مسئول دفتر مردمی تعزیه استان خوزستان خبر داد؛
ایجاد بانک اطلاع‌رسانی گروه‌های تعزیه در خورستان

04:000

خندانی از تشکیل بانک اطلاعات حوزه تعزیه خبر داد و گفت: از طریق این بانک در آینده نزدیک قرار است همه گروه‌های تعزیه شناسنامه‌دار و ثبت شوند و زیر نظر حوزه هنری فعالیت کنند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، میثم خندانی مسئول دفتر مردمی تعزیه استان خوزستان امروز در نشست هم‌اندیشی و آیین تجلیل از گروه‌های تعزیه‌خوانی خوزستان که به همت حوزه هنری خوزستان و سازمان تبلیغات استان با حضور گروه‌های تعزیه خوان از سراسر استان در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت سالروز وفات حضرت معصومه (س) و حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و شهادت تعدادی از هموطنان گرامی اظهار کرد: دفتر تعزیه‌خوانی و شبیه‌خوانی به همت حوزه هنری و برپایه مردمی بودن تشکیل و کلید آن از امسال زده شد، هرچند که فعالیت خود را از سال گذشته آغاز کرده بود.

وی با بیان اینکه این دفتر با اجرای تعزیه در بخش سوگواره «راه سرخ» در شهرستان بهبان به میدان آمد و فعالیت خود را آغاز کرد افزود: دفتر مردمی برپایه سه موضوع اساسی تشکیل شده که شامل آموزش، پژوهش و تولید محتوا در عرصه تعزیه است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از اوقات از کنار این سه موضوع به راحتی عبور کرده‌ایم و هیچ کار ریشه‌ای پیرامون این موضوع شکل نگرفته است اضافه کرد: این دفتر کاملا مردمی است و از بین افرادی که در تعزیه فعالیت دارند، تشکیل شده و از بین سازمان‌های تبلیغات اسلامی، اوقاف، فرهنگ و ارشاد اسلامی و راس همه آنها حوزه هنری خوزستان به عنوان متولیان و حامیان این دفتر در کنار ما هستند.

خندانی با بیان اینکه حوزه هنری بار اصلی این دفتر را به دوش کشیده و سنگ تمام گذاشته است تصریح کرد: تمام این سال‌ها بسیاری از افراد در حوزه تعزیه‌خوانی شعار دادند ولی کاری که باید ارائه می‌شد، انجام ندادند ولی در این نشست باید از رئیس حوزه هنری تشکر کنم که پای همه صحبت‌های انجام شده ایستادند و تاکنون حمایت کردند.

وی ابراز کرد: یکی از هدف‌های زیرمجموعه سه اصل کلی برنامه‌های دفتر، ایجاد ارتباط و همبستگی بین تعزیه‌خوان‌ها و هنرمندان است و موضوعی که در این سال‌ها شاهد آن نبودیم این بود که هر کدام از هنرمندان در شهرستان خودش مشغول به فعالیت بود و هیچ ارتباطی نداشت ولی اکنون یک ارتباط صمیمانه و همبستگی بین عزیزان ایجاد شده و این از برکات تشکیل دفتر بوده است.

مسئول دفتر مردمی تعزیه استان خوزستان با اشاره به اینکه این جلسه مقدمه‌ای برای برگزاری دیگر نشست‌های هم‌اندیشی برای اخذ ایده‌های دوستان است تا بتوانیم روی این نظرات برنامه‌ریزی کنیم ادامه داد: از برنامه‌هایی که دفتر تعزیه در این مدت انجام داده تشکیل بانک اطلاعات حوزه تعزیه بود که در آینده نزدیک قرار است همه گروه‌های تعزیه شناسنامه‌دار و ثبت شوند و زیر نظر حوزه هنری فعالیت کنند و زیر چتر حمایتی دفتر مردمی تعزیه باشند.

وی بیان کرد: شورایی تشکیل دادیم و از افراد حوزه تعزیه، شورای اندیشه‌ورز و سیاستگذاری تعزیه تشکیل شد و در این شورا افرادی از عمده شهرستان‌ها حضور دارند و نظرات و برنامه‌های خود را در شورا برای پیشرفت تعزیه استفاده می‌کنند و امیدوارم شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.

خندانی خاطر نشان کرد: امسال یکی از اتفاقاتی که نصیب دفتر تعزیه خوزستان شد شرکت در همایش بین المللی تئاتر اربعین ” روایت راهیان ” بود که اجرای تعزیه را در کربلای معلی شاهد بودیم.

حلقه های میانی در حوزه هنری تشکیل می‌شود

محمد شهباز گهروئی نیز با اشاره به جایگاه دفتر تعزیه اظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از دانشجویان، بر ایجاد حلقه‌های میانی به عنوان واسط میان مردم و مجموعه‌های حاکمیتی تاکید کردند که در این راستا حوزه هنری خوزستان بنا دارد حلقه‌های میانی را در هنر شناسایی و تقویت کند.

رئیس حوزه هنری خوزستان افزود: با تشکیل حلقه‌های میانی برنامه‌ریزی، اجرا و هر موضوع مربوطه بر عهده مجموعه‌های مردمی قرار می‌گیرد و ما به عنوان تسهیل‌گر و زمینه‌ساز مجموعه‌های حاکمیتی وظیفه داریم زمینه کنش‌گری و نقش‌آفرینی مردم را مهیا کنیم.

شهباز گهروئی تصریح کرد: متولی امر تعزیه مجموعه‌های مردمی هستند و ما نیز به عنوان نهادهای فرهنگی همچون حوزه هنری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی به نوعی تسهیل‌گر این امر هستیم و تلاش داریم به زودی شاهد نقش‌آفرینی بیشتر و بهتر مجموعه‎‌های مردمی باشیم.

وی با بیان اینکه باید تمام تلاش خود را به کار گیریم که هم در عرصه میدان موفق باشیم و هم با کمترین آسیب کار شکل بگیرد و مخاطب راضی شود یاد آور شد: اگر به دنبال رضای خدا و اهل بیت (ع) باشیم هر آنچه که ذیل آن نظیر اشتغال داشته باشیم حتما اتفاق می‌افتد.

در انتهای این نشست، سید حبیب نیشابوری، محمد علی نعناکار، ساسان مددی، رضا خادم، رضا حسنی، ناصر میاحی و محسن نصر حق جز شورای اندیشه ورز دفتر مردمی تعزیه خوان استان خوزستان انتخاب شدند

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند