افزایش سه برابری تولید آثار هنری در چهارمحال و بختیاری/ضرورت تزریق یارانه به هنر استان

04:160

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه استان نیازمند تزریق یارانه به هنر است، گفت: هنرمندان استان با وجود مشکلات فراوانی که در شرایط کرونا برای این قشر به وجود آمد آثار فاخری تولید کرده‌اند و تولید کار در استان سه برابر افزایش یافته است.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، حجت‌الله شیروانی حوزه هنری را برآمده از انقلاب اسلامی دانست و گفت: بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران هنرمندان برای به ثمر نشستن انقلاب از بعد فرهنگی تلاش کردند و حوزه هنری انقلاب اسلامی تشکیل شد که در استان ما از سال ۱۳۷۲ شروع به فعالیت کرد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: هدف اصلی حوزه هنری، گفتمان‌سازی هنر انقلاب است که در استان با شناسایی و جلب استعداد‌های هنری و حمایت از آن‌ها در بخش‌های مختلف هنرهای تجسمی، نمایشی، موسیقی، تصویری، پژوهش، پایداری و غیره سعی در رشد هنر استان شده است.

شیروانی افزود: در بخش آفرینش‌های ادبی ۲۰ اثر به چاپ رسیده، ۳ اثر در حال چاپ و ۵ اثر نیز در حال بررسی مراحل تخصصی است که در این بخش آثار بسیار خوبی تولید شد که جوایز ملی دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه حوزه هنری استان به شبکه فروش آثار هنر تجسمی کشور متصل است، ادامه داد: سالانه بین ۸ تا ۱۰ نمایشگاه انفرادی و بیش از ۱۵۰ نمایشگاه در قالب‌های مختلف دایر می‌شود که از این آثار دو کتاب «مجموعه خوش‌نویسی خوش‌نویسان استان» و «مجموعه نقاشی نقاشان استان» به چاپ رسیده است و کتاب «تصویرسازی تصویر سازان استان» و کتاب «عکس عکاسان استان» مراحل چاپ را می‌گذراند.

موسیقی فاخر استان به آلبوم موسیقی قاسم‌خانی کشور راه یافت

وی اظهار داشت: در بخش موسیقی ۱۱ آلبوم تولید شده و دو آلبوم نیز در حال تولید است، ضمن اینکه در این بخش در سطح کشور شناخته شده هستیم و قطعه موسیقی از استان برای ثبت در آلبوم موسیقی قاسم‌خانی که در حوزه هنری کشور در حال گردآوری است آماده و ارسال شده تا موسیقی اصیل استان بیشتر از گذشته شناخته شود.پ

رئیس حوزه هنری استان، انتشار کتاب «نمایشنامه‌نویسان استان» را دیگر تولید حوزه هنری دانست که به زودی منتشر خواهد شد و گفت: تاکنون بیش از ۱۳۰ اثر در حوزه هنرهای نمایشی و هنرهای تصویری از قبیل تئاترهای صحنه‌ای و خیابانی، فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن حمایت و تولید شده و توانسته در بازارهای بین‌المللی موفقیت کسب کنند.

شیروانی در بخش چاپ کتاب نیز به حمایت از نویسندگان اشاره کرد و افزود: آثار ارسالی به حوزه هنری توسط کارشناسان خبره بررسی می‌شوند و پس از آن آثاری که قابلیت انتشار داشته باشند توسط این حوزه چاپ و منتشر می‌شوند.

وی به دو اثر فاخر اشاره و بیان کرد: کتاب «تاریخ انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری» که مراحل گردآوری اطلاعات تا چاپ آن ۷ سال به طول انجامید و کتاب «چهارمحال و بختیاری به روایت سیاحان و سفرنامه‌نویسان» محصول مشترک حوزه هنری استان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که در حال چاپ است، دو محصول پرافتخار استان هستند که می‌توانند استان را به خوبی معرفی کنند.

شیروانی اظهار داشت: به دلیل قرار گرفتن چهارمحال و بختیاری در جمع استان‌های کمتر برخوردار و ضرورت و اولویت توسعه اقتصادی و صنعتی در این استان، تا حدودی به حوزه هنر و فرهنگ کمتر توجه شده است.

وی با بیان اینکه فرصت‌های ظهور و بروز استعدادهای هنری در این استان به مراتب در مقایسه با دیگر استان‌ها کمتر شکل گرفته است و برخی از هنرمندانی از راه هنر امرار معاش می‌کنند، تصریح کرد: عمده هنرمندان شاخص چهارمحال و بختیاری در خارج از این استان ساکن شده‌اند تا بتوانند از حمایت‌های بیشتری برای تولید آثار خود بهره‌مند شوند.

رئس حوزه هنری استان ادامه داد: شایسته‌تر آن است که رسانه‌ها برای معرفی هنرمندان و آثارشان به حوزه هنری کمک کنند تا حرکت در مسیر ارتقای شاخص‌های فرهنگی در استان نیز تسریع شود.

وی همچنین به تأثیرات منفی کرونا بر نحوه اجرای برنامه‌های هنری و فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر چه محدودیت‌های اعمال شده موجب شد تا بسیاری از فعالیت‌های هنری که لازمه پرداختن به آن‌ها مواجهه رو در رو است با رکود همراه شود، اما باید گفت که هنر در این دوره به طور کامل تعطیل نشد و حمایت‌های استانی در بخش چاپ آثار هنرمندان به سه برابر افزایش یافته است، همچنین با طراحی برخی جشنواره‌ها و فراخوان‌های هنری، تولید آثار دنبال می‌شود.

شیروانی با بیان اینکه همواره سعی شده است تولید آثار هنری با کیفیت در استان مدنظر قرار گیرد، افزود: این شاخصه باید آن‌چنان پررنگ باشد تا مخاطب خود به سراغ محصولات بیاید و به این شکل حمایت معنوی و مادی مناسبی نیز از هنرمند صورت گیرد.

وی بر تعامل دستگاه‌های دولتی و رسانه‌ها برای توسعه فرهنگ و هنر در استان تأکید و تصریح کرد: برگزاری نشست‌های معرفی کتاب با همراهی اداره کل کتابخانه‌های عمومی، نقد آثار تولیدی در رسانه‌ها و خرید و توزیع آثار با کمک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند بر تقویت بنیادین فرهنگ و رشد کیفی و کمی هنرمندان اثرات مثبتی داشته باشد.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند