برنامه های «هفته هنر انقلاب» در کردستان تشریح شد

05:330

رئیس حوزه هنری استان کردستان ضمن تشریح برنامه های هفته هنر انقلاب در استان کردستان، تولید و بازتولید ارزش های انقلاب اسلامی را از معیارهای هنر انقلابی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، به مناسبت فرارسیدن هفته هنر انقلاب رئیس حوزه هنری استان کردستان در نشستی خبری برنامه های پیش بینی شده هفته هنر انقلاب در استان کردستان را تشریح کرد.

وی در این نشست ضمن تبریک سال جدید و فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادت با اشاره به نامگذاری ۲۰ فروردین سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی در تقویم ملی کشورگفت: هر ساله از ۲۰ تا ۲۶ فروردین ماه به منظور تبیین و توجه دادن جامعه به هنر انقلاب ومؤلفه های هنرمند انقلابی به مدت یک هفته به نام هفته هنر انقلاب برنامه های مختلفی در سطح کشور برگزار می شود.

وی ادامه داد: هنر انقلابی هنری است بر گرفته از مضامین اسلامی و در آن به تعبیر رهبرمعظم انقلاب دروغ، فریب، فساد و اغوا وجود ندارد.

مرادی ادامه داد: در هنر انقلابی مایه های هنری زیادی وجود دارد که می تواند در انواع هنرهای نمایشی، تجسمی، موسیقی، تصویری، آفرینش های ادبی، با پرداختن به مضوعات روز و مهم خود را نمایان سازد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی تصریح کرد: هنر به عنوان یک شیوه بیان، بهترین و مؤثرترین شیوه انتقال اندیشه ها و مفاهیم رفیع انقلابی و اسلامی است که باید به درستی در میان هنرمندان تبیین گردد تا از آن بتوان در جهت اصلاح معضلات اجتماعی در همه بخش ها بهره گرفته شود.

وی هنر انقلاب را هنر آزادمنشی، عدالت، مقاومت و مبارزه با ظلم وستم عنوان کرد و گفت: در این هنر، هنرمند با استفاده از تکنیک و ابزارهای لازم در اختیار به مبارزه با کج سلیقه گی ها و ناهنچاری ها رفته و با همین زبان زیبا و هنرمندانه به برجسته سازی خوبی ها می پردازد.

مرادی گفت: امسال برای اولین بار طی مکاتباتی با دستگاه های مختلف اجرایی، قضایی، سازمان ها و نهادها پیشنهاداتی در جهت توجه به هنر انقلابی و نحوه بهره بردن از هنر در راستای اهداف و مأموریت های آن ها ارسال کردیم که امیدواریم مسئولین استانی با تشکیل کارگروه هایی از توان هنرمندان متعهد استان در مسیرهای مشخص شده و مد نظر خود بهره ببرند.

وی سپس در خصوص برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی نیز گفت: در سالجاری که به نام سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» از سوی رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) نامگذاری گردیده برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده است از جمله دیدار با نماینده معزز ولی فقیه در استان، دیدار با استاندار کردستان ،دیدار با خانواده شهدای هنرمند،  غبارروبی و عطر افشانی گلزار شهدا در سطح استان، نصب سردیس چهره شهید مرتضی آوینی در شهرستان سقز، تجلیل از چهره های برتر هنر انقلاب استان و معرفی و تجلیل چهره هنری سال استان در تهران  از آن جمله است.

وی ادامه داد: جلسه نمایش فیلم با محورت فیلم های کوتاه تولید شده در دوسال اخیر توسط فیلمسازان استان، جلسه تحلیل و بررسی فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» برای هنرمندان و علاقه مندان، کارگاه آموزشی طراحی صحنه برای فیلم کوتاه، کارگاه آموزشی شیوه های نقد سینمایی ، برگزاری اردو یک روزه بازدید از منطقه جنگی دزلی مریوان برای فیلمسازان جوان با رویکرد آشنا سازی هنرمندان فیلم ساز با وقایع صورت گرفته در این منطقه و برگزاری کارگاه تدوین فیلم در بیجار از برنامه هایی است که در قالب هنرهای تصویری انجام می شود.

رئیس حوزه هنری استان کردستان افزود: در بخش هنرهای تجسمی برگزاری کارگاه دو روزه نقاشی با هدف تولید آثار متناسب با هنر انقلاب در سنندج، برگزاری نمایشگاه کاریکاتور با موضوع استکبار ستیزی در گالری مانا سقز، برگزاری نمایشگاه گروهی عکاسی با موضوع طبیعت در گالری مهر بیجار و نمایشگاه پوستر هنرمندان انقلابی کشور در گالری سوره سنندج را می توان اشاره کرد.

وی با اشاره به دشمنی های صورت گرفته بر علیه ملت ایران به شیوه های مختلف و با هدف ضربه زدن به وحدت مثال زدنی در کشور با محکومیت جنایت گروه های تکفیری در به شهادت رساندن روحانیون اهل سنت و تشیع گفت: کتاب «داعش مصیبت بزرگ دنیای اسلام» مشتمل بر گفتارهایی از حاج ماموستا ملا قادر قادری امام جمعه پاوه که توسط مصلح قادری تدوین و گردآوری شده است توسط حوزه هنری استان کردستان منتشر شده که در آن موشکافانه به بررسی فتنه داعش پرداخته شده است که با رونمایی از این کتاب در هفته هنر انقلاب علاقه مندان می توانند از آن بهره مند شوند.

رئیس حوزه هنری در ادامه گفت: رویکرد حوزه هنری توضیع متوازن امکانات در سطح استان، عدالت فرهنگی و توجه به فرهنگ و هنر در تمامی شهرستان های استان است و با همین رویکرد کتاب «شه و چه ره ز» امثال و حکم کُردی گروسی به قلم محمد رحیمی رضوان را که یکی از بهترین کتب منتشر شده در نوع خود است را به چاپ رسانده است که این کتاب نیز  در ایام هفته هنر انقلاب در سنندج و بیجار رونمایی و به عنوان یک کتاب مرجع در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: امسال ۳ نمایش تولیدی واحد نمایش حوزه هنری استان در دفتر بچه های مسجد در سطح مساجد و مدارس به نمایش در می آید از جمله اجرای نمایش «پمپ» به کارگردانی امیرحسین کوثری و «روبهم به کارگردانی محمد محدی رضایی تولید دفتر بچه های مسجد حوزه هنری کردستان در مساجد سطح استان، اجرای نمایش نبه خاطر مروارید» به کارگردانی خانم تارا کاکایی در سطح نمازخانه های مدارس دخترانه قروه و دیگر شهرهای استان.

مرادی ادامه داد: برگزاری محفل ادبی و شعر خوانی به مناسبت هفته هنر انقلاب و ماه مبارک رمضان، برپایی سفره افطاری هنرمندان، برگزاری محفل ادبی «ساز و سخن» در بیجار با موضوع بررسی هنر انقلاب، تولید کیپ با موضوع هنر انقلاب از دیگر برنامه هایی است که در این هفته برگزار می شود.

مرادی در پایان تصریح کرد: ثبت جانفشانی های رزمندگان در دوران انقلاب و دفاع مقدس، برجسته سازی ایثارو از خودگذشتگی جامعه سلامت کشور در دوران سخت بیماری عالم گیر کرونا، ثبت و برجسته سازی موفقیت ها و دست آوردهای نظام اسلامی در بخش های مختلف، توجه به تحقق شعار سال و دغدغه های امروز کشورو مبارزه با تهاجم کسترده فرهنگی همه وهمه موضوعاتی است که باید مورد توجه هنرمندان قرار گیرد و بر این باوریم با توجه به فراهم سازی بسترهای لازم فعالیت های هنری می توان بسیاری از مشکلات را مرتفع کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند