بدرالسماء: هنرمند می‌تواند پیام امام حسین (ع) را به گوش جهانیان برساند

02:480

رضا بدرالسماء نگارگر اصفهانی که یکی از داوران نخستین فراخوان رقابت نقاشی آبرنگ «نقش عشق» است گفت: نقاشی به عنوان یک هنر دارای زبان جهانی است و می‌تواند پیام امام حسین (ع) را به گوش جهانیان برساند.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، فراخوان نخستین رویداد رقابتی نقاشی آبرنگ «نقش عشق» به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) منتشر شده و علاقه‌مندان تا بیست شهریورماه فرصت دارند تا در محورهای موضوعی (آیین‌های عزاداری،اماکن متبرکه، پیاده‌روی اربعین) و موضوع آزاد مرتبط با محرم و بخش ویژه عاشورا زمینه‌ساز ظهور به تولید اثر و شرکت در این رقابت بپردازند.

به همین مناسبت به گفت‌وگو با استاد رضا بدرالمساء داور این فراخوان پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

تولید آثار تجسمی به ویژه هنر نقاشی چقدر در ماندگاری فرهنگ عاشورا می‌تواند مؤثر باشد؟

همه افراد می‌توانند در اشاعه قیام حضرت ابا عبدالله حسین (ع) سهمی داشته باشند، هنرمندان نیز می‌توانند با هنر خود در این مسیر قدم بردارند. آثار تجسمی نیز با توجه به عدم نیاز به تکلم و نوشتار به عنوان زبان بین‌المللی در اشاعه فرهنگ عاشورایی تأثیر به سزایی دارد. از این طریق می‌توان قیام امام حسین (ع) و اتفاق ناگواری که بر خاندان پیامبر گرامی اسلام رخ داد و ظلم بزرگی که بنی امیه در حق اهل بیت (ع) و اسلام ایجاد کرد را با این زبان به عموم مخاطبان عرضه کرد. هنرمند می‌تواند پیام امام حسین (ع) را که در آخرین لحظات فرمودند، «هل من ناصر ینصرنی؟» را به گوش جهانیان برسانند تا هر کسی به اندازه توان خود یاری‌رسان فرهنگ عاشورایی باشد. امروزه هنرمندان جوان ما علاقه‌مند به این موضوع بوده و خوشبختانه حوزه هنری این امکان را فراهم کرده است که این هنرمندان هنر عاشورایی خود را عرضه کنند.

چگونه می‌توان با زبان نقاشی به بیان این پیام پرداخت؟

همانطور که اشاره شد نقاشی به عنوان یک هنر و دارای زبان جهانی می‌تواند مؤثر باشد. ائمه گرامی اسلام به اشاعه این فرهنگ (عاشورایی) حتی با قطره اشکی سفارش کرده‌اند. مسلماً آثار هنری نیز از قدیم‌الایام برای احیای فرهنگ عاشورایی استفاده می‌شده است. پرچم، تزئینات مورد استفاده در هیئت‌ها، روضه‌ها و … همه در این زمینه تولید شده و هنرمندان بدینوسیله به دنبال انتقال مفاهیم بوده‌اند. به نظر می‌رسد امروزه نیز باید با آثار تجسمی به انتقال این فرهنگ کمک کنیم.

ظرفیت نقاشی آبرنگ را در این حوزه چطور ارزیابی می‌کنید؟

آبرنگ نوعی تکنیک محسوب می‌شود و هدف انتقال مفاهیم از طریق آبرنگ است. یکی از ویژگی‌های آبرنگ انجام این هنر در کوتاه مدت و زمان کم است که باعث می‌شود حس هنرمند در مدت زمان کوتاهی روی بوم منتقل شود و بر مخاطب نیز تأثیر بگذارد. اما با غالب شدن زمان، حس از میان می‌رود و هنرمند بیشتر درگیر تکنیک می‌شود. علاوه بر این نباید فراموش کرد که آبرنگ با روحیه انسان خصوصاً شرقی‌ها که روحیه لطیف‌تری دارند، سازگاری بیشتری دارد و بهتر می‌توانند با این هنر ارتباط برقرار کنند.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند