در آیین اختتامیه جشنواره «شهری در آسمان» در زنجان عنوان شد؛
انقلاب اسلامی با جهت‌دهی و ایدئولوژی برای هنر مسیر حرکت تعیین کرده است

02:440

سعید احمدی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان گفت: جوانان و نوجوانان ما با بهره‌مندی از شعر و ادبیات از بهترین سلاح استفاده می‌کنند تا دشمن نتواند خیال و ادارک آنان را جهت‌دهی کند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، آیین اختتامیه جشنواره شعر و داستان «شهری در آسمان» همزمان با روز دانش‌آموز، پنجشنبه ۱۳آبان‌ماه، با حضور خانواده معظم و معزز شهید هنرمند قربانعلی فرخ‌نیا و جمعی از مسئولین استانی، پیشکسوتان شعر و داستان، شاعران و نویسندگان استان در سالن اجتماعات کتابخانه سهروردی برگزار شد.

سعید احمدی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان در سخنرانی خود در آیین اختتامیه جشنواره «شهری در آسمان»، ضمن گرامیداشت سیزدهم آبان و روز استکبارستیزی، گفت: قوه خیال به‌عنوان آزادترین قوای انسانی در بین قوای دیگر است و قوه خیلی عجیبی است که محدود شدنی نیست.

وی افزود: در کتاب‌های اخلاقی یکی از راه‌های پیشرفت اخلاقی را کنترل این قوه عنوان کرده‌اند، که درست هم هست که نویسندگان و شاعران با این قوه (قوه خیال) بیشتر مأنوس هستند.

احمدی ادامه داد: هنر، گذر بر خیال است و هنرمند با خیال است که حرکت می‌کند و این قوه ظرفیت عجیبی دارد که با خلاقیت می‌تواند با یک محتوا به ذهن شاعر در جهت خلق اثر ادبی سمت و سو بدهد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی زنجان گفت: قرآن کتاب داستان نیست، اما خداوند می‌فرماید: که قرآن جریان احسن قصص را دارد و این احسن قصص بودن و جهت‌دار بودنش است که اهمیت پیدا می‌کند، موضوعی که حضرت آقا هم در بیاناتشان فرموده‌اند: که شعر ممکن است قافیه و ردیف داشته باشد اما اینکه نتیجه‌اش چه است، در اینجاست که موضوعی به نام هنر متعهد معنا پیدا می‌کند و تخیل متعهد و غیر متعهد معنا می‌گیرد.

وی با بیان اینکه قرآن، کتاب شعر و داستان نیست، اما قصص قرآنی نیز در آن کم نیست، افزود: در سوره یوسف نگاه قرآن به داستان حضرت یوسف مضامینی همچون عشق الهی و حب پدر به فرزند و عشق زمینی به گونه‌ای بیان شده که با رعایت حریم‌های حیا، آن چیزی که خداوند مدنظرش بوده را نیز به مخاطبش ارزانی داشته است.

وی ادبیات داستانی را بهترین روش برای ارائه مفاهیم اخلاقی عنوان کرد و یادآور شد: قلمی که خداوند به آن قسم می‌خورد، جهت دارد و در طول تاریخ نداشتیم کسی را که بی‌جهت چیزی را بنویسد.

احمدی تأکید کرد: انقلاب اسلامی با جهت‌دهی و ایدئولوژی برای هنر مسیر حرکت تعیین کرده است که همان هنر انقلاب اسلامی است و اکنون جوانان و نوجوانان ما با بهره‌مندی از شعر و ادبیات از بهترین سلاح استفاده می‌کنند تا دشمن نتواند خیال و ادارک آنان را جهت‌دهی کند، لذا بحث خیال که بحث جدی است و بسیار اهمیت دارد و هنرمندان و شاعران ما باید قدر نعمتی که خداوند به آنها بخشیده است را بدانند که در بهترین موقف انقلاب اسلامی که همان موقف هنر انقلاب است، نشسته‌اند و با استفاده از این موقف می‌توانند پیام‌های هنر انقلابی را به جوامع مختلف و کل دنیا برسانید.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند