اختتامیه پنجمین جایزه ملی کتاب سال تبریز برگزار شد

04:130

پنجمین جایزه ملی کتاب سال تبریز با معرفی نفرات برتر و درخشش نویسندگان حوزه هنری در محوطه عمارت ساعت شهرداری تبریز به کار خود پایان داد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، پنجمین جایزه ملی کتاب سال تبریز که پس از توقف ۷ ساله به همت شهرداری تبریز و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی برگزار شد، با استقبال اهالی فرهنگ، اهالی قلم، ناشران و اصحاب رسانه همراه شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد در پیامی به این جشنواره از ثبت «جایزه ملی کتاب سال تبریز» در تقویم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و تقویت هنرمندان، ناشران و نویسندگان را خواستار شد.

حمیدی معاون فرهنگی شهردار تبریز و دانش‌پناه رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز در این مراسم، ویژگی‌های این جشنواره را برشمردند و وعده برگزاری ششمین جایزه ملی کتاب تبریز را دادند تا سال آینده به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شود.

در پایان این مراسم ضمن تقدیر از برگزیدگان جایزه ملی کتاب تبریز و نامزد‌ها و برگزیدگان جایزه‌های ملی جلال آل‌احمد و کتاب سال ایران، از برخی فعالان حوزه نویسندگی، نشر و کتابفروشی، به پاس خدماتشان در برجسته ساختن نام تبریز در طی سال‌ها و دهه‌های گذشته تجلیل شد.

در بخش دفاع مقدس و انقلاب اسلامی پنجمین جایزه ملی کتاب سال تبریز، کتاب «یک محسن عزیز» از تولیدات حوزه هنری به نویسندگی فائضه غفار حدادی با دریافت تندیس و لوح تقدیر به عنوان اثر برگزیده و همچنین کتاب «سرای انقلاب» از تولیدات حوزه هنری آذربایجان شرقی به نویسندگی معصومه جعفرزاده با دریافت لوح تقدیر به عنوان اثر قابل تقدیر این جشنواره انتخاب شد..

کتاب «یک محسن عزیز» به نویسندگی فائضه غفار حدادی توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری در سال ۱۳۹۸ به چاپ رسیده است که روایتی داستانی و مستند از زندگی شهید محسن وزوایی به تصویر کشیده است.

در حاشیه برگزاری این آیین، فائضه غفار حدادی اظهار کرد: هدفم از نگارش کتاب «یک محسن عزیز» بیان شخصیت «شهید محسن وزوایی» بود، زیرا احساس می‌کردم در کتاب‌هایی که تا به حال نوشته شده، بعد شخصیتی این شهید بزرگوار به خوبی برای مخاطب مطرح نشده است.

وی افزود: تهیه کتاب «یک محسن عزیز» نیازمند مستندات تاریخی بود تا مراحل مهمی از زندگی «شهید محسن وزوایی» مانند تصمیم‌گیری‌های وی را به جوانان بیاموزیم، از همه مهمتر به جوان نسل آینده نشان دهیم؛ البته تمامی مستندات این کتاب توسط مرکز اسناد ملی تأیید شده است.

غفار حدادی در ادامه اظهار کرد: زمانی که به «پنجمین جایزه کتاب سال تبریز» دعوت شدم از اینکه در فضای شهرم، جایی که بزرگان ادبی و فرهنگی‌اش در جمع نویسنده‌هایش نشسته بودند، به خاطر کتاب «یک محسن عزیز» احساس خوشحالی کردم.

وی افزود: این کتاب قرار است از این پس، مهمان تک تک کتابخانه‌های استان شود که امیدوارم محسن از بند کلمات کتاب رها شود و بنشیند توی دل مخاطبان هم زبانم که دل غیور و با صلابت آذربایجانی‌ها برای پذیرش مرام محسن مهیاتر از هر کس دیگری است.

همچنین از کتاب «سرای انقلاب» از تولیدات دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی نیز تقدیر شد.

این کتاب به نویسندگی معصومه جعفرزاده توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری در سال ۱۳۹۸ به چاپ رسیده است که به نقش بازار تبریز در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره می‌کند.

در حاشیه این آیین، معصومه جعفرزاده عنوان کرد: بعد از ۶ سال شاهد حرکت خوبی از سوی مسئولان فرهنگی تبریز بودیم تا ناشران و نویسندگانی استان آثار خود را با حضور داوران کشوری محک بزنند.

وی با اشاره به بیانیه داوران در خصوص بخش دفاع مقدس و انقلاب اسلامی تصریح کرد: متأسفانه محققان استان برای نگارش کتاب در حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به دنبال انجام پروسه علمی نیستند و بعضاً در رفرنس‌نویسی و یا منابع مشکلات عمده‌ای دارند که باید در این راستا اقدامات مهمی صورت گیرد.

نویسنده کتاب «سرای انقلاب» در ادامه اظهار کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر، از وجود ویراستار حرفه‌ای در کشور بهره‌مند نیستیم که این مسئله نیز کار نویسندگان در حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

«جایزه ملی کتاب سال تبریز» یکی از رویداد‌های مهم فرهنگی تبریز است که به‌منظور ترویج فرهنگ مطالعه، تجلیل از مؤلفان و ناشران و توجه ویژه به حوزه کتاب برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند