انتشار مجموعه نمایشنامه «من پسرتان هستم» در کرمان

03:000

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری کرمان از انتشار مجموعه نمایشنامه «من پسرتان هستم» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، بابک دقیقی مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری کرمان با اعلام این خبر گفت: در سال های گذشته ایده ای را داشتیم که در آن یک فرایند آموزشی – تولیدی، طراحی و هر دو بخش این فرایند را به صورت دقیق پیش ببریم؛ بر این اساس، کتاب « آن بیست و سه نفر» احمد یوسف زاده به عنوان محور فعالیت  کارگاه قرار گرفت و پس از یک فرایند آموزشی هشت ماهه، خروجی آن هفت نمایشنامه شد  اما به دلایلی تا مرحله چاپ کتاب پیش نرفت.

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری کرمان با بیان این نکته که  پس از این تجربه­ای که کسب کردیم و تقریبا موفق بود اما خطاهایی هم داشتیم اظهار کرد: دور دوم کارگاه آموزشی تولیدی  در سال  نود و نه با حضور یکی از اساتید حوزه نمایشنامه نویسی  استاد فارس باقری به به شکل کامل­تر و ویژه­ترنسبت به دور اول با همکاری بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس و بر محوریت مجموعه داستان «من قاتل پسرتان هستم» نوشته احمد دهقان  برگزار شد.

وی در ادامه افزود: دور دوم کارگاه نمایشنامه نویسی به دلیل محدودیت های کرونایی بیش از آنچه که انتظار می­رفت طول کشید با این حال  سه دوره کارگاه سه روزه در طی فواصل زمانی مختلف و جلسات هفتگی آنلاین را برگزار کردیم و در نهایت به یک خروجی مناسب و قابل تأمل پنج نمایشنامه رسیدیم و پس از یک دوره ویرایش، مجموعه نمایشنامه «من پسرتان هستم» با حمایت روابط عمومی مس سرچشمه به چاپ رسید.

بابک دقیقی با اشاره به  عدم انتشار مجموعه نمایشنامه از نویسندګان جوان در استان کرمان تصریح کرد: ارزش چاپ و انتشار کتاب «من پسرتان هستم» به چند دلیل است؛ اول اینکه این نمایشنامه ها در یک فرایند کارگاهی آموزشی تولید شده­اند، دواینکه اکثر کسانی که کار آنها چاپ شده یا کار اول آن ها بوده­است و یا نو قلم هستند و سوم   این آثار در یک بستر اقتباس از مجموعه داستان« من قاتل پسرتان هستم» نوشته احمد دهقان آماده شده ان که تجربه ای خاص است.

دقیقی افزود: در استان کرمان و حتی در کل کشور در حوزه تولید نمایشنامه و تربیت نمایشنامه نویس مشکل داریم، این برنامه ها و کارگاه ها و چاپ کتاب ها واکنش و پاسخی است به این احساس نیاز و خلا بزرگ و بدون شک موفقیتش هم به تداوم آن است. چه حوزه هنری و چه سایر نهاد های فرهنگی بایستی در پر کردن این خلا تلاش کنند و به نمایشنامه های قابل قبولی برسیم.

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری کرمان اظهار کرد: دور سوم کارگاه آموزشی تولیدی نمایشنامه براساس زیست بوم استان و با نگاهی به تاریخ، آداب و رسوم و زیست اجتماعی مردم استان کرمان به زودی برگزار خواهد شد خواهد شد.

وی در پایان گفت: نمایشنامه «شیفته» اثر محسن مجیدی از مجموعه نمایشنامه «من پسرتان هستم» در حال اماده شدن برای اجراست و حوزه هنری استان کرمان  از کسانی که بخواهند این نمایشنامه ها را اجرا کنند  حمایت می­کند.

بر این اساس، مجموعه نمایشنامه «من پسرتان هستم» با پنج نمایشنامه از محسن مجیدی، پدرام شیخ مظفری، محمد ترابی نژاد، ابراهیم عرب نژاد، و معین جزینی به کوشش فارس باقری در یکصد و هفتاد و شش صفحه توسط انتشارات امید کویر منتشر شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند