اختتامیه هنرواره ملی «به سوی خدا» برگزار شد

03:000

نخستین هنرواره ملی طراحی پوستر «به سوی خدا» با موضوع نماز، با معرفی نفرات برتر در اردبیل به کار خود پایان داد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، به همت حوزه هنری اردبیل و همکاری ستاد اقامه نماز استان، روز سه‌شنبه ۱۸ خردادماه، آیین اختتامیه نخستین هنرواره طراحی پوستر «به سوی خدا» با موضوع نماز برگزار شد.

رتبه اول این هنرواره به محمد صادق‌پور از استان قم، رتبه دوم به مهران رجبعلی‌زاده از استان اردبیل و رتبه سوم به مریم فضل‌الله‌نژاد از استان مازندران رسید و آثار مائده زینال‌زاده از استان فارس، سمانه رهنما از استان همدان و ناصر زارعین از استان یزد شایسته تقدیر شناخته شد.

الله‌شکر عبدی مدیر ستاد اقامه نماز استان اردبیل در این برنامه هنری اظهار کرد: هدف از برگزاری این هنرواره کشوری، ترویج و توسعه فرهنگ نماز به زبان هنر، شناسایی ظرفیت‌های هنرمندان و آفرینش آثار هنری با موضوع نماز بود.

وی افزود: ۲۳۳ اثر فاخر و ارزنده از کل کشور به دبیرخانه این هنرواره ارسال شد که از مجموع این آثار ۳۰ اثر به عنوان آثار برتر انتخاب و در نهایت ۶ اثر به مرحله نهایی راه یافت که سه اثر حائز رتبه‌های اول تا سوم و سه اثر به عنوان آثار شایسته تقدیر معرفی شدند.

مدیر ستاد اقامه نماز استان اردبیل بیان داشت: امیدواریم این هنرواره در سال آتی با همکاری دستگاه‌های متولی بهتر از سال‌جاری برگزار شود.

ضرورت پرداختن به ابعاد اجتماعی نماز

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل ضمن قدردانی از متولیان اجرای این هنرواره اظهار کرد: معراجِ دل انسان‌ها به نماز و نوع نگاه به ابعاد مختلف آن وابسته است.

حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده با بیان اینکه توجه به ابعاد مختلف عرفانی، اخلاقی، اجتماعی، هنری و فلسفی نماز و به‌کارگیری آن در جامعه می‌تواند تأثیرات شگرفی داشته باشد، افزود: بازدارندگی از فحشا و منکرات در جامعه با نگاه اجتماعی به نماز، ارتقای اخلاق و رعایت ارزش‌های اخلاقی در جامعه محقق خواهد شد و توجه به ابعاد مختلف نماز و ترویج فرهنگ نماز در جامعه باید بیش از پیش در برنامه‌ریزی‌ها گنجانده شود.

وی اظهار داشت: نگاه هنرمندانه به نماز، آسان نیست و تفاوت هنر عادی با هنر متعالی در الفت و انس هنرمندان با مفاهیم معنوی در هنگام ساخت آثار هنری است که در نهایت این انس، باعث تعالی اثر هنری می‌شود.

دین و دینداری دو مقوله جدا از هم نیست

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل نیز در این مراسم با اشاره به اینکه دین و دینداری دو مقوله جدا از هم نیست، بیان کرد: تناسب دین و دینداری، مسئله امروز ماست و دیندار باید مراقب اعمال و رفتار خود باشد و خواندن نماز با اقامه آن، تفاوت بسیاری دارد و عدم پایبندی افراد دیندار، باعث گریز افراد از دین خواهد شد.

حجت‌الاسلام مهدی ستوده با اشاره فرمایش پیامبر(ص) به حضرت علی(ع) در خصوص عمل به واجبات و دوری از محرمات، گفت: اشاعه انجام واجبات و دوری از محرمات، با طرح نو و نگاه نو، از زبان هنرمندان می‌تواند راهی میان‌بُر برای ارتباط بیشتر مردم با خدا باشد.

در پایان این جلسه، از برگزیدگان با اهدای لوح تقدیر و جوایز، تجلیل و نمایشگاه آثار هنرمندان در حوزه هنری استان اردبیل افتتاح شد.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند