اختتامیه هفته هنر انقلاب در مازندران برگزار شد

07:000

اختتامیه هفته هنر انقلاب در مازندران با معرفی چهره شاخص هنر انقلاب سال ۹۹ در این استان برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین‌ماه ویژه برنامه اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی حوزه هنری مازندران در مؤسسه فرهنگی هنری ثارالله روستای قراخیل شهرستان قائمشهر با چند رونمایی از تولیدات هنری و تجلیل از هنرمندان شاخص برگزار شد.

گفتنی است در این برنامه که با حضور آیت‌‍الله محمدی‌لایینی نماینده ولی‌فقیه در مازندران و جمعی از مسئولان استانی و محلی به شکل محدود در فضای باز موزه شهدا (مؤسسه فرهنگی هنری ثارالله) شکل گرفت، روستای قراخیل قائمشهر به عنوان «پایگاه فرهنگ و هنر مقاومت و پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی استان مازندران» معرفی و پوستر ویژه این رویداد رونمایی شد.

آیت‌الله محمدی‌لائینی در ابتدای این محفل با اشاره به اینکه باید به مردم قراخیل به‌خاطر همتی که در تدارک و ساخت موزه شهدا به خرج داده‌اند تبریک گفت، افزود: اقدام حوزه هنری در این نام‌گذاری، شایسته شأن قراخیل است، چراکه روستایی که توانسته در طول چندین سال فعالیت‌های بسیاری در زمینه‌های فرهنگی اجتماعی، سیاسی و علمی، عمرانی و اقتصادی داشته باشد و نسبت به جمعیت خود تعداد بسیاری ایثارگر و جانباز و آزاده و بیش از ۴۰ شهید تقدیم انقلاب کند، پس به درستی پایگاه مقاومت و پایداری است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رسولی امام جمعه قراخیل و منطقه بالاتجن نیز با تأکید بر تلاش اهالی این روستا خاطر نشان کرد: از ویژگی‌های مردم قراخیل این است که پس از سال‌های دفاع مقدس نیز از ایثار و جهاد دست نکشیده و با تکیه بر همان روحیات اتفاقات جالب و بی‌نظیری (حتی در سطح کشور) رقم زدند که امروز الگوی ارزشمندی به‌شمار می‌آید.

مهدی معصومی‌گرجی رئیس حوزه هنری مازندران نیز گفت: کار مردمی که با خلاقیت تمام، چنین موزه‌ای را بنا نهاده‌اند و چنین تجلی‌گاهی از حماسه و شور را ترتیب داده‌اند خود هنر است و ما در صدد هستیم موزه شهدای قراخیل را محل برگزاری نشست‌های فرهنگی هنری عرصه پایداری انقلاب اسلامی قرار دهیم تا ان‌شاءالله تولیدات فاخری در عرصه آثار ادبی، فیلم، هنرهای نمایشی، آثار تجسمی و … را شاهد باشیم.

همچنین در این محفل مجموعه شعر ملت شهادت (اشعار شاعران استان با موضوع سردار سلیمانی، مدافعان حرم و شهدای غواص) کاری از میثم رنجبر و قطعه موسیقایی (تصنیف) نسل بیدار ساخته فرزاد محمدنژاد با شعری از ایرج قنبری و صدای محمود صالحی از سری تولیدات حوزه هنری مازندران رونمایی شد.

در بخش دیگری از این رویداد فرهنگی هنری که با استقرار کتابگرد (کتابخانه سیار خودرویی تولیدات مکتوب حوزه هنری مازندران) همراه بود، پس از اجرای نقالی علی عظیمی و شعرخوانی حمید حمزه‌نژاد، از هادی قاسمی (خوش‌نویس و مدرس دانشگاه) به عنوان چهره شاخص هنر انقلاب حوزه هنری استان مازندران و از رضا اکبریان گالشکلایی (مستندساز) به عنوان هنرمند شاخص جوان تجلیل شد.

در پایان با حضور نماینده ولی‌فقیه در مازندران و امام جمعه قراخیل، از حاج عباس علیجان‌زاده (فعال فرهنگی و اجتماعی این محل) به پاس سال‌ها کار بی‌وقفه از سال‌های دفاع مقدس تا امروز با عنوان چهره فعال فرهنگی انقلابی تقدیر شده و محمدحسین عابدی، هنرمند قراخیلی با اجرای ترانه‌ای با عنوان شهید حال و هوای خاصی به محفل بخشید و رئیس حوزه هنری استان مازندران نیز از وی قدردانی کرد.

تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در شرایط کنونی جامعه ضروری است

مهدی معصومی‌گرجی در ویژه برنامه اختتامیه هفته هنر انقلاب ضمن تأکید بر فعالیت‌های مردمی حوزه هنری مازندران، تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را در شرایط کنونی جامعه ضروری دانست.

وی بیان کرد: این نهاد در استان با زبان هنر به حفظ مفاهیم و ارزش‌های ناب انقلاب اسلامی می‌پردازد، ما با حضور هنرمندان متعهد و ارزشمند پای کار هستیم.

رئیس حوزه هنری مازندران با اشاره به اینکه بنا داریم موزه شهدای قراخیل این مکان انقلابی را به‌عنوان مرکز فرهنگی هنری مقاومت و پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی استان مازندران معرفی کنیم، افزود: در راستای تولید آثار فاخر هنرهای نمایشی، دیداری و آثار مکتوب این مکان را به‌عنوان پایگاه کاری خودمان قرار خواهیم داد، چرا که امروزه هنر نجات‌دهنده جامعه ما است و کمک می‌کند مردم بهتر جذب اخلاقیات و معنویات شوند.

معصومی‌گرجی با تأکید بر لزوم زنده نگه داشتن و پاسداری از فرهنگ ایثار و شهادت با استفاده از زبان هنر، اظهار امیدواری کرد: با کمک هنرمندان استان و این روستا و حمایت مردم قراخیل و مسئولان، موفق به برگزاری کارگاه فعال هنری در این مکان فرهنگی و معنوی بشویم.

وی اظهار کرد: کشور ما در وضعیت فعلی که تحت‌ فشار و هجمه دشمنان قرار دارد به تبیین و ترویج هرچه بیشتر فرهنگ ایثار و شهادت نیازمند است و دستگاه‌های فرهنگی و هنری وظیفه‌ دارند که رشادت‌ها و مجاهدت‌های رزمندگان را در قالب‌های مختلف هنری به جامعه ارائه کنند.

معصومی‌گرجی با بیان اینکه موزه شهدای روستای قراخیل یک پایگاه قوی ایثار و شهادت است که ماحصل تلاش مردمی از جنس ایثار و شهادت است، گفت: مردمان بی ادعای روستا قراخیل این فضا را ایجاد کردند، امید است هنرمندان با حضور هرچه بیشتر در این موزه حس و حال معنوی این مکان را با خلق آثار فاخر به مردم معرفی کنند.

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت هنر برای تقویت جریان انقلابی

آیت‌الله محمدی‌لائینی نیز در این مراسم گفت: هنر باید در خدمت انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت قرار بگیرد تا از ظرفیت انگیزشی و جاذبه هنر برای تقویت روح انقلاب استفاده شود.

وی بیان کرد: پاسداشت هنرمند شهید اهل قلم، شهید مرتضی آوینی ضرورت دارد.

نماینده ولی‌فقیه در مازندران ضمن تقدیر از اهالی این روستا که این بنای زیبا با ابتکاری هنرمندانه با نام شهدا را ایجاد کردند، افزود: شهیدان ما بهترین مصداق هنر هستند، مهم‌ترین هنر ایثار، از خودگذشتن و از سیم خاردار نفس عبور کردن است که شهدا به‌خوبی این هنر را به‌نمایش گذاشتند، شهیدان ما به هنر ارزش و آبرو دادند.

محمدی‌لائینی همچنین با تشکر از برنامه‌های حوزه هنری مازندران تصریح کرد: هنر اگر در خدمت انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار قرار نگیرد از ما شکایت می‌کند، هنر باید با انقلاب پیوند بخورد باید از ظرفیت انگیزشی و جاذبه هنر برای تقویت روح انقلاب اسلامی استفاده کنیم، هنر با انقلاب اسلامی باید گره بخورد تا از این معجون زیبا نتایجی اعم از تقویت جریان انقلابی در جامعه به‌دست بیاید.

وی در ادامه ضمن تشکر از هنرمندانی که در حوزه‌های مختلف آثار هنری خودشان را به آستان پربرکت شهادت تقدیم می‌کنند، گفت: برخی از هنرمندان در گمنامی و در شرایط بد معیشت و اقتصاد قرار دارند ولی آرمانشان را بر رفاه خود مقدم می‌دانند و دنیاگرا نیستند، مقام انسانیت از دنیا و مادیات بالاتر است، انسان باید ایده‌های خدایی، عرفانی و معنوی داشته باشد و خودش را فدای این ایده‌ها کند.

این مقام مسئول با اشاره به گفته سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تأکید کرد: باید شهید زندگی کرد، کسی شهید می‌شود که شهید زندگی کند، اینکه یک هنرمند حاضر شود سختی معیشت را تحمل کند اما آرمانش را به زمین نگذارد، این خود ارزش والایی داشته و این امکان باید ماندنی شده و به یک نمونه کشوری تبدیل شود.

وی عنوان کرد: این روستا با ۵ هزار جمعیت ۴۴شهید دارد، فرهنگ، تربیت و نگاه مردم این روستا بهتر از یک شهر است.

محمدی‌لائینی با اشاره به اینکه روزه‌داران نیز از هنرمندان هستند، تصریح کرد: روزه‌داری تجلی هنر است، امیدوارم همه ما هنرمندانه رفتار کرده و وارثان خوبی برای شهیدان باشیم.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند