد به طور کامل تشریح کرد.  آشنایی با دلایل استفاده از این برنامه، ایجاد کتابخانه شخصی، وارد کردن منابع به صورت دستی، وارد کردن منابع از پایگاه داده و سایت مجلات و وارد کردن پی‌دی‌اف از فایل، از جمله مهارت‌های آموزش داده شده در این جلسه بود.

کارگاه چهارم با عنوان «ابزارها و مهارت‌های انتشار مقالات علمی با نظر به آیین‌نامه ارتقاء» روز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۴۰۰، با تدریس دکتر سیاوش صلواتیان، عضو هیأت ‌علمی دانشکده ارتباطات و رسانه دانشگاه صداوسیما برگزار شد. دکتر صلواتیان در این جلسه به ارائه شیوه انتخاب نشریات، ابزارها‌ و مهارت‌های ارسال و  انتشار مقالات علمی پرداخت. وی همچنین عطف به آیین‌نامه ارتقاء استادان و اعضای هیأت علمی، شیوه‌های مناسب ارسال و چاپ مقاله را جهت ترفیع استادان و اعضای هیأت علمی توضیح داد.

کارگاه پنجم با عنوان «ابزارها و مهارت‌های افزایش تأثیرگذاری و رؤیت‌پذیری پژوهش‌ها» روز پنجشنبه ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۰، با تدریس زهره مقیسه، برگزار شد. در این جلسه شیوه افزایش استنادات، شیوه انتشار مقالات در شبکه‌های اجتماعی علمی، بهره‌گیری از ORCID و  Publons مطرح و تشریح شد.

در پایان دوره معاونت پژوهشی دانشگاه سوره در راستای ارزیابی کیفیت دوره‌ها و مدرسان و همچنین دریافت پیشنهادات شرکت‌کنندگان برای بهبود برگزاری دوره‌های آتی، فرم نظرسنجی را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داد.

لازم به ذکر است که به تمامی استادان دانشگاه، گواهی پایان‌ دوره اعطا می‌شود تا بتوانند از امتیاز آن مطابق آیین‌نامه ارتقاء بهره‌مند شوند.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند