اختتامیه نخستین مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» برگزار شد/ رونمایی از فراخوان دور دوم و دو کتاب

06:080

آیین اختتامیه نخستین دوره‌ مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» عصر امروز ۶ اسفندماه در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد. این مراسم که به صورت برخط هم از آپارات حوزه هنری و هم صفحه اینستاگرام مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری پخش می‌شد، میزبان مهمانانی همچون حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، شهرام احمدزاده، محمد عارف، سعید اسدی احمد الستی و … بود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در این مراسم با اشاره به شیوع همه‌جانبه ویروس کرونا در یک سال گذشته و تأثیرات منفی آن روی هنر و هنرمندان تئاتر کشور گفت: نخستین مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» به همت دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری به مدیریت ایوب آقاخانی با رویکرد اقتباس از چهار اثر کهن ادبیات ایران «شاهنامه»‌ فردوسی، «جوامع‌الحکایات و لوامع‌الروایات»، «مثنوی معنوی» و «گلستان سعدی» در دل شرایط کرونایی حاکم بر تئاتر برگزار شد.

زارعی در ادامه با اشاره به نقش و اهمیت نمایشنامه در روند رشد و توسعه تئاتر کشور گفت: هنرمندان تئاتر کشور در سال‌های گذشته چه در استان‌ها و چه در تهران با مشکل نمایشنامه روبه‌رو هستند که البته قدم‌هایی هم سازمان‌ها و نهادهای تئاتری از جمله حوزه هنری و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در این زمینه برداشته‌اند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در ادامه با اشاره به فعالیت‌های این مرکز در خصوص اهمیت نمایشنامه و نمایشنامه‌نویسی برای تئاتر کشور گفت: طی ۵ سال گذشته حوزه هنری برنامه‌هایی برای برپایی کارگاه‌های آموزشی در زمینه نمایشنامه‌نویسی در شهرستان‌های مختلف داشتیم که در این میان ایوب آقاخانی ایده پروژه نمایشنامه‌نویسی «چهارفصل تئاتر ایران» را مطرح کرد که خوشبختانه بسیار مثمرثمر بود.

زارعی افزود: پروژه نمایشنامه‌نویسی «چهارفصل تئاتر ایران» تنها به منظور خوانش، نمایشنامه تولید نکرده و نمی‌کند؛ بلکه در تلاشیم تا این آثار به تولید برسند و در شهرستان‌های مختلف روی صحنه تئاتر به نمایش درآیند.

زارعی در ادامه در مورد چگونگی آغاز به کار نخستین دوره‌ مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» گفت: ادبیات کهن ایران که معمولاً دراماتیک هم هستند، توجه ما را در مرکز هنرهای نمایشی به خود جلب کرد، چرا که این آثار منبع سرشار و گنجینه عظیمی برای تبدیل شدن به آثار دراماتیک هستند. از این رو برآن شدیم تا با برپایی مسابقه نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» به این موضوع مهم بپردازیم.

وی با اشاره به انتشار فراخوان دومین دوره مسابقه نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» گفت: می‌خواهیم در دومین دوره این رویداد ادبیات غنی و کلاسیک‌مان را به تولید برسانیم و این حرکت کمکی برای ادبیات نمایشی ایران باشد.

زارعی با ابراز خرسندی از حضور و شرکت علاقه‌مندان و استعدادهای ناشناخته‌ ادبیات نمایشی کشور در این مسابقه گفت: در این دوره نام‌های ناشناسی را شناختیم که استعدادهای آینده‌داری در زمینه نمایشنامه‌نویسی هستند که نوید بخش تأثیرات مثبت برپایی این رویدادها در آینده هنرهای نمایشی کشور است.

مدیر مرکز هنرهای نمابیشی حوزه هنری در ادامه افزود: مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری طی سال‌های گذشته تاکنون نزدیک به ۱۵۰ نمایشنامه تولید کرده‌ است که علاوه بر چاپ آنها این آثار را در اختیار هنرمندان برای تولید هم قرار می‌دهد. انشاءالله در سال‌های آتی شاهد رشد استعدادهای درخشان در حوزه نمایشنامه‌نویسی باشیم و ما نیز تمام تلاشمان را به کار می‌گیریم تا ایجاد انگیزه برای این جوانان کرده و از آنها حمایت کنیم.

سعید اسدی در ادامه برپایی آیین اختتامیه نخستین دوره‌ مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» به نمایندگی از داوران مسابقه درباره دلایل و شاخصه‌های انتخاب آثار گفت: دیدگاه‌ها و زیبایی‌شناسی‌های متفاوتی در نمایشنامه‌های اقتباسی «چهارراه» وجود داشته است.

اسدی در ادامه به تشریح ظرفیت‌های نمایشی چهار اثر کهن ادبیات ایران شامل «شاهنامه»‌ فردوسی، «جوامع‌الحکایات و لوامع‌الروایات»، «مثنوی معنوی» و «گلستان سعدی» برای اقتباس در این مسابقه پرداخت.

ایوب آقاخانی مدیر دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری و دبیر و طراح مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی «چهارراه» هم در این مراسم درباره انتشار ۲ جلد از کتاب‌های «فصل سفید» از سوی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: کتاب‌های «فصل سفید» آثار منتخب شرکت‌کنندگان در پروژه‌ ملی «چهارفصل تئاتر ایران» هستند. این پروژه با سیاست تمرکززدایی از پایتخت و امکاناتش و سرسپردن به استعدادهایی که در خارج از پایتخت قلم می‌زنند، شکل گرفت.

وی افزود: «چهار فصل تئاتر ایران» که سال ۸۷ با حمایت انجمن هنرهای نمایشی و مرکز هنرهای نمایشی کلید خورد تا سال ۹۱ بدون وقفه پیش رفت اما به مشکلاتی برخورد و مدتی متوقف شد تا اینکه در سال ۹۶ به همت کوروش زارعی در حوزه هنری دوباره احیا شد.

آقاخانی در ادامه گفت: آثار مورد تأیید پروژه «چهار فصل تئاتر ایران» در اختیار انتشارات سوره مهر برای چاپ قرار می‌گیرند که امروز در این مراسم، ۲ جلد نخست از این کتاب‌ها تحت عنوان «فصل سفید ۱» و «فصل سفید ۲» رونمایی می‌شوند. ۲ جلد نخست پروژه «چهار فصل تئاتر ایران» شامل نمایشنامه‌های مختلفی از استعدادهای نمایشنامه‌نویسی سراسر کشور است.

وی افزود: «چهار فصل تئاتر ایران» پروژه‌ای آموزشی است و ناظر و قائل به تقاضای موجود در خارج از پایتخت بوده و علاقه‌مندی این دوستان خارج از پایتخت است که این پروژه را زنده و سرپا نگه می‌دارد.

آیین اختتامیه نخستین دوره‌ مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» در ادامه با رونمایی از ۲ جلد نخست کتاب‌های «فصل سفید» رونمایی با حضور ایوب آقاخانی، کوروش زارعی، حمید نیلی و سعید اسدی همراه بود. همچنین در ادامه این مراسم و در کلیپی ویدئویی دبیر و طراح مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی «چهارراه» به ارائه توضیحاتی درباره روند برگزاری مسابقه «چهارراه» پرداخت.

آیین اختتامیه نخستین دوره‌ مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» ضمن رونمایی از فراخوان دور دوم مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی اقتباسی سراسری «چهارراه» با حضور احمد الستی، حمید نیلی و سعید اسدی با معرفی برگزیدگان خود به پایان رسید.

برگزیدگان نخستین مسابقه نمایش‌نامه‌نویسی «چهارراه» به شرح زیر است:

نمایشنامه‌های شایسته تقدیر

تقدیر از امیرحسین بابایی از تهران برای نمایشنامه «چشم‌های آسمان سرخ‌اند»

تقدیر از نیروان غنی پور از البرز برای نمایشنامه «ستاره خوارزم»

تقدیر از مهدی اکبری از البرز برای نمایشنامه «رستم کشی»

تقدیر از فاطمه ارجمندی‌نژاد از فارس برای نمایشنامه «اتوپیا»

تقدیر از پریسا کیومرثی از تهران برای نمایشنامه «آیین جوان‌کشی»

نمایشنامه‌های برگزیده

برگزیده سوم: وفا مصطفی‌پور کیاسری برای نمایشنامه «چو ایران نباشد»

برگزیده دوم: حمید وامق از فارس برای نمایشنامه «هزاره‌های سنگی»

برگزیده اول: علیرضا اسماعیل‌پور از تهران برای نمایشنامه «سوگ‌نامه شگفت و شکست‌ناپذیر»

تقدیرشدگان این مسابقه علاوه بر لوح تقدیر مبلغ ۵۰ میلیون ریال دریافت کردند. به برگزیده سوم نیز مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال، برگزیده دوم مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال و برگزیده اول مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی علاوه بر لوح تقدیر تعلق گرفت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند