ارسال ۴۸۰ اثر به کنگره شعر ترکی غدیر

03:000

دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر گفت: این کنگره جایگاه اصلی عید سعید غدیر را به تمامی جهانیان معرفی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مرتضی طوسی دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر، با اشاره به اهمیت شعر غدیر اظهار کرد: شعر، میراث ماندگار این مرز و بوم طی ادوار مختلف بوده است. در روزگار ما نیز ادبیات و خاصه شعر و شاعری، جایگاهی ویژه و قابل اعتنا در میان هنرهای دیگر دارد.

وی افزود: موسیقی، سینما و دیگر هنرها هر کدام به نحوی وام‌داران مطلق کلمه‌اند و تجلی‌گاه کلمات شعر است. حال این که شعر زمانی ارجمندتر و متعالی‌تر خواهد شد، که به موضوعاتی ارزشمند و مضامینی ژرف بپردازد و بستر انتقال مفاهیمی الهی و آسمانی شود.

این شاعر در ادامه افزود: شاعر در این روزگار می‌بایست با قلم و اندیشه خود درصدد اعتلای فرهنگ و آیین برآید و از نظر من این رسالت شاعران هم روزگار ماست.

وی با بیان اینکه نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر به دو دلیل بسیار حائز اهمیت است، بیان کرد: نخستین دلیل موضوعیت غدیر و لزوم اشاعه آن در جهان علی‌الخصوص جهان اسلام است. آنچه تا امروز مشهود بوده مظلومیت غدیر در گرامیداشت این عید بزرگ و تعظیم و تفخیم آن در دوران مختلف بوده است.

طوسی همچنین ادامه داد: این قول از اقوال بزرگان دین است که اگر غدیر درک می‌شد، عاشورایی اتفاق نمی‌افتاد. پس یکی از دو دلیل مهم شناسندن جایگاه غدیر و اشاعه آن به وسیله گیراترین و تأثیرگذارترین هنرها یعنی شعر در میان جامعه است که صد البته از بین زیباترین و فخیم‌ترین این اشعار، سرود‌ها و آهنگ‌ها و نماهنگ‌هایی تولید خواهد شد و هنرمندان خطاط از منتخبین این آثار گرانسنگ در خلق آثار زیبای خوش‌نویسی استفاده خواهند کرد.

وی در ادامه افزود: دومین دلیل لزوم توجه به زبان ترکی به عنوان زبانی با گستردگی و قدمت کم‌نظیر در جهان است. زبانی که آذین شده با نوحه‌ها و مراثی عظیم و فاخر در مدح و‌ منقبت اهل بیت علیهم‌السلام است.

دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر ادامه داد: یکی از ویژگی‌های مهم و ارزشمند گنجینه نوحه‌های ترکی آذربایجان و خاصه تبریز، دور بودن بخش عظیمی از این آثار، از غلو، وهن و خرافه و حتی روضات مکشوفه است. تحکیم و تقویت چنین بستری با چنین قدمت و جایگاهی قطعاً می‌تواند زمینه‌‌ساز پویایی این زبان و نهایتاً شکوفایی استعدادهای نو در خلق آثار جدید ادبی_آیینی شود.

وی همچنین در ادامه گفت: سوای این نگرش، تبریز به عنوان نخستین پایتخت تشیع ایران می‌تواند نقشی مهم در ترویج و اشاعه فرهنگ غدیر در میان ترک‌زبانان ایفا کند.

این شاعر تبریزی ادامه داد: توجه به این دو امر در حوزه هنری که مروج هنر انقلابی_اسلامی است، می‌تواند اثرات ارزشمندی در جامعه داشته باشد. امیدوارم نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر در تبریز نخستین پایتخت تشیع با حمایت و همبستگی تمامی ارگان‌های فرهنگی و علمی چنان شکوهمند و با عظمت برگزار شود که بتوانیم نام شکوهمند تبریز را با غدیر و نام والای امیرالمؤمنین علی علیه السلام عجین و گره‌خورده بدانیم.

ارسال ۴۸۰ اثر به کنگره شعر ترکی غدیر

وی ادامه داد: تاکنون ۴۸۰ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که از این تعداد، ۲۹۰ اثر از داخل کشور و ۱۹۰ اثر از شعرای کشورهایی چون جمهوری آذربایجان، ترکیه، گرجستان، عراق، روسیه، سوریه، آلمان و سایر کشورها به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است.

گفتنی است، آیین اختتامیه نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر پنجم مردادماه در مسجد کبود تبریز برگزار می شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند