امیری سامانی: رکن اصلی نویسندگی علاقه و پشتکار است

03:000

احمدرضا امیری سامانی دبیر اجرایی کانون ادبیات داستانی حوزه هنری اصفهان معتقد است: قلم یکی از ناب‌ترین هنرهایی است که تا آخر عمر در حال رشد است و فرد همیشه به تعالی در آن فکر می‌کند و متعالی‌ترین هنرها در سنت و پرورش روحی است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، احمدرضا امیری سامانی دبیر اجرایی کانون ادبیات داستانی حوزه هنری اصفهان با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزش مبانی نویسندگی و دوره‌های پیشرفته در کانون ادبیات داستانی تأکید کرد: باید این علاقه و پشتکار را پرورش دهیم و مهارت‌هایی را به آن بیافزاییم تا نویسنده را در مسیری قرار دهیم که بتواند تفکرات، مطالعات و جهان‌بینی خود را به خواننده منتقل کند.

وی افزود: نویسنده‌های خیلی بزرگی داشتیم که در ابتدای کار توسط اساتید خود طرد ‌شدند و چندان استعداد خاصی نداشتند، اما با علاقه و پشتکار به هدف خود رسیدند.

وی ادامه داد: در رمان‌نویسی نویسنده مشهوری مانند ارنست همینگوی، یک اثر را ده‌ها بار بازنویسی کرد تا به آنچه که می‌خواهد برسد و این نشان می‌دهد که شرط اصلی نویسندگی همت و پشتکار است.

امیری سامانی با اشاره به اینکه گروه سنی کلاس‌های آموزش نویسندگی حوزه هنری اصفهان از سن ۱۸ تا ۳۵ سالگی، است، تصریح کرد: دلیل انتخاب گروه سنی ۱۸ سال به بعد این است که آموزش تا قبل از این گروه سنی را، کانون پرورش فکری برعهده داشته و فعالیت‌های آموزش‌محور مناسبی انجام داده است. مفاهیمی که آموزش داده می‌شود برای گروه سنی ۱۸ سال به بالا در نظر گرفته شده که به لحاظ درک سنی و ذهنی برای مبانی آموزش آمادگی لازم را داشته باشند.

دبیر اجرایی کانون ادبیات داستانی حوزه هنری اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به حضور کمرنگ کتاب‌های نویسندگان داخلی در ویترین کتابفروشی‌ها، باید نویسندگانی ماهر و اصولی پرورش داد و حوزه هنری استان اصفهان با همین هدف اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش نویسندگی خود می‌کند.

وی افزود: به عقیده من قلم یکی از ناب‌ترین هنرهایی است که تا آخر عمر در حال رشد است و فرد همیشه به تعالی در آن فکر می‌کند و متعالی‌ترین هنرها در سنت و پرورش روحی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه زکات علم نشر آن است، حوزه هنری نیز دوره آموزش مبانی نویسندگی خود را به صورت رایگان برگزار می‌کند، البته نباید معیارهای مالی را برای سنجش کیفیت یک دوره در نظر بگیریم.

امیری سامانی گفت: در این دوره فن نوشتن، یادداشت‌نگاری، دل‌نوشته‌نویسی، جستارنویسی و ساده‌نویسی کار می‌شود و در کنار آنها هنرجویان یاد می‌گیرند که چگونه ابراز درونیات، بازخورد حوادث بیرون و جهان‌بینی خود را در داستان منتقل کنند و بعد خاطره‌نگاری و داستان کوتاه به صورت پایه‌ای آموزش داده خواهد شد.

وی ادامه داد: آموزش اصول اولیه مصاحبه و تاریخ شفاهی نیز در این دوره مدنظر داریم، زیرا یک نویسنده گاهی باید بتواند مطالب خود را با مصاحبه و تحقیق میدانی به دست بیاورد. البته این دوره‌های آموزشی کارگاه‌محور است و هرچه پیش برویم لزوم داشتن تلاش و پشتکار خود را بیشتر نشان می‌دهد.

دبیر کانون ادبیات داستانی حوزه هنری اصفهان تأکید کرد: در پایان این دوره هنرجوهای برتر مورد تقدیر واقع می‌شوند و به دورهای بعد راه می‌یابند و همچنین به عضویت کانون ادبی حوزه هنری در می‌آیند.

وی افزود: کلاس‌های دوره مبانی نویسندگی در ساعت ۱۶ الی ۱۸ روزهای شنبه در سالن سعدی حوزه هنری واقع در خیابان استانداری، گذر سعدی، عمارت سعدی، برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام در این دوره با شماره تماس ۳۲۲۲۰۰۵۶ و یا با واتساپ ۰۹۱۳۵۹۱۸۲۴۲ تماس بگیرند. علاقه‌مندان تا ۱۰ تیرماه فرصت دارند تا برای حضور در این دوره ثبت نام کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند