بازنمایی هنرهای سنتی در دوران معاصر

03:360

«باغ جست» نمایشگاهی از پرده‌های قلمکار نقاشی شده از گذشته تاکنون است که از مجموعه شخصی مرتضی بخردی در گالری‌های حوزه هنری استان اصفهان به نمایش گذاشته شده است.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، برخی از این پرده‌های قلمکار توسط حسن پورصناعی نقاشی شده‌اند و برخی نیز در سال‌های اخیر با الهام از پرده‌های قدیمی و با پیشنهاد مرتضی بخردی توسط سحر موسوی مرقوم و توسط استاد بطلانی قلمکاری شده‌اند.

رویداد «باغ جست» مجموعه‌ای از سه بخش مرتبط است. در این مجموعه نمایشگاه «باغ جست» شامل پرده‌های قلمکار نقاشی شده با چیدمان جدید، نمایشگاه «حاشیه» شامل مهرهای قلمکار، ویدئوآرت «باغ جست» با نمایش دنیای کنونی و آرزوی باغ‌های قدیمی ارائه شده‌‌اند.

مرتضی بصراوی نمایشگاه‌گردان «باغ جست» با اشاره به عنوان متفاوت این نمایشگاه گفت: ویدئوآرت این نمایشگاه با همکاری آقای رسول کمالی ساخته شد و همان جا اسم نمایشگاه که الهام گرفته از پارچه‌های قلمکار نقاشی شده بود به ذهنمان خطور کرد. در واقع «باغ جست» فضای باغ‌های خیال‌انگیزی را تداعی می‌کند که از میان رفته‌اند و دیگر آنها را نمی‌بینیم، ولی به دلیل فضای شهرنشینی امروز دوست داریم که وارد آن باغ‌ها شویم. در واقع «باغ جست» به نوعی گذر در این باغ‌ها است، اینکه چطور می‌توانیم هنرهای بومی و سنتی خود را در دوران معاصر بازنمایی کنیم.

وی با اشاره به نمایشگاه «حاشیه» که همزمان با این نمایشگاه برگزار شده است، ادامه داد: مجموعه «حاشیه» شامل ۱۵۰ قالب قلمکار از مجموعه‌دار اصفهانی پارسا پورابراهیم است که در گالری «تک اثر» یا «نقطه» به نمایش درآمده‌اند. نام نمایشگاه «حاشیه» نامیده شد، زیرا برگرفته از حاشیه پارچه‌های قلمکاری است و همچنین تداعی‌کننده حاشیه‌ای در کنار متن اصلی است. در واقع عنوان هر دو نمایشگاه یعنی «باغ جست» و «حاشیه» از روی پارچه‌های قلمکار نقاشی شده الهام گرفته شده‌‌اند.

بصراوی با تأکید بر چیدمان متفاوت این نمایشگاه عنوان کرد: طی جلساتی که با مهندس بخردی داشتیم، متوجه بازنمایی این آثار از دوره قاجار شدم که نشأت گرفته از علاقه شخصی ایشان بود. در هر صورت آقای بخردی تکنیک چاپ چیتگری را با نقاشی قلمکاری ترکیب و فضای تازه‌ای ایجاد کرده‌اند.

این هنرمند مجسمه‌ساز ادامه داد: به دلیل سابقه کاری در چیدمان، سعی کردم روایت خودم را از این پارچه‌های قلمکار ایجاد کنم. پس در ارائه برخی از آثار بر اساس مهرهای قلمکاری که ۴ عدد هستند، مهر اول را به عنوان پایه قرار داده و روی کاغذ کالک قرار دادم تا بتوان تصاویر زیرین را نیز به نمایش گذاشت. در واقع با کشیدن مهرهای قلمکار بر روی پارچه تصاویری محو ایجاد شد.

وی هدف از این کار را درگیری ذهن مخاطب عنوان کرد و افزود: پرده‌های قلمکاری اگر به همین صورت در معرض دید قرار می‌گرفت شاید کمتر مورد توجه قرار می‌گرفتند، اما با ایجاد این فاصله‌گذاری سعی کردم مخاطب در مدت زمان بیشتری با این نقوشی که در پس زمینه قلمکاری وجود دارد درگیر شود.

بصراوی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ویدئوآرت ساخته شده برای این نمایشگاه تصریح کرد: امروزه با هجوم تصاویر، اطلاعات، فضای دیجیتال مواجه هستیم که باعث فاصله گرفتن از هنرهای بومی شده است. در این ویدئو قصد داشتیم ارزش هنری خلاقانه را به تصویر بکشیم.

نمایشگاه‌گردان «باغ جست» ادامه داد: قرار بر اجرا و نمایش محوری هنر قلمکاری بود، اما با توجه به زمان محدود، به نظرم رسید ویدئوآرتی تهیه شود که علاوه بر فضای شهری، خود آدم‌ها نیز در آن به نمایش گذاشته شوند. در این ویدئو ایده اصلی بر هنر بومی شکل گرفته است. هنر قلمکاری در بازار به شیوه سنتی کار می‌شود و نگاه هنری به آن کمرنگ شده است.

وی در پایان گفت: در این نمایشگاه با همان ساختار قدیمی قلمکاری که با نقاشی ترکیب شده هنر فاخری ارائه شده است و فرصتی را ایجاد کرده که مخاطبین از چنین هنری آگاه شوند.

گفتنی است، نمایشگاه «باغ جست» تا ۱۳ مرداد پذیرای علاقه‌مندان به هنرهای سنتی از جمله قلمکاری و نقاشی است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند