اختتامیه شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ برگزار شد

06:230

به همت حوزه هنری مازندران، هنرمندان برگزیده شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ معرفی شدند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، شامگاه یکشنبه 26 بهمن‌ماه، اختتامیه شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ با حضور جمع محدودی از هنرمندان، مسئولان و اصحاب رسانه در سالن شهید باغبانی این مرکز برگزار شد.

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، سید مصطفی موتورچی مسئول دفتر تئاتر بچه‌های مسجد این مرکز و سینا دلشادی معاون اجرایی امور استان‌های حوزه هنری (به عنوان نماینده هیئت داوران شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ) مهمان ویژه این محفل هنری بودند.

مهدی معصومی‌گرجی در ابتدای این برنامه که جهت رعایت موازین بهداشتی، با حضور کم تعدادی از افراد برگزار شد، ضمن اشاره به اهمیت هنر نمایش در انتقال مفاهیم عالی انسانی، جشنواره تئاتر تیرنگ را از برنامه‌های شاخص هنری مازندران و رویدادی قابل توجه در کشور برشمرد و گفت: سال‌ها تلاش دست‌اندرکاران این جشنواره جهت روشن نگه داشتن چراغی بوده که بتواند هنرمندان نمایشی کشور را با موضوعی واحد گرد هم آورد، که این ستودنی است.

رئیس حوزه هنری مازندران ادامه داد: جشنواره تئاتر تیرنگ رویدادی است که مشخصاً به تولید آثار نمایشی با موضوعات بومی توجه داشته است و این به جهت پرداختن به زیست‌بوم هر منطقه و احیاء و پاسداشت آداب و سنن موجود در سراسر ایران و همینطور آیین‌ها و باورهای متعالی مردم ما (که اغلب به باورهای مذهبی و اعتقادات آنان گره خورده) آن هم به زبان نافذ هنر نمایش از اهمیت بالایی برخوردار است.

مسئول شورای سیاست‌گذاری شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ در پایان ضمن قدردانی از پیگیری علاقه‌مندان این جشنواره گفت: امیدواریم بتوانیم در آینده این رخداد ارزشمند را در ساختاری بین‌المللی طراحی و اجرا کنیم که این البته نیاز به همکاری و پشتیبانی مسئولان استانی و کشوری دارد.

طرح تحولی برای حرکت رو به جلوی حوزه هنری در دستور کار است

سینا دلشادی نیز در آیین اختتامیه جشنواره تئاتر تیرنگ گفت: طرح تحولی روبه جلوی حوزه هنری انقلاب اسلامی با محوریت مراکز استانی و توجه به زیست بوم مد نظر مسئولان این نهاد است.

وی اظهار کرد: این جشنواره با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی اجراهای عمومی با قوت و با تمام توان برگزار شد و ایده خوبی برای باور شدن است و نباید این چراغ خاموش شود.

نماینده هیئت داوران شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ افزود: این ایده خوب که در 16 سال گذشته شکل گرفته، قابل پروراندن است و می‌شود بخش‌های بیشتری را به این جشنواره اضافه کرد.

وی تصریح کرد: با تلاش انجام شده بخش پژوهشی به جشنواره تئاتر تیرنگ اضافه شد و لذا وقتی حرکت کارآمد است باید بارور شود و در ادامه راه با اضافه شدن اجرای پژوهشی این جشنواره از بنیان‌های علمی‌تری برخوردار شده است.

دلشادی گفت: اثر بومی تراز و مناسب در عرصه نمایش (در حوزه هنری) باید به سه وجه مهم مسلمان ایرانی انقلابی بپردازد، چرا که این ارزش‌های اسلامی و دینی و انقلابی و ملی برای ما مهم است.

وی افزود: اگرچه در بخش نمایشنامه جشنواره تئاتر تیرنگ امسال از نظر کمیت تعداد آثار همچون سایر بخش‌ها نبود، اما از نظر کیفیت با توجه به سختی کار نمایشنامه‌نویسی قابل توجه بود.

وی افزود: طرح تحولی برای حرکت رو به جلوی حوزه هنری انقلاب اسلامی در دستور کار است و محور آن مراکز استانی است و در این حرکت تحولی توجه به زیست‌بوم مدنظر است.

دلشادی با بیان اینکه مراکز استانی در طرح تحول حوزه هنری به مرکز رشد هنر انقلابی تبدیل می‌شوند، خاطرنشان شد: توجه ویژه رئیس حوزه‌ی هنری انقلاب اسلامی به مراکز استانی، فرصتی بی‌بدیل برای رشد و اعتلای همه‌جانبه‌ حوزه‌های هنری در مراکز استانی است. توقع این است که مراکز استانی نقش خود را به عنوان پیشران و محور طرح تحول حوزه هنری انقلاب اسلامی به درستی و با دقت ایفا کنند.

وی با بیان اینکه برای تحقق این مهم، تمرکز بر مقوله زیست‌بوم در هر استان، امری ضروری است، ادامه داد: به همین دلیل جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ می‌تواند جایگاه برازنده‌تری در دوره جدید مدیریتی حوزه هنری بیابد.

دلشادی با تأکید بر اینکه بوم و آیین می‌بایست در خدمت معرفی ابعاد هویتی فرد و جامعه قرار گیرد، افزود: به عبارت دیگر ما با هنرمان انسان و جامعه‌ای را معرفی می‌کنیم که مسلمان است، ایرانی است و انقلابی است.

وی اذعان کرد: سه وجه هویتی ملّی، دینی و انقلابی، وجوه سازنده هویت انسان و جامعه تراز انقلاب اسلامی است که به مدد هنر متعهد قابلیت تجلی و تبلور می‌یابد. تصور من این است که جشنواره تئاتر بومی تیرنگ می‌تواند چنین رسالتی داشته باشد و در خدمت نشر ارزش‌های دینی و انقلابی و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی قرار گیرد.

یاسر محمودی‌برنتی دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ نیز در ادامه ضمن اشاره به محدودیت‌های ناشی از کرونا در برگزاری همه جانبه این رویداد فرهنگی هنری گفت: جشنواره امسال در سه بخش تئاتر صحنه‌ای و خیابانی و نمایشنامه‌نویسی فراخوان شد.

وی با قدردانی از هنرمندانی که در بخش‌های صحنه‌ای و خیابانی آثار خود را به دبیرخانه تیرنگ ارسال کردند، اعلام کرد: متأسفانه شرایط موجود و عدم امکان اجراهای صحنه و خیابانی به‌خاطر ممنوعیت‌های ناشی از کرونا ما را ناگزیر کرد که امسال به بخش نمایشنامه‌نویسی بسنده کنیم، اما با قول مساعد رئیس حوزه هنری مازندران هدیه‌ای برای کلیه شرکت‌کنندگان این دو بخش (و آثار پژوهشی) در نظر گرفتیم که بعد از جشنواره ارسال خواهد شد.

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر بومی تیرنگ ضمن اشاره به استقبال نویسندگان از بخش نمایشنامه‌نویسی تیرنگ گفت: مشکل نمایشنامه به‌خصوص در بخش متون بومی یکی از مسائل اصلی نمایش ما در استان است که رویکرد تولید نمایشنامه در تیرنگ شانزدهم پاسخی به همین نیاز بوده است.

محمودی‌برنتی از حمایت کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در باب چاپ کتاب نمایشنامه هنرمندان مازندران گفت و ضمن تشکر و قدردانی از این مقام مسئول عنوان کرد: جای خوشبختی است اگر بتوانیم اجراهای دوره هفدهم تیرنگ را با همین متون بومی نویسندگان استان صورت دهیم.

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران در پایان با تقدیر از داوران جشنواره خاطر نشان کرد: داوران جشنواره همواره نقش مشاوره دبیرخانه را ایفا کردند. به‌ویژه دکتر دلشادی که پایه زیرسیاست‌های تازه‌ای (مخصوصاً اجراهای پژوهشی) از پنج دوره قبل جشنواره تیرنگ بوده است.

در ادامه این رویداد فرهنگی هنری و با حضور علی رجبی وندچالی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران و سیدعلی علوی قائم مقام اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مازندران، کتاب «یاغی‌های عاشق» از سری نمایشنامه‌های تولیدی هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران اثر سینا دلشادی رونمایی شد.

گفتنی است، در نهایت هیئت داوران شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ متشکل از حسن دولت آبادی، سینا دلشادی و ایوب آقاخانی، 4 منتخب بخش نمایشنامه‌نویسی این رویداد را جهت دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، جایزه نقدی و چاپ در مجموعه نمایشنامه جشنواره _ بدون ترتیب اولویت _ به این شرح اعلام کردند:

نمایشنامه «میراشکار» نویسنده: بهناز دوستی

نمایشنامه «کسی در گور می‌گرید» نویسنده: محمدفخرایی مطلق

نمایشنامه «سرخ او» نویسنده: مهیار هزارجریبی

نمایشنامه «میان بر» نویسنده: سجاد بحری

همچنین هیئت داوران اعلام کرد: به پاس استمرار در تولید نمایشنامه‌های بومی، «زنان بیشه گل» نوشته مهیار هزارجریبی از شهرستان بهشهر مازندران در یک مجلد جداگانه (خارج از عنوان جشنواره )چاپ شود.

شایان ذکر است که چاپ آثار فوق با مشارکت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری مرکز خواهد بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند