استاندار هرمزگان: دفاع از ارزش‌های انقلابی مهمترین شاخصه هنر انقلاب است

06:000

فریدون همتی، استاندار هرمزگان معتقد است که دفاع از ارزش‌های شکل گرفته در جریان انقلاب و مطالبه‌ها آنها مهمترین شاخصه هنر انقلاب است.۲۰ فروردین ماه مصادف با شهادت سید شهیدان اهل قلم، شهید مرتضی آوینی است که به همین مناسبت هفته‌ای به نام هفته هنر انقلاب اسلامی و بزرگداشت این شهید والا مقام در نظر گرفته شده است.

ستاد خبری هفته هنر انقلاب به همین مناسبت، در مصاحبه‌ای با دکتر فریدون همتی، استاندار هرمزگان به بررسی هنر انقلاب اسلامی و فراز و فرودهای آن پرداخته است.

جناب همتی ، ضمن عرض سلام و تبریک به مناسبت فرارسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی ، چه تعریفی ازهنر متعهد دارید و آیا هنر انقلاب شاخصه‌هایی دارد که آن‌ را از دیگر هنرها متمایز کند؟

به نام خدا . ضمن عرض سلام و احترام حضور شما و تمامی هنرمندان متعهد ، شریف و انقلابی ایران اسلامی .

هنری که در راستای فطرت انسانی برای آگاهی وبیداری انسان‌ها و مبارزه با ظلم وستم به وجود آمده است هنر متعهد و انقلابی است. هنر متعهد وسیله‌ای برای رشد انسان است هنری که در راستای پیشرفت جامعه بر مبنای آموزه های دینی واسلامی ما می باشد هنرمتعهد نامیده می‌شود. هنر متعهد درخدمت زندگی و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه وایجاد و اصلاح سبک زندگی است.

مهمترین شاخصه هنر انقلاب این است که مدافع ارزش هایی است که درجریان انقلاب شکل گرفته و مطالبه گر این ارزش‌ها است . هنر انقلاب زبان گویای مردم است و از میان مردم به وجود آمده است . هنر انقلاب هنری است که علاوه بر زیبایی و اثر گذاری هنری آن نسبت به انسان و ارزش‌های انسانی متعهد و تاثیرگذار باشد و در زندگی فردی و اجتماعی انسان تحول ایجاد نماید.

جایگاه هنر انقلاب در کشور و در بین هنرمندان چگونه است؟

با وقوع انقلاب اسلامی نقطه عطفی در رشد وگسترش فرهنگ و هنر ایران اسلامی به وجود آمد و همزمان با انقلاب ، هنر انقلاب اسلامی نیز در ایران انتشار و گسترش یافت به طوری که مردم توانستند آن را درک و خواسته‌های خود را با زبان هنر بیان کنند. با پیروزی انقلاب اسلامی شور و التهابی که همه کشور را فرا گرفته بود به عرصه هنر و ادبیات نیز سرایت کرد و شرایطی بوجود آمد که بسیاری از هنرمندان آثار بدیعی با موضوع انقلاب اسلامی بوجود آورند.

درچنین شرایطی هنرمندان براساس فضای معنوی همسو با فرهنگ ایرانی اسلامی هنر انقلاب اسلامی را پایه ریزی کردند.

هنرمندان متعهد در چنین شرایطی در حوزه های مختلف هنر و با برداشتی ماهرانه از مبانی کهن ایرانی اسلامی ، منطبق با مبانی نوین هنرهای معاصر پا به عرصه وجود نهادند تا بر اساس عناصر هنر ایرانی و فضای معنوی همسو با فرهنگ اسلامی شاکله هنر انقلاب اسلامی را پایه‌گذاری کنند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی هنرمندان متخصص و متعهد همچون شهید آوینی پا به عرصه هنر و ادبیات گذاشتند که آثار بدیع و خلاقانه ای را در حوزه هنر بوجود آوردند؛ که سبک جدیدی از هنر را ارائه کردند و در تاریخ انقلاب اسلامی این آثار هنری ماندگار شدند.

آیا هنر انقلاب اسلامی همان هنر دینی است و این هنر تنها خاص کشور ایران است یا می تواند در جهان عمومیت پیدا کند؟

واضح است که هنر انقلاب از مبانی دینی و فطرت پاک انسانی سرچشمه گرفته است و از موثرترین ابزار در جهت ارائه حقایق و معارف دینی است و آمیزه هنر و تکنولوژی امکانات جدیدی را به دست می‌دهد که حقایق دینی و وصف ارزش‌ها به سراسر عالم ابلاغ شود و به دست همگان برسد.

هنر انقلاب برگرفته از اندیشه های حضرت امام (ره) و با تکیه بر آموزه های دینی امروز در سرتا سر دنیا گسترش یافته و تمام مردم آزاده دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است و امروز در سرتا سر عالم فراگیر شده است.

به نظر شما آنچه هنر را متعهد می سازد چیست؟

آنچه که هنر را متعهد می سازد کارکردهای اجتماعی و سیاسی هنر است . هنر متعهد هنرمند را الزام می‌نماید که به دقت مسائل اجتماعی و سیاسی جامعه خود را مورد بررسی قرار دهد و با مطالعه این شرایط نسبت به ساخت اثر هنری مناسب با جامعه خود مبتنی بر محتوی و فرم مناسب عرضه نماید.

تعهد در هنر ، وجدان بیدار در ادبیات هنر ، اصلاح و تربیت جوامع بشری و سیر صعودی انسان ها در رسیدن به قله های رفیع ایمان را به دنبال دارد. همانطور که عدم فهم و بی مسئولیتی و یا تفاسیر غلط از هنر و ادبیات نیز موجبات سقوط پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری در مرداب بی‌هویتی ، سردرگمی و از خود بیگانگی و در نتیجه سرسپاری جامعه مخاطب این آثار را به سراب حیرت و پوچ‌گرایی فراهم می‌کند.

تا چه اندازه هنر انقلاب توانسته است مفهوم واقعی خود را در جامعه گسترش دهد؟

هنر انقلاب اسلامی متعهد به اخلاق ، عدالت و ایثار است و برای اصلاح جامعه و هدایت گام بر می دارد در شرایطی که بشر در دنیای امروز در گرداب هنر آمیخته با بد اخلاقی ، خشونت گرایی ، ظلم و تبعیض و اشرافیتی غوطه‌ور است ، هنر انقلاب اسلامی دقیقا در راستای نجات بشر از همین منجلاب قرار دارد.

در گام دوم انقلاب اسلامی هنر انقلاب اسلامی نقش بسیار مهم و پررنگی را بر عهده دارد که باید حوادث تلخ و شیرین را برای ماندگاری ، عبرت و پندآمیزی تولید و تبیین نماید.

متولیان امر فرهنگ باید شرایط را برای هنرمندان انقلابی فراهم نموده تا هنرمندان متعهد بتوانند آثار ارزشمند و تاثیرگذار تولید کنند.

ویژگی های هنرمندان متعهد و انقلابی چیست؟

یکی از مهمترین شاخصه‌های هنرمندان متعهد حساسیت نسبت به مسائل روز دنیا است. هنرمند متعهد در مقابل مسائل روز جهان بی‌تفاوت نبوده و بر مبنای آن واکنش‌های به موقع و مناسب نشان می‌دهد.

هنرمند انقلابی هنر را وسیله‌ای برای بیان مفاهیم ارزشی می‌داند و همواره به باورها و اعتقادات متعالی جامعه متعهد است . هنرمند انقلابی مدافع ارزش هایی است که در جریان انقلاب اسلامی شکل گرفته است و مطالبه‌گر این ارزشهاست هنرمند انقلابی زبان مردم است و از میان مردم بوجود آمده و برای مردم کار می‌کند. هنرمند متعهد و انقلابی در آثارش تعهد اخلاق و اخلاص دیده می شود . هر هنرمندی که خلق اثرش معطوف به خدمت به انقلاب باشد و اهداف انقلاب را در اثرش بازتاب دهد هنرمند انقلاب است.

آیا هنر انقلاب مستقل از هنرهای دیگر است؟

هنر انقلاب اسلامی شیوه جدیدی از هنر را به دنیا معرفی نموده است . هنر انقلاب فقط برای زیبایی انتزاعی نیست بلکه برای این است که در زندگی فردی و اجتماعی انسان تاثیر داشته باشد.

تولید مبانی معرفتی و شناختی از ویژگی های هنر انقلاب اسلامی می باشد که پرورش و تربیت هنرمندانی است که شاکله معرفتی و شناختی آنان از سرچشمه معارف الهی و حیاتی سیراب شده باشند. والسلام.

 

گفتنی است، از ۲۰ تا ۲۶ فروردین ماه همزمان با سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم ، شهید مرتضی آوینی به عنوان هفته هنر انقلاب اسلامی در کشور نامگذاری شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند