استان چهاردهم، روایت دست اولی از وقایع دهه ۴۰ خورشیدی

02:000

مستند «استان چهاردهم» کاری از محسن کریمیان و به تهیه‌کنندگی سعید صفار، امشب ۲۳ دی‌ماه در برنامه «به اضافه مستند» برای اولین بار پخش می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محسن کریمیان، کارگردان مستند «استان چهاردهم» در رابطه با این مستند گفت: موضوع جدایی بحرین از ایران همواره جزء موضوعات مناقشه برانگیز تاریخ معاصر بوده است. این امر را می‌توان با مراجعه به فضای مجازی و مشاهده گفتمان‌های موجود در این فضا مشاهده کرد. عده‌ای خاندان پهلوی را به دلیل تن دادن به این جدایی خیانتکار می‌دانند و بخشی دیگر سطح ماجرا را تا یک موضوع غیرقابل تغییر پایین می‌آورند.

وی تصریح کرد: این بحث‌ها را می‌توان با مراجعه به فضای مجازی به راحتی مشاهده کرد، اما ارائه دادن یک روایت جامع از این ماجرا که تمام وجوه را در برگرفته و تصویر با تمام جزئیات برای مخاطب ایرانی عرضه کند، اصلی‌ترین دلیل بنده برای ساخت اثر بود.

کریمیان افزود: ایده اولیه ساخت این اثر در مرکز مستند سوره حوزه هنری در سال ۹۶ که هنوز هیچ اثر مستندی درباره موضوع جدایی بحرین و جزایر سه‌گانه توسط هیچ نهادی تولید نشده بود، مطرح شد. پس از پژوهش کار که کار پژوهش، گروه مستند روایت فتح از طرح استقبال کردند و با حمایت این مجموعه مستند تولید شد.

این کارگردان در پایان اظهار داشت: «استان چهاردهم» روایت دست اولی از وقایع دهه ۴۰ خورشیدی و چگونگی جدایی بحرین و باز پس‌گیری جزایر سه گانه برای مخاطب ایرانی ارائه می‌کند. اینکه چه طور محمدرضا پهلوی در فاصله ده سال از تصویب استان چهارهم ایران یعنی بحرین؛ به کلی زیر همه چیز زد و زمینه این جدایی عجیب فراهم شد.

لازم به ذکر است، مستند «استان چهاردهم» به کارگردانی محسن کریمیان و تهیه‌کنندگی سعید صفار، برنده فانوس یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار شده است. مرکز مستند سوره، مجری طرح این مستند بوده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند