در نشست نقد رمان عمارت هیتلر عنوان شد؛
ایرانی ها به گذشته نزدیک خود حساس شدند

03:0010

یک منتقد ادبی با اشاره به اینکه محتوای بسیاری از از آثار نویسندگان جوان امروز کشور موضوعات تاریخی و اجتماعی است، گفت: ایرانی ها به گذشته نزدیک خود حساس شدند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، سی و ششمین نشست جلسه آینه بندان با موضوع نقد و بررسی رمان «عمارت هیتلر» نوشته داود خدایی و با حضور شهریار عباسی و مجید قیصری با عنوان منتقد و «خسرو عباسی» به عنوان مجری و کارشناس برگزار شد.

شهریار عباسی با اشاره به اینکه چون در کشور منتقد به صورت مستقل وجود ندارد و نویسندگان وظیفه منتقدان را نیز بر عهده می‌گیرند، گفت: متأسفانه این روزها شاهد هستیم که نویسندگان به جز منتقد بودن، کتاب فروش و ناشر نیز می شوند.

وی افزود: دوره نگارش این کتاب، در دوره سختی بوده زیرا به جز همه گیری کرونا همه از جمله نویسنده این کتاب نیز از مشکلات اقتصادی متضرر بودند. کیفیت چاپ و کاغذ این کتاب خوب نیست و متعلق به ۱۰ تا ۱۵ سال پیش است و مشخص نیست چرا انتشارات این کتاب از این کیفیت پایین برای چاپ این رمان استفاده کرده است.

عباسی پژوهش را ضرورت داستان نویسی دانست و گفت: هم اکنون داستان نویسی در ایران جلوتر از دیگر بخش ها همچون نشر، توزیع و کتابفروشی و جشنواره های ادبی است. هم اکنون سبکهای داستان نویسان کشور به داستان‌نویسان تبریز،جنوب، اصفهان ،خراسان و سبک تهران تقسیم شده است که این کتاب در سبک داستان نویسی تبریز، رازآلود و دارای پیچیده نویسی است قرار دارد.

این منتقد ادبی، رمان عمارت هیتلر را قابل قبول دانست و گفت: نویسنده با وجود اینکه اولین رمانش را نوشته ولی نمره قابل قبولی را می گیرد و نگاه پست مدرن، رمان را جالب و خواندنی کرده است.

وی انتقادهای ویرایشی که که در این جلسه در خصوص این رمان مطرح شده را قابل قبول دانست و گفت در ویراستاری ضعف وجود داشته است.

شهریار عباسی با بیان اینکه محتوای بسیاری از موضوعات ادبی در سال های اخیر زمینه تاریخی- اجتماعی دارد، گفت: حجم بسیاری از ادبیات معاصر ما به سمت پرداختن به موضوعات با زمینه تاریخی و اجتماعی رفته است.

وی گفت: تحلیل من از این اتفاق این است که ایرانی ها بشدت به گذشته نزدیک شان حساس شدند، زیرا انتظاراتشان از تحولات اجتماعی معاصر به سمتی که میخواستند نرفته است. بنابراین آنها جستجو می کند که چرا این اتفاق برایشان افتاده است و آنچه می خواستند را به دست نیاورده اند، اما نویسندگان باید بدانند که آنها تاریخ نگار و روانشناس نیستند.

در بخش دیگری از این نشست «مجید قیصری» منتقد ادبی دیگر حاضر در برنامه با بیان اینکه در رمان «عمارت هیتلر» با داستانی معمایی طرف هستیم، گفت: این رمان به دوره اشغالگری روسها در سال ۱۳۲۰ پرداخته است و تا دهه ۹۰ ادامه دارد.

وی با بیان این که با وجودی که رمان با یک داستان معما گونه آغاز می شود اما در کل فضای رازآلود کتاب، خواننده را راضی نمی کند، گفت: داستان بیشتر شبیه نوستالژی شده است که این ایراد این کتاب است.

این منتقد ادبیات، نداشتن نام برای بسیاری از شخصیت‌های این رمان را یکی از ایرادهای کتاب ارزیابی کرد و گفت: من دلیل این موضوع که نویسنده برای شخصیت‌های مختلف داستان نامی نیاورده را نفهمیدم. همچنین نبود فضاسازی های مطلوب یکی دیگر از نقدهای مهم به این داستان است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه داستان می تواند مخاطب را جذب کند، گفت: بسیاری از اتفاقات رمان، به مباحث امروز مردم شبیه است و این یکی از جذابیت‌های رمان عمارت هیتلر است.

رمان امارت هیتلر در ۱۷ فصل و ۱۹۲ صفحه در انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند