برهانی: پایبندی به جهان‌بینی هنر انقلاب از ویژگی‌های هنرمند انقلابی است

03:000

شیلان برهانی پژوهشگر و هنرمند گرافیست کردستانی معتقد است: فعالیت مؤثر در جبهه فرهنگی و هنری انقلاب و پایبندی به جهان‌بینی هنر انقلاب، از مهم‌ترین ویژگی‌های هنرمند انقلاب است که باید همواره در جهت تقویت آن گام بردارد.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، شیلان برهانی متولد ۱۳۶۱ کارشناس ارتباط تصویری دانشگاه دکتر شریعتی تهران، کارشناس ارشد پژوهش هنر-دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران است که تاکنون سه نمایشگاه انفرادی در زمینه پوستر، فتو آرت، تیتراژ فیلم در سنندج و تهران و حضور در ۲۳ نمایشگاه گروهی در سنندج، تهران، اهواز، عراق و ترکیه و همکاری با نشریات محلی استان را در کارنامه هنری خود دارد.

شیلان برهانی با اشاره به هفته هنر انقلاب اسلامی گفت: در زمینه هنرهای تجسمی در بخش‌های مختلف ما شاهد تولیدات ارزشمندی بر گرفته از هنر انقلاب در طول ۴ دهه گذشته بوده‌ایم.

وی انقلاب اسلامی را یکی از مردمی‌ترین انقلاب‌های دنیا عنوان کرد و گفت: هنرمندان رشته‌های تجسمی از قبل از انقلاب و سپس در دوران انقلاب با آغاز دوران دفاع مقدس متأثر از اهداف و آرمان‌های انقلاب آثاری ماندگار را خلق کردند.

برهانی ادامه داد: استفاده حداکثری از توان و ظرفیت موجود هنرمندان خصوصاً جوانان و نسل‌های جدید هنرهای تجسمی در تقویت و تبیین ارزش‌های انقلاب و فضای مقاومت در سطح کشور و کشورهای جبهه مقاومت بسیار مهم است که باید برای آن به صورت اصولی برنامه‌ریزی کرد.

این هنرمند عکاس ادامه داد: فعالیت مؤثر در جبهه فرهنگی و هنری انقلاب و پایبندی به جهان‌بینی هنر انقلاب از مهم‌ترین ویژگی‌های هنرمند انقلاب است که باید همواره در جهت تقویت آن گام بردارد.

وی در این خصوص ادامه داد: دارای تجربه جریان‌سازی فرهنگی هنری همسو با انقلاب اسلامی، واکنش هنرمندانه به جریان‌های معارض فرهنگی، کسب موفقیت و دریافت مقام و جوایز معتبر در رویدادهای ملی و یا بین‌المللی مهم با آثار هنری انقلابی، از شاخص‌های دیگر یک هنرمند انقلابی است.

برهانی عنوان مکتب را به هنر انقلاب عنوانی درست دانست و گفت: همان طور که می‌دانید، مکتب پیکره‌بندی و رویکردی در اندیشه در حوزه‌ای خاص از دانش است که بر بنیادی زیربنایی‌تر بنیان شده و برای فراورده‌های فکری خود رویکردساز و جهت دهنده است. و اگر ما می‌خواهیم عنوان مکتب را برای هنر انقلاب اسلامی قائل شویم باید منتقدان و کارشناسان با سواد در جهت شناسایی دقیق مشخصه‌های چه در سطح فرم و چه محتوا، مقالات منظمی بنویسند.

وی مهم‌ترین دستاورد هنر انقلاب را بخشیدن هویتی جدید به هنرهای تجسمی عنوان کرد و ادامه داد: پرداختن جدی به مضامین دینی، شهادت، آزادی در چهارچوب اسلام، عدالت، مفهوم خانواده، اخلاق و … از دستاوردهایی است که با هنر انقلاب حاصل شد.

وی هنر انقلاب را بدون خاستگاه مردمی فاقد ارزش دانست و گفت: انقلاب ما برگرفته از حضور و نقش مردم بوده است و هنر متأثر از این انقلاب نیز قطعاً باید مردمی و برگرفته از خواست و اراده مردم باشد.

این هنرمند کردستانی انتخاب چهره سال هنر انقلاب را کاری بسیار خوب دانست و گفت: در کنار این عنوان توجه به مسائل و مشکلات هنرمندان انقلابی و حمایت و پشتیبانی از روند تولید آثار در کنار فراهم آوردن زمینه‌های لازم عرضه و فروش آثار این هنرمندان می‌تواند در معرفی هنرمندان انقلابی و گسترش این مکتب نو پا از هنر در جامعه مؤثر باشد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند