چهره سال هنر انقلاب مطرح کرد؛
«انقلاب» دارای ژانر مستقلی از هنر نیست

05:0030

قاسم فتاحی چهره برتر فرهنگ و مطالعات پایداری در سال ۱۴۰۰ چهارمحال و بختیاری معتقد است انقلاب اگرچه دارای شاخصه ها و ویژگی های خاص خود است ولی دارای ژانر مستقلی از هنر نیست و باید نیروهای متعهد و انقلابی از چنان قدرت و توانی برای نیروسازی و تربیت هنرمند فعال، دارای دانش، اهل مطالعه،  انقلابی و متعهد برخوردار باشند که هنر انقلاب وجه غالب و پیشرو هنر کشور باشد و جدایی متصور نباشد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، قاسم فتاحی چهره برتر فرهنگ و مطالعات پایداری سال درباره هنر انقلابی گفت: آثار مرتبط با هنر انقلاب علاوه بر جذابیت و برخورداری از استنادات متقن علمی و تاریخی،  دارای شاخصه‌هایی چون مبارزه‌جویی، تعهد، تأثیرگذاری، جریان‌سازی و انتقال پیام انقلاب هستند، انقلاب اگرچه دارای شاخصه ها و ویژگی های خاص خود است ولی دارای ژانر مستقلی از هنر نیست و باید نیروهای متعهد و انقلابی از چنان قدرت و توانی برای نیروسازی و تربیت هنرمند فعال، دارای دانش، اهل مطالعه،  انقلابی و متعهد برخوردار باشند که هنر انقلاب وجه غالب و پیشرو هنر کشور باشد و جدایی متصور نباشد.

این پژوهشگر، نویسنده و استاد دانشگاه که کارنامه درخشانی در عرصه هنر انقلاب دارد. اظهار داشت: شاید بتوان با کنار گذاشتن سیاست‌گذاری‌های غلط، اصلاح مدیریت‌های ضعیف، آموزش صحیح و علمی، اختصاص بودجه و اعتبارات کافی و حذف برخی خط‌کشی‌ها و محدودیت‌های غیر اصولی و غیر ضروری و نیز تولید آثار شاخص و ارزشمند و در عین حال دارای جذابیت و تاثیرگذار، بتوان این جریان فرهنگی را در بخش های مختلف هنری به نحو شایسته ای به نمایش گذاشت، اگرجه باید اشاره کنم متاسفانه با گذشت بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی به نظر نمی‌رسد هنر انقلاب به پویایی رسیده باشد.

پژوهشگر و نویسنده کتاب تاریخ انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری یاد آور شد: به نظر من پیشرفت های صورت گرفته در هنر انقلاب بیشتر حاصل ماهیت و جریان سازی خود انقلاب بوده است که اغلب هم در بعد خارجی و تاثیرگذاری در بین مسلمانان سایر کشورها و نیز جنبش های آزادی بخش در سراسر جهان قابل مشاهده است ولی در زمینه داخلی موفقیت و پیشرفت قابل توجه، تاثیرگذار و محسوس کمتر داشته¬ایم.  اگرچه نباید از تلاش ها و مجاهدات صورت گرفته در این زمینه غفلت کرد. به بخشی از ضعف ها و چالش‌های پیش روی هنر بعد از انقلاب اشاره کردم.

وی گفت: اگر به صورت جدی و اساسی موانع و چالش هایی که در پاسخ به سوالات قبلی اشاره کردم اصلاح شوند و سیاست‌گذاری و مدیریت بخش‌ها و عرصه‌های مختلف هنری در دست هنرمندان متعهد و البته آگاه و با تجربه و دارای دانش و توانمندی تخصصی قرار گیرد، و نیز یک نهضت علمی و فرهنگی در راستای تهیه و تدوین داده های لازم برای تولیدات هنری در بخش های مختلف فراهم آغاز شود، می توان تا حدود زیادی به این مقصود نائل شد.

چهره برتر فرهنگ و مطالعات پایداری اظهار داشت : اگر تولیدات صورت گرفته در بخش هنر انقلاب، برپایه مستندات علمی و تاریخی و جذاب تولید شوند حتما مخاطبان هنر انقلاب عموم مردم هستند. زیرا مردم ایران انقلاب خود و کشورخود را دوست دارند و به آن عشق می ورزند ولی سوء مدیریت ها، سیاست گذاری های غلط  و شعار زدگی برخی مسئولین و رسانه ها، باعث برخی از واکنش های منفی یا بی توجهی ها به آثار انقلابی شده است. چنانکه در مواقعی که آثار قوی، جذاب و تأثیرگذار همراه با مستندات،  با موضوع انقلاب اسلامی یا دفاع مقدس تولید شده بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته، ولی تهیه و تولید آثار ضعیف، غیر مستند و همراه با شعار زدگی بالا باعث مخاطب‌گریزی شده است.

قاسم فتاحی افزود: شناسایی و آموزش نیروهای مستعد، متعهد و علاقه مند و آموزش آنها همراه با ترویج روحیه تحقیق و پژوهش و نیز تهیه محتواها و مواد خام لازم برای تولید آثار هنری پربار در بخش های مختلف، اولین گام در راستای اعتلای هنر انقلاب اسلامی در استان است، ضمن اینکه در بخش‌های مختلف هنری در سراسر کشور و در استان، غفلت آفرینش هنر متعهد و انقلابی وجود دارد و به نظرمن یکی از این بخش‌ها عدم استفاده از ظرفیت‌های بسیار وسیع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس (حوادث و رخدادها، خاطرات، وصیت‌نامه شهدا و …) برای تولید آثار هنری مثل تولید داستان، فیلم‌نامه، مستند، هنرهای نمایشی، نقاشی و … در استان است.

فتاحی در پاسخ به سوال چالش ها و موانع هنری در کشور گفت: در استان چهارمحال و بختیاری، وجود موانع و چالش های نظیر: نبود زیرساخت ها و امکانات لازم هنری به ویژه در شهرستان های غیر از مرکز  استان، توزیع نامناسب امکانات فرهنگی بین دستگاهها، موازی کاری برخی نهادها و دستگاههای فرهنگی، فقدان یک مرکز یا شورای تصمیم گیری واحد برای سیاست گذاری فرهنگی مبتنی بر نیازها و ضرورت های جامعه، غفلت از چالش های مهم فرهنگی و پرداختن به موضوعات کم اهمیت و صرف بودجه های اندک فرهنگی در محل نادرست،  کمبود بودجه و اعتبار لازم برای جبران هزینه های هنرمندان رشته های مختلف و عدم حمایت از آنها، عدم ارتباط بین دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با دستگاههای فرهنگی، عدم برگزاری یک رویداد فرهنگی بزرگ و فراگیر نظیر جشنواره سالانه کتاب، دخالت تعصبات قومی و گروهی در سیاست گذاری فرهنگی و …  فقط بخشی از چالش های فرهنگی و هنری پیش روی استان چهارمحال و بختیاری است.

این «چهره هنری فرهنگ و مطالعات پایداری  ۱۴۰۰» استان درباره برنامه های پیش روی خود در سال ۱۴۰۱ گفت: از آنجا که اشتغال اصلی من علاوه بر تدریس؛ تحقیق و پژوهش و نوشتن است، انشاالله در سال ۱۴۰۱ آثار نیمه تمام از سال های گذشته را که بیشتر با موضوعات تاریخی و در گرایشات تاریخ محلی، تاریخ اسلام و تاریخ معاصر هستند، تکمیل خواهم کرد.

قاسم فتاحی از سال ۱۳۷۰ فعالیت فرهنگی خود را آغاز کرده است. فتاحی تالیف ۷ عنوان کتاب، انجام ۴ طرح پژوهشی، ارائه ۳۷ عنوان مقاله به صورت سخنرانی در همایش های ملی و بین المللی و چاپ ۴۳ عنوان مقاله در مجلات علمی پژوهشی و علمی تخصصی را در کارنامه خود دارد . فتاحی در هفته هنر انقلاب اسلامی به عنوان چهره برتر هنر انقلاب در بخش فرهنگ و مطالعات پایداری  انتخاب شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند