سرهنگی در مراسم رونمایی کتاب‌های خاطرات فرماندهان ناجا:
اگر مرگ نبود چیزی را یادداشت نمی‌کردم/خاطرات رحیم صفوی منتشر می‌شود

04:140

مرتضی سرهنگی با این جمله سخنان خود در مورد اهمیت نگارش خاطرات دفاع مقدس را آغاز کرد و و از همه کسانی که مطالب اثرگذار دارند دعوت کرد تا این کار نوینی که در نیروی انتظامی استقرار یافته، استمرار داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سرهنگی با اشاره به انتشار خاطرات سرلشکر صفوی از دوران طفولیت تا عملیات بیت‌المقدس، گفت: حوزه هنری آماده همکاری و استمرار نهضت خاطره‌گویی در نیروی انتظامی است. در تمام دنیا ادبیات جنگ از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه از موضوعات جذابی است که به آن پرداخته می‌شود و دلیلش این است که به مردمشان یادآوری کنند این چراغی که بالای سر شما روشن است به چه قیمتی تمام شده‌ است.

مرتضی سرهنگی نویسنده، پژوهشگر و مشاور انتشارات خط مقدم در مراسم رونمایی از ۵ عنوان کتاب خاطرات فرماندهان ناجا که عصر روز یکشنبه ۲۰ تیرماه در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی برگزار شد، با بیان اینکه دو تحول جنگ و انقلاب در هر کجا باشد، دست نویسنده‌ها را پر خواهد کرد و این ادبیات هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد، اظهار داشت: باید این ادبیات و هنر را به‌کار گرفت و از آن برای حل مشکلات جامعه استفاده کرد.

وی در ادامه از انتشار خاطرات سردار صفوی از دوران طفولیت تا عملیات بیت‌المقدس خبر داد و عنوان کرد: حوزه هنری آماده همکاری و استمرار نهضت خاطره‌گویی در نیروی انتظامی است.

در این مراسم سرلشکر رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا نیز با تشکر از عوامل برگزاری این برنامه و بیان اینکه امروز آمریکایی‌ها مجبور هستند از افغانستان، عراق و سوریه فرار کنند، گفت: آن‌ها در خاورمیانه شکستی استراتژیک را متحمل شدند.

وی با اشاره به اینکه بیش از سه مرتبه رهبر معظم انقلاب اسلامی به بنده تأکید کردند که خاطرات دفاع مقدس باید بازگو شود، اظهار داشت: پس از تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی‌، نهضت خاطره‌گویی راه‌اندازی شد و امروز باید نهضت خاطره‌گویی در نیروی انتظامی فعال شود.

وی ادامه داد: خاطره‌گویی و خاطره‌نویسی یک توفیق و هنر است و با شروع گام دوم انقلاب اسلامی، یک وظیفه است که خاطرات خود را در این فضای آلوده فرهنگی بازگو کنیم تا جوانان از وقایع جنگ مطلع شوند. در بیان خاطرات پرهیز از مبالغه‌گویی، بازگو نکردن خاطراتی که موجب تفرقه‌افکنی می‌شود و تعریف نکردن از خود را باید مدنظر قرار داد.

سرلشکر صفوی با اشاره به اینکه نگاه به خاطره‌گویی باید به‌عنوان یک ضرورت تاریخی باشد، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند اگر ۵۰ سال از دفاع مقدس بگوییم، باز هم کم است. در خاطرات باید مطالب دقیق، مستند و همراه با استدلال باشد و نام شهدا و همراهان آن‌ها و زمان و مکان وقایع بیان شود.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی تأکید کرد: در خاطره‌گویی نباید خدشه‌ای به امنیت ملی و وحدت ملی وارد شود.

سرلشکر صفوی با طرح این سؤال که آیا می‌توان از تجارب دفاع دفاع مقدس برای حل مشکلات امروز استفاده کرد، گفت: ما می‌توانیم از همه سختی‌ها و چالش‌های کنونی کشورمان ایران همچون چالش بزرگ جنگ عبور و به یک گشایش دست پیدا کنیم.

وی با بیان برای حل مشکلات کشور نیازمند عزم و اراده جهادی در مسئولین و وحدت همه قوا هستیم، افزود: امروز نیروی انتظامی قهرمانانه، هوشمندانه و مظلومانه در برابر دشمنان ایستاده است.

در ادامه مراسم سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم گفت: امروز برای مقابله با آمریکا و تهدیدات دشمنان نیازمند تقویت روحیه دفاع مقدس هستیم.

وی اظهار داشت: کسانی که امروز در حوزه دفاع مقدس قلم می‌زنند، سربازان هشت سال دفاع مقدس هستند.

فرمانده ناجا گفت: فرهنگ دفاع مقدس در هر کجا ساری و جاری باشد، موفق خواهیم بود و هر آنچه پیروزی تاکنون داشته‌ایم به دلیل تأسی از شهدا و یاد شهدا بوده است. امروز جوانانی در عرصه دفاع هستند که دوران دفاع مقدس را درک نکردند، اما به یاد شهدای هشت سال دفاع مقدس وقتی لازم‌ باشد، هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر حضور پیدا می‌کنند.

وی تأکید کرد: امروز برای مقابله با آمریکا و مقابله با تهدیدات دشمنان، نیازمند تقویت روحیه دفاع مقدس هستیم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه برخورداری از روحیه دفاع مقدس باعث خنثی شدن فتنه‌های زیادی می‌شود و نیروی انتظامی (ژاندارمری، شهربانی و کمیته انقلاب اسلامی) در دفاع مقدس، مقابله با منافقین و معاندین نظام نقش اساسی داشته است، خاطرنشان کرد: نیروی انتطامی در طول دفاع مقدس هشت هزار شهید و پس از دفاع مقدس پنج هزار شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است و امروز مأموران ناجا در راستای برقراری امنیت در جامعه همچون رزمندگان هشت سال دفاع مقدس جان خود را فدا می‌کنند.

لازم به ذکر است در این مراسم کتاب‌های «شاهین‌ زُبیدات» خاطرات احمدعلی گودرزی و نوشته مهدی زارع، «خانه امن» خاطرات بهرام نوروزی و «پسر سید مصطفی» خاطرات سید مجتبی عبداللهی نوشته ساسان ناطق، «حبیب مرزها» خاطرات رهام‌بخش حبیبی نوشته مهدی باتقوا، «پیچ مایلر» خاطرات حجت‌الاسلام غلام حیدر حیدری نوشته سیدمحمود مهدوی که از خاطرات فرماندهان ناجا در طول هشت سال دفاع مقدس است، رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند