با معرفی برگزیدگان؛
اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری برگزار شد

04:000

نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، حسن ذوالفقاری نویسنده و پژوهشگر ادبی در اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری گفت: بر اساس بررسی‌ها، حدود سه هزار و ۸۰۰ بیت شعر و ۹۴۴ مثل با حاوی نیکی و نیکوکاری در ادبیات فارسی وجود دارد.

وی با اشاره به این میزان محتوا ادبیات در حوزه نیکوکاری گفت: این محتوا می تواند در قالب های مختلف همچون پویانمایی منتشر شود و نیکوکاری را تبلیغ کند.

این استاد دانشگاه افزود: در میان شعرا، فردوسی و سعدی بیشترین اشعار را در ادبیات فارسی در خصوص نیکی و نیکوکاری سروده اند. نیکوکاری نیاز درون انسان است و برخی معتقدند زمینه پذیرش طاعات و عبادات، نیکوکاری است.

شاعران باید برای آفرینش آثار ماندگار، جزئی نگر باشند

محمد علی مجاهدی دبیر شورای این جشنواره با اشاره به اشعار با محتوای نیکوکاری گفت: اشعار پروین اعتصامی مملو از اشعار با محتوای نیکوکاری است.

وی با اشاره به نیاز به اشعاری با محتوای اخلاقی، نیکوکاری و توحیدی گفت: وجود این گونه اشعار در ادبیات معاصر ما خالی است و با توجه به این که شعر، رسانه ای تأثیر گذار است باید در این بخش تحولاتی ایجاد شود.

این پژوهشگر افزود: آنچه باید به آن توجه شود، شعر با موضوعات جزئی در حوزه نیکوکاری است. گوش مردم از این که نیکوکاری خوب است، پر است، باید تخصصی در این حوزه ورود شود و شاعر صحنه های های متعدد را به صورت جزیی روایت کند تا به دل مخاطب بنشیند.

دبیر شورای داوری نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری افزود: شاعر معاصر برای آفرینش و ماندگاری اثرش باید از مصداق ها در اشعارش استفاده کند.

علی رضا رادان معاون مشارکت‌ های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به مسئولیت های اجتماعی در تاریخ و دین مردم ما گفت: حضرت علی(ع) نمونه والایی از تعهد به مسئولیت اجتماعی در روزگار خودشان بودند و ما نیز باید این نگرش داشتن مسئولیت اجتماعی در جامعه را تقویت کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در هیچ کشوری حتی جوامع توسعه یافته دولت به تنهایی قادر به رفع آسیبها نیست، گفت: باید آحاد مردم به کمک یکدیگر بیایند، در دین و فرهنگ ما نیز به داشتن مسئولیت اجتماعی تأکید فراوان شده است.

رادان شعر را مصداق مفیدی برای معرفی و تبلیغ نیکوکاری دانست و گفت البته شعر با محتوای نیکوکاری نباید تنها به صورت خام مصرف شود بلکه باید برای اثربخش بودن سناریو و داستان و محتوا داشته باشد.

حجت الاسلام علی دیانی مدیرعامل جدید بنیاد خیریه آلا با اشاره به روایت هایی از بخشش و نیکوکاری ائمه اطهار در همه مراحل زندگی شان گفت: حضرت علی(ع) در طول یک جنگ سلاحش را به دشمن بخشید و حضرت فاطمه نیز در شب عروسی اش لباس عروسی اش را به نیازمندان داد و این سابقه نیکوکاری و بخشش در دین ما است.

وی با بیان اینکه ملت ما پیرو ائمه اطهار و فضائل اخلاقی ایشان هستند، گفت: ما باید سرآمد ملت ها در زمینه نیکوکاری و پیشتاز همه جوامع در فعالیت های خیر باشیم.

دیانی گفت: هنگامی جامعه و ملتی پیروز و الگو می شوند که همه افراد دست به دست هم دهند و با روحیه جهاد و فداکاری به انجام کار خیر و نیکوکاری مشغول شوند.

وی افزود: برگزاری اینگونه جشنواره ها نیز می تواند به تبلیغ کار خیر و نیک کمک کند. از شاعران می خواهیم که دوستان و همکاران شان را به سرودن اشعاری با محتوای نیکوکاری تشویق کنند. در این جشنواره در بخش کودک و نوجوان، سمیه تورجی از شیراز، عباسعلی سپاهی یونسی از مشهد و قاسم بای از گلستان، به‌ترتیب حائز رتبه اول تا سوم شدند.

در بخش ترانه، معصومه صاحبی از مشهد و علی سلیمانیان از زرین‌شهر اصفهان مشترکاً رتبه اول، رضا نیکوکار از رشت رتبه دوم و علی عابدی از قم، رتبه سوم را کسب کردند. در بخش شعر کلاسیک نیز جواد الهی‌پور از قم، مهدی جهاندار از اصفهان و علی‌اصغر شیری از قم، به‌ترتیب حائز رتبه اول تا سوم شدند. در بخش رباعی و شعر کوتاه، مریم پیله‌ور از رشت، محمدجواد منوچهری از مشهد، فاطمه عبودی‌زاده از اهواز، حامد طونی، محسن کاویانی و فاطمه آل مجتبی از قم و در بخش سپید و نیمایی، علیرضا رجبعلی‌زاده از تهران، معصومه شاکری از خراسان رضوی، مرضیه شهیدی از لرستان، آرش پورعلیزاده و مجتبی صفدری از رشت مورد تقدیر قرار گرفتند.

گفتنی است نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری به همت مرکز فرهنگ نیکوکاری خیر ماندگار و با مشارکت حوزه هنری انقلاب اسلامی، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) و معاونت فرهنگی دانشگاه شهیدبهشتی از بهمن‌ماه سال گذشته کار خود را آغاز کرد. طی این دوره، محافل شعر نیکوکاری در استان‌های قم، کرمان، گیلان، خراسان رضوی و اصفهان برگزار و ۶۰۶ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که مورد ارزیابی قرار گرفتند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند