از ۱۲هنرمند شاخص هنر انقلاب سال ۹۹ در کردستان تجلیل شد

07:370

مراسم تجلیل از ۱۲ هنرمند شاخص چهره هنر انقلاب سال ۹۹ در کردستان برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی عصر سه‌شنبه ۲۴ فروردین‌ماه در مراسمی با حضور هنرمندان و مسئولین استانی از جمله حجت‌الاسلام پورذهبی نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان، سرهنگ عسگری فرمانده بسیج سپاه ناحیه سنندج، امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان، سرهنگ داودنیا مسئول سازمان بسیج هنرمندان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان با رعایت کامل شیوه‌نامه‎های کرونایی، پس از غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدای گمنام، از ۱۲ هنرمند فعال و شاخص در حوزه هنر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سال ۱۳۹۹ با اهدای لوح و هدیه تقدیر به عمل آمد.

۱٫ هنرمند شاخص حوزه نقاشی و طراحی «فردین صادق ایوبی» از سنندج

۲٫ هنرمند شاخص حوزه شعر دفاع مقدس «علی احسان فریدونی» از بیجار

۳٫ هنرمند شاخص حوزه نمایش «یونس صحرارو» از قروه

۴٫ هنرمند شاخص پژوهش و نویسنده «اسماعیل احمدی» از سنندج

۵٫ هنرمند شاخص حوزه گرافیک انقلاب و دفاع مقدس «کاوه خداکرمی» از سنندج

۶٫ هنرمند شاخص حوزه پژوهش در حوزه شعر و داستان «بهروز خیریه» از سنندج

۷٫ هنرمند شاخص حوزه فیلم مستند «رضا سید فاتحی» از بیجار

۸٫ هنرمند شاخص حوزه فرهنگ و مطالعات پایداری و پژوهشگر «شیلان اویهنگی» از سنندج

۹٫ هنرمند شاخص حوزه حوزه فرهنگ و مطالعات پایداری و پژوهشگر «علی کلوندی» از سنندج

۱۰٫ هنرمند شاخص حوزه کاریکاتور «محمدسامان صولی» از سنندج

۱۱٫ هنرمند شاخص حوزه فیلم سینما و تلویزیون «مهرداد یوسفی» از سنندج

۱۲٫ هنرمند شاخص حوزه سینما(کارگردانی، تدوین، تصویربرداری) «زانیار لطفی» از سنندج

پیش از این مراسم با حضور نماینده ولی‌فقیه در کردستان از کتاب «رادیو سنه» نوشته شیلان اویهنگی خاطرات دکتر بهروز خیریه از تولیدات حوزه هنری استان کردستان که در انتشارات سوره مهر حوزه هنری به چاپ رسیده است رونمایی به‌عمل آمد.

 

حوزه هنری، راوی گذشته، کنشگر امروز و پیشران آینده انقلاب اسلامی است

در این مراسم امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای انقلاب و دوران دفاع مقدس و شهدای مدافع سلامت و تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان گفت: بیستم فروردین‌ماه با پیشنهاد حوزه هنری و تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور سالروز شهادت شهید سید مرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم در تقویم فرهنگی کشور به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی نام‌گذاری و در چند سال اخیر با توجه به اهمیت و جایگاه هنر انقلاب، حوزه هنری به مدت یک هفته تحت عنوان هفته هنر انقلاب جهت تبیین و تبلیغ ارزش‌ها درقالب هنر و ادبیات برنامه‌های مختلفی را در سطح کشور برگزار و یاد و خاطره این شهید والا مقام را گرامی می‌دارد.

وی افزود: هنر انقلاب میراث هنرمندان متعهد و دغدغه‌مندی همچون شهید آوینی است که از مسیر هنر در معرفی اسلام و انقلاب تلاش کردند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: معظم‌له به خوبی نقشه راه هنر انقلاب اسلامی را ترسیم فرموده‌اند و در واقع خط تمایز هنر متعهد و هنر غیر متعهد را مشخص کرده‌اند.

وی با نقل بیاناتی از معظم‌له ادامه داد: هنر غیر متعهد که منظورشان تفکر «هنر برای هنر است» در انقلاب اسلامی جایی ندارد.

مرادی تصریح کرد: دیدگاه هنر برای هنر تفکر اکثر مکتب‌های هنری غربی است که با جنبه‌های تعلیمی در هنر مخالفند و معتقدند که هنر و هنرمند در مسیر رشد و تکامل جوامع انسانی هیچ تحرک و فعالیتی نداشته باشند و به‌طور مطلق، رها و بی‌قید و بدون احساس مسئولیت در برابر آنچه بر انسان می گذرد به ارائه هنر خود در تمام جلوه‌ها و نمودها، بدون توجه به ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها و خوب و بدها و مشروع و نامشروع‌ها اقدام کند.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که هنر انقلاب که مولود انقلاب اسلامی و مبانی فکری آن است، درست در نقطه مقابل همین تفکر ایستاده است.

رئیس حوزه هنری کردستان افزود: ما در هنر انقلاب به دنبال هنری هستیم که به ارزش‌ها، اعتقادات، فرهنگ و سنت‌های جامعه متعهد است و بنیان‌هایی همچون خانواده، اخلاق و اندیشه‌های انسانی برای آن مقدس است.

وی ادامه داد: بیان گذشته، ترسیم شرایط فعلی و چشم‌انداز آینده با تفکر انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن در راستای بیانیه گام دوم از اهداف حوزه هنری است، لذا حوزه هنری راوی گذشته، کنشگر امروز و پیشران آینده انقلاب اسلامی است.

مرادی زبان هنر را شیواترین و مؤثرترین ابزار انتقال پیام عنوان کرد و گفت: با توجه به تهاجم فرهنگی و همه جانبه غرب که رهبر انقلاب از آن به عنوان ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی یاد کردند، باید نسبت به تولید محتوا در عرصه‌های مختلف هنری و محصولات فرهنگی اقدام جدی صورت گیرد.

وی حوزه هنری را به عنوان پایگاه هنر انقلاب اسلامی فارغ از جریانات سیاسی و سیاسی‌کاری عنوان کرد و تصریح کرد: حوزه هنری با تکیه بر توانمندی‌های بومی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری ظرفیت‌های استان در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی گام بر می‌دارد.

مرادی وجه تمایز حوزه هنری با دیگر دستگاه‌های فرهنگی را تولید محوربودن عنوان کرد و افزود: تولید فیلم، آثار مکتوب، آلبوم‌های موسیقایی، توجه جدی به فرهنگ و مطالعات پایداری و برگزاری شب‌های خاطره، از محوری‌ترین برنامه‌های حوزه هنری است.

وی در پایان توجه به خاطرات رزمندگان و تأثیرگذاران، انقلاب را به عنوان سرمایه و ثروت ملی عنوان کرد و گفت: در این راستا تاکنون کتاب خاطرات حجت‌الاسلام نورالدین حیدری با عنوان «فرزند کردستان»، کتاب «نبرد کوهسالان» خاطرات سردار عبدا… ملکی، کتاب «محبت پنهان» خاطرات آزاده محمدتقی حیدری، کتاب «رادیو سنه» خاطرات دکتر بهروز خیریه که امروز رونمایی آن صورت می‌پذیرد، در این حوزه چاپ و منتشر شده است و چندین عنوان دیگر نیز در مراحل نهایی چاپ قرار دارد که به‌زودی این آثار نیز معرفی خواهند شد.

لطافت، اخلاص و معنویت از ویژگی‌های هنر انقلاب است

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی نیز در آیین گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی اظهار داشت: یک هنرمند با شخصیت انقلاب که ذکر شده است باید سه تا ویژگی داشته باشد. اول اینکه در ذات هنر لطافت خوابیده است، لطافت در سخن، لطافت در عرضه و توصیف مطالب که با دقت‌نظر می‌توان آنها را احساس کرد.

وی اذعان داشت: وقتی یک نفر صحنه‌ای را توصیف می‌کند و آن جان و اوصاف مطالب در مخاطب رسوخ کند، به معنای همان ویژگی لطافت است که مصداق آن در مطالب شهید آوینی بوده است.

حجت‌الاسلام پورذهبی اضافه کرد: مسئله دوم اینکه، باید در ذات هنر معنویت انتقال پیدا کند، معنویت لزوماً مسائل مذهبی نیست بلکه به معنای عام، دوری از تنگ‌نظری‌ها و حسادت‌ها و داشتن سعه صدر است و هنرمند واقعی باید در انتقال مطالب به این موارد توجه داشته باشد.

وی اذعان کرد: شهید آوینی در زمان خودش تأثیرگذار بود، و بیشتر جوانان در آن زمان شور و اشتیاقشان به برنامه روایت فتح تلویزیون و صدای آرامش‌بخش شهید آوینی بود که صحنه‌هایی از جبهه و دفاع مقدس را ترسیم کرده بود و ارزش‌های دفاع مقدس را به مخاطب انتقال می‌داد.

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان همچنین گفت: اخلاص یک مسئله ضروری در هنر و برای هنرمند است که گرچه در مسائل معنوی از اخلاص استفاده می‌شود، اما یک هنرمند متعهد برای ملت و کشورش در ارائه آثارش باید اخلاص داشته باشد.

پورذهبی، لطافت، اخلاص و معنویت را از ویژگی‌های هنر انقلاب عنوان کرد که باید در آثار هنری هنرمندان انقلابی هویدا باشد.

وی عنوان کرد: در هفته هنر انقلاب اسلامی باید این سه مؤلفه و ویژگی تبیین شود که آثاری فاخر و اثرگذار تولید و عرضه شود.

لازم به یادآوری است، هفته هنر انقلاب اسلامی با همکاری حوزه هنری استان کردستان و سازمان بسیج هنرمندان استان برگزار شد.

 

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند