استفاده از ظرفیت کارشناسان شهرستانی در حوزه ادبیات پایداری در یزد

03:170

مدیر دفتر ادبیات پایداری معاونت راهبری استان‌ها حوزه هنری یزد گفت: در زمینه کارشناسی آثار حوزه ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی در ستاد از ظرفیت و توانمندی کارشناسان شهرستانی استفاده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، محمدمهدی رحیمی مدیر دفتر ادبیات پایداری معاونت راهبری استان‌ها حوزه هنری یزد در نشست هم‌اندیشی با جمعی از نویسندگان، محققان و فعالان تاریخ شفاهی دارالعباده که در سالن اجتماعات حوزه هنری یزد برگزار شد، با بیان اینکه نگاه ستاد ادبیات پایداری نگاهی از بالا به پایین به شهرستان‌ها و مراکز استانی نیست، اظهار داشت: در زمینه کارشناسی آثار از ظرفیت و توانمندی کارشناسان شهرستانی در ستاد استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: کارشناس از ابتدای کار در کنار نویسنده قرار می‌گیرد و در راستای ارتقاء اثر با نویسنده همراهی می‌کند و به نظرم کارشناس در جاهایی باید به جای نویسنده از کار دفاع کند.

مدیر دفتر ادبیات پایداری معاونت راهبری استان‌ها بسط و گسترش موضوعی و جغرافیایی ثبت و ضبط خاطرات شفاهی در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را از جمله برنامه‌های این دفتر برشمرد و ادامه داد: موضوعات خاص استان‌ها و موضوعات عمومی مثل وقایع ترور، مربیان امور تربیتی، افرادی که در حوزه‌های پیشرفت و آبادانی، صنعتی، نظامی، پزشکی و … فعالیت داشته و دارند را جدی‌تر پیگیری خواهیم کرد.

رحیمی افزود: همچنین مباحثی که کمتر به آن‌ها پرداخته شده از جمله نقش مساجد در انقلاب اسلامی، نقش زنان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کلاس‌های قرآن و نهج البلاغه و افراد مؤثر در انقلاب، پشتیبانی جنگ، جهاد سازندگی و خاطرات جهادگران، بهداری، فعالیت‌های فرهنگی هنری اسرا در دوران اسارت، خاطرات جانبازان و نقش مدارس در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از دیگر موضوعاتی است که مد نظر است و می‌تواند مورد توجه محققان و نویسندگان قرار گیرد.

وی بر تشکیل و تکمیل بانک اطلاعات سوژه و ایده‌های مرتبط با تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری در استان‌ها تأکید کرد و گفت: هر چه اطلاعات این بانک که از طریق رصد میدانی، مطالعه اسناد و منابع مکتوب و همچنین فضای مجازی به دست می‌آید کامل‌تر و گسترده‌تر باشد، کاربردی‌تر است و برای سایر نهادها و سازمان‌ها نیز راهگشا خواهد بود.

این پژوهشگر اظهار داشت: هر چه محقق و نویسنده به مسائل محتوایی، گفتمانی و ابعاد پنهان سوژه مسلط باشد، می‌تواند اثری مستند و خوش‌خوان تولید کند.

مدیر دفتر ادبیات پایداری معاونت راهبری استان‌ها به ضعف آموزش فنی و محتوایی در عرصه ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی اشاره و بیان کرد: یزد از جمله استان‌هایی است که در این زمینه خوب عمل کرده و اشباع است.

رحیمی با بیان اینکه حوزه هنری یزد در زمینه ادبیات پایداری و آموزش و تربیت نویسنده اقدامات خوبی انجام داده ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته، گفت: آثاری که به همت این نهاد به قلم جمعی از نویسندگان یزدی منتشر شده یا در دست انتشار است موجب افتخار و خوشحالی است و امیدوارم این حرکت خوب و امیدوارکننده با قوت بیشتر ادامه داشته باشد.

وی در ابتدای نشست با نویسندگان و محققان تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری استان آشنا شد و در جریان روند تولیدات تاریخ شفاهی در حوزه هنری یزد قرار گرفت.

در این جلسه نویسندگان و پژوهشگران ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی استان نیز به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و دغدغه‌های خود پرداختند و با رویکرد جدید دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری در دوره تحولی آشنا شدند.

کاهش مشکلات حوزه نشر، تسریع در روند کارشناسی و چاپ آثار، حمایت بیشتر از آثار نویسندگان یزدی به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های مناسب، لزوم ارتباط بهتر و بیشتر بین نویسندگان استان با کارشناسان و مسئولان ستاد در تهران، برگزاری نشست‌های تخصصی و حمایت از تولیدات، ایجاد دلگرمی و حمایت از نویسندگان و محققان شهرستانی، توجه بیشتر به سوژه‌های تازه و بکر در حوزه تاریخ شفاهی دارالعباده و اختصاص منابع مالی مناسب به این امر از جمله خواسته‌ها و مطالبات نویسندگان و پژوهشگران یزدی در این نشست بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند