بدرالسماء: اندیشه و تفکر، پشتوانه هنر انقلاب اسلامی است

02:140

رضا بدرالسماء هنرمند نگارگر گفت: هنر انقلاب اسلامی، هنری است که در پشت آن فکر و اندیشه و تفکر وجود داشته باشد.
به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، به مناسبت فرا رسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی و شهادت سید شهیدان اهل قلم (مرتضی آوینی) به گفت‌وگو با رضا بدرالسماء نگارگر اصفهانی پرداختیم. بدرالسماء متولد آذر ۱۳۲۸ در اصفهان است و از سنين كودكی به فراگیری نگارگری پرداخت و پس از پايان تحصيلات متوسطه به صورت حرفه‌ای و مستمر در اين رشته به فعاليت ادامه داد. وی بیش از نیم قرن سابقه فعالیت در این عرصه را دارد و دارای مدرک درجه يك هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

بدرالسماء در تعریف هنر انقلاب اسلامی گفت: هنر انقلاب اسلامی هنری است که در پشت آن فکر و اندیشه و تفکر وجود داشته باشد و این هنر باید برگرفته از منطق اسلام باشد و آثاری که خلق می‌شود دنباله‌رو این تفکر و اندیشه باشد.

وی ادامه داد: در انقلاب اسلامی بسیاری از چیزهایی که از دست رفته بود و ارزش‌هایی که از ما گرفته بودند را بازپس گرفتیم، با وقوع انقلاب ما به ارزش‌های خود بازگشتیم و توانستیم آنها را به کمال برسانیم و همه باید پیرو همان ارزش‌ها باشیم. یک اثر را نمی‌توان صرفاً انقلابی دانست، در این ژانر یک اندیشه خلاق و پویا که نشانگر بیداری اسلامی است وجود دارد و این یکی از بارزترین خصوصیات هنر انقلاب اسلامی است.

بدرالسماء با اشاره به بارزترین پیشرفت‌ها و مهم‌ترین ضعف‌های پیش روی هنر انقلاب عنوان کرد: در این سال‌ها فراز و نشیب‌های زیادی داشته‌ایم، بیشترین ضربه را افرادی خورده‌اند که استعدادهای والایی داشته‌اند ولی آنها را ندیده‌ایم و به آنان و هنرشان اهمیت نداده‌ایم. اینکه در عمل به این افراد اهمیت نداده‌ایم آنان را دچارسرخوردگی کرده‌ است و ما باید هنرمندان جوان را جذب و حمایت کنیم و آنان را نگه‌داریم و رشد دهیم. انسان‌ها و به ویژه هنرمندان نیاز به تشویق و امید دارند.

وی در پاسخ به اینکه افق هنر انقلاب را چگونه می‌بینید، بیان کرد: افق‌های هنر انقلاب را خوب می‌بینم و آثار خوبی پس از انقلاب تاکنون خلق شده‌اند و ان‌شاء‌الله آثار بهتری نیز خلق شوند و شاید حتی بتوان مکتبی به نام مکتب جمهوری اسلامی در آینده داشت.

بدرالسماء در پایان گفت: هنرمندانی که اسلام را خط و مشی خود قرار می‌دهند و کارهای مرتبط با اسلام انجام می‌دهند، آثارشان ماندگار خواهد شد، در گذشته هنرمندان اسلامی همیشه ماندگار بوده‌اند، منبع اصلی خداوند است و ما پیرو آقا امام زمان هستیم و بعد از انقلاب نیز از فرمایشات مقام معظم رهبری پیروی کرده‌ایم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند