برنامه های هفته هنر انقلاب در اراک آغاز شد/ رونمایی از سردیس شهید آوینی در اراک

04:000

برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی در استان مرکزی با سخنرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پیش از خطبه های نماز جمعه اراک آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، همزمان با فرا رسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی، سینا دلشادی هنرمند انقلابی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، پیش از خطبه های نماز جمعه اراک به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی ضمن تبریک فرا رسیدن ماه پر خیر و برکت رمضان و تکریم یاد و خاطره شهید سید مرتضی آوینی اظهار داشت: شهید سید مرتضی آوینی خالق مجموعه تلویزیونی روایت فتح هنرمندی بودند که اعتقاداتشان را با هنر  و عمل به منصه ظهور رساندند و در این راه با تقدیم جان خود به یاران شهیدش پیوست و این تعهد انقلابی این هنرمند بزرگوار موجب آن شد که روز سالروز شهادت ایشان با عنوان روز هنر انقلاب نامگذاری شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در ادامه افزود: به برکت انقلاب اسلامی در بسیاری از حوزه ها تحول به وجود آمد از جمله عرصه هنر  که با انقلاب اسلامی تحولی شگرف و آمیخته با اندیشه های ناب اسلامی به مردم تحویل داده شد.

وی اذعان داشت: فراموش نکنیم که هنری که در دوران پهلوی به مرز ابتذال رسیده بود به برکت انقلاب اسلامی به دامان دین اسلام و مفاهیم روشن آن بازگشت و هنر مبتذل به هنر مقدس و نقش آفرین تبدیل شد و هنری که از مردم فاصله بسیاری گرفته بود به دامان مردم بازگشت که این موارد متاثر از مواضع رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) بود. همانگونه که در عرصه ای عده ای اصل هنر سینما را فاسد نشان می‌دادند مواضع امام راحل نشان داد که ایشان اصل این  هنر را پاک میدانند و کارکردهای مختلف را ایشان با بیانات روشنگرانه شان و پس از ایشان مقام معظم رهبری مسیر جدیدی را ترسیم کردند و به گونه ای که امروزه شاهد هنری مردمی هستیم و این نکته را نباید فراموش کرد هر کجا که توفیقی پیدا کرده ایم همان جایی بود که مردم نقش آفرینی کرده اند  و به مراتب توفیقات کمتر بر اثر فاصله گرفتن از مردم خواهد بود.

دلشادی در پایان به قرائت متن پیام تاریخی امام خمینی(ره) خطاب به هنرمندان پرداخت. گفتنی است ۲۰ تا ۲۶ فروردین ماه همزمان با شهادت شهید سید مرتضی آوینی با عنوان هفته هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است.

 

تجدید میثاق هنرمندان با آرمان های شهدا

همزمان با سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم شهید سیدمرتضی آوینی و هفته هنر انقلاب  اسلامی در نخستین روز هفته هنر انقلاب ، جمعی از کارکنان و هنرمندان حوزه هنری استان مرکزی با حضور در گلزار شهدای شهر اراک و  غبار روبی و عطر افشانی  مزار شهدا و قرائت فاتحه، با گلگون کفنان هشت سال دفاع مقدس تجدید میثاق نمودند. به گزارش پایگاه خبری روابط عمومی حوزه هنری استان مرکزی این مراسم در روز شنبه ۲۰ فروردین ماه برگزار شد.

گفتنی است ۲۰ تا ۲۶ فروردین ماه همزمان با شهادت شهید سید مرتضی آوینی با عنوان هفته هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است.

حوزه هنری استان مرکزی در طول یک هفته برنامه های فرهنگی و هنری را در سطح استان اجرا خواهد کرد.

 

رونمایی از سردیس شهید آوینی در اراک

همزمان با سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم شهید سیدمرتضی آوینی و هفته هنر انقلاب اسلامی در مراسمی با حضور رضا میرزایی رئیس حوزه هنری، سینا دلشادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدرضا جعفری مدیرکل امور اجتماعی استانداری مرکزی و تنی چند از هنرمندان استان از سردیس شهید سید مرتضی آوینی رونمایی شد.

در این مراسم که صبح روز شنبه ۲۰ فروردین ماه برگزار شد، محمدرضا جعفری مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی ضمن تشکر از حوزه هنری استان که با تخصص و تعهد به ترویج هنر انقلابی میپردازد اظهار داشت: عرصه و عرضه ی هنر بسیار نکته برجسته ای است که انسانها را به زیبایی دعوت میکند چون هنر بهترین مقوله برای بیان زیبایی هاست.

وی افزود: اگر شعار و ایده هنرمندان و یا مجموعه های دولتی تربیت هنرمندان انقلابی است بهترین الگو برای این امر شهید آوینی است که هویت هنرمندانه و آثار وی بسیار درس آموز است. همانگونه که آثار چند رسانه ای و مکتوبات ایشان منحصر به فرد است و آنچه به جای مانده بخشهایی از واقعیتهای اوست.

در ادامه از سردیس شهید آوینی رونمایی شد. سردیس شهید سید مرتضی آوینی اثر استاد قدرت الله معماریان است که توسط حوزه هنری کشور تولید و در سراسر کشور توزیع شد و همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی از این اثر رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند