بخش مردمی، بخش ویژه جشنواره «حماسه‌گویان»

02:140

فرزان معظم دبیر جشنواره ملی «حماسه‌گویان»، بخش مردمی این جشنواره را اتفاق ویژه این رویداد بیان کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، فرزان معظم دبیر جشنواره حماسه‌گویان با اعلام استقبال مردمی از این جشنواره ملی گفت: در میان آثار بخش بزرگسالان این جشنواره شاهد آثار بی‌نظیری بودیم که مربوط به روایت مردم از جنگ است. روایتی متفاوت که خارج از خاطرات میدان جنگ یا اردوگاه اسرا رخ داده و وجه دیگری از جنگ را به شیوایی بیان کرده است. در این آثار که بانوان در آن نقش پر رنگی داشتند، افراد به بیان خاطرات خود از آن دوران پرداخته‌اند که در حوزه روایت انسانی از جنگ بسیار پر اهمیت است، ولی به همان اندازه نیز مغفول مانده است.

وی تصریح کرد: همین مسئله موجب شد هیئت انتخاب جشنواره آثار این بخش را به صورت جداگانه برای داوری به داوران جشنواره ارائه دهد و با موافقت دبیرخانه و رئیس جشنواره جایزه ویژه‌ای برای برگزیده این بخش در نظر گرفته شد. این خاطرات به زندگی اقشار مختلف مردم در شرایط جنگی و در بحبوحه دفاع مقدس می‌پردازد، در حالی‌که خاطرات رزمندگان و سایر ایثارگران از وقایع و حوادث پر شور و مهم در جبهه‌ها روایت شده‌اند و این دلیل اصلی ما برای بررسی این خاطرات در یک بخش ویژه است.

دبیر جشنواره ملی حماسه‌گویان با اشاره به اینکه معیار ما در انتخاب آثار و نفرات برگزیده بخش مردمی اصالت خاطره، شیوایی کلام راوی و ارتباط برقرار کردن با مخاطب و تأثیرگذاری خاطره بوده است، ادامه داد: در بخش مردمی که خاطرات همسران شهدا، جانبازان و آزادگان و خانواده عزیزان ایثارگر در آن حضور دارند، آنچه به زیبایی خاطرات می‌افزاید، همان جریان داشتن زندگی در زمان جنگ و در کنار ایثارگران و در شرایط مختص آن زمان است.

فرزان معظم با بیان اینکه در بخش مردمی ۸۶ اثر بخش بزرگسال بررسی شد و در نهایت چهارده اثر برای انتخاب نفرات برتر این بخش مورد بررسی قرار گرفت، تأکید کرد: هیچ گاه نمی‌توان خاطرات مردم از حضور در دفاع مقدس را نادیده گرفت و البته نباید این خاطرات را با خاطرات رزمندگانی که در خط مقدم جبهه بودند مقایسه کرد.

گفتنی است، دبیر نخستین جشنواره ملی حماسه‌گویان با اشاره به پایان داوری این جشنواره افزود: در این جشنواره ۸۰۰ اثر در دو بخش بزرگسال و دانش‌آموزی شرکت کردند و اکنون داوری آثار به اتمام رسیده است و اختتامیه این جشنواره نیز در سوم خردادماه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند