هرندی‌زاده: «اسماءالحسنی» می‌تواند سبب جذب نوجوانان به قرآن شود

02:280

آهنگساز تواشیح «اسماء الحسنی» گفت: اجرای تواشیح اسماءالحسنی توسط نوجوانان، می‌تواند در جذب نوجوانان به قرآن و هنر قرآنی بسیار مؤثر باشد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، تواشیح «اسماءالحسنی» که با همکاری حوزه هنری استان اصفهان و مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت بینه تولید شده، این روزها به مناسبت ماه مبارک رمضان، در شبکه‌های مجازی و شبکه های تلویزیونی پخش و مورد توجه قرار گرفته است.

به همین بهانه به گفت‌وگو با مجتبی هرندی‌زاده آهنگساز این تواشیح پرداختیم که در ادامه می‌خوانید:

مجتبی هرندی‌زاده که خود قرائت قرآن را از نه سالگی با سبک عبدالباسط آغاز کرده است، با اشاره به علاقه‌اش به تواشیح گفت: قرآن را از ۹ سالگی آغاز کردم، اما در ۱۲ سالگی به گروه تواشیح نصر دعوت شدم و همراه با این گروه به سرپرستی آقای غزالی در مسابقات قرآنی شرکت کردم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در آن دوران کارهای تواشیح ما از گروه‌های مصری تقلید می‌شد، من به این فکر افتادم که می‌توانیم ملودی تواشیح‌های مصری را روی متن‌های دیگر هم استفاده کنیم، در آن زمان متن‌های جدیدی را پیدا می‌کردیم و ملودی را روی آن بارگذاری می‌کردیم و این باعث می‌شد کار ما از حالت تقلیدی خارج شود.

وی در خصوص آغاز کار آهنگسازی خود برای تواشیح گفت: شروع کار آهنگسازی با انتخاب و بارگذاری همین ملودی‌ها بر روی متن‌های جدید آغاز شد. البته من خودم را آهنگساز نمی‌دانم و ساز تخصصی هم ندارم و ساخت آهنگ برای گروه تواشیح و گروه بینه را به‌صورت حسی و تجربی انجام می‌دهم.

هرندی‌زاده در خصوص آهنگسازی متن اسماءالحسنی تأکید کرد: واقعاً کار دشواری بود و نزدیک هفت ماه بر روی این اثر زمان گذاشتم، البته نه به‌صورت مستمر اما در زمان‌های آزادم بر روی آن کار کرده‌ام.

آهنگساز تواشیح «اسماء الحسنی» افزود: دو مورد را در خصوص این اثر باید در نظر بگیریم و آن اینکه این تواشیح قبلاً توسط قاریان مصری اجرا شده و اثر ماندگاری است، پس اثری که من می‌خواستم بسازم باید بهتر و قوی‌تر از آن اثر باشد یا حداقل با آن اثر برابری کند.
وی ادامه داد: مورد دیگر اینکه تواشیح «اسماءالحسنی» مصری‌ها ضرب‌پذیر بود، اما ضرب‌پذیری که من برای این متن استفاده می‌کردم باید با مترونومی اندازه‌گیری می‌شد که همه این فاصله‌ها با هم برابری کند. کار تواشیح را در مقام نهاوند شروع کردم و از این کار راضی بودم. در این تواشیح از پرده‌های کروماتیک استفاده شد که گیرایی تواشیح را بالا می‌برد.

آهنگساز این اثر گفت: اجرای این تواشیح بر عهده گروه نوجوانان بینه بوده است و اجرا توسط این نوجوانان خوش صدا می‌تواند بسیار در جذب این رده سنی به قرآن مؤثر باشد، هدف من نیز از تولید این اثر این بود که بتواند یک باقی و صالحاتی برای ما باشد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند