اختتامیه جشنواره ملی شعر گمنامی برگزار شد

17:380

به همت حوزه هنری فارس، برگزیدگان جشنواره ملی شعر گمنامی در آیینی در جوار آرامگاه حافظ تجلیل شدند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این آیین پنجشنبه ۱۹ فروردین‌ماه جاری همزمان با آخرین روز دهه بزرگداشت سربازان گمنام امام زمان (عج) و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید محمود علوی وزیر اطلاعات، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز و استاندار فارس برگزار شد.

وزیر اطلاعات در این آیین از کتاب مجموعه اشعار برگزیده ارسالی شاعران کشور به دبیرخانه جشنواره در وصف سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات رونمایی کرد.

تعدادی از شاعران منتخب این جشنواره ملی که از سایر استان‌ها در این جشنواره شرکت کرده بودند، با توجه به شرایط شیوع کرونا در استان فارس به صورت مجازی در این آیین شرکت داشتند.

چهار تن از شاعران استان فارس نیز به نمایندگی از شاعران کشور در این آیین به شعرخوانی در وصف سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات پرداختند.

در این مراسم، یاد و خاطره شهید محسن جعفری از سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات که اواخر بهمن‌ماه ۱۳۹۹ هنگام انجام مأموریت در سیستان و بلوچستان به شهادت رسید و در زادگاهش شیراز آرام گرفت، گرامی داشته شد.

همسر شهید جعفری در وصف این شهید مدافع امنیت و همرزمانش متنی قرائت و بر ادامه راه شهدا تأکید کرد.

با توجه به شرایط شیوع کرونا در شیراز، این مراسم با حضور محدود مدعوین در فضای باز آرامگاه حافظ برگزار شد.

۳۵۰ شعر به دبیرخانه جشنواره ملی شعر گمنامی رسید

دبیر علمی نخستین جشنواره ملی شعر گمنامی در سخنانی در آیین اختتامیه این کنگره گفت: ۳۵۰ شعر از ۲۰۰ شاعر از سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ملی واقع در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس ارسال شد که از این میان توسط داوران ۱۲ اثر برگزیده شد.

احد ده‌بزرگی افزود: نخستین جشنواره ملی شعر گمنامی با هدف تکریم سربازان گمنام امام زمان(عج) در اسفندماه ۹۹ در چهار بخش شعر کلاسیک، شعر نو، ترانه و سرود، تصنیف و شعر کودک و نوجوان کلید خورد.

وی عنوان کرد: مقرر شده بود که مراسم افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره طی ۲ روز در شیراز برگزار شود که به دلیل اعلام وضعیت قرمز کرونا در شیراز این مراسم امروز پنجشنبه با مدعوین محدود در حافظیه برگزار شد.

وی با اعلام اینکه از همه کسانی که به این جشنواره ملی شعر ارسال کرده‌اند تقدیر خواهد شد، گفت: در هر بخش سه نفر توسط هیئت داوران این جشنواره که از میان اساتید کشوری انتخاب شده‌اند به عنوان برگزیده معرفی شده است.

ده‌بزرگی افزود: شاعران در چهار بخش شعر کلاسیک، شعر نو، ترانه و سرود، تصنیف و شعر کودک و نوجوان به عنوان برگزیده معرفی شدند.

وی اعلام کرد: این جشنواره ملی برای اولین بار با هدف پاسداشت تلاش‌های سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات در شیراز برگزار شد و مقرر است که در سالیان آینده نیز تداوم داشته باشد.

دبیر علمی جشنواره ملی شعر مکتب گمنامی خاطرنشان کرد: سه نفر داور مطرح کشوری برای هر بخش این جشنواره ملی، انتخاب شده بودند و آثار را داوری کردند.

سربازان گمنام، نام آورترین سربازان امنیت و آرامش مردم هستند

استاندار فارس نیز در آیین پایانی جشنواره ملی شعر گمنامی گفت: گرچه سربازان گمنام امام زمان (عج) به گمنامی شهره هستند، اما آنها نام آورترین سربازان در حوزه امنیت، آرامش و آسایش کشور و مردم هستند.

عنایت‌الله رحیمی، در آیین پایانی نخستین جشنواره شعر گمنامی در شیراز، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره در شیراز افزود: افراد از راه‌های مختلف اثرگذاری خود را در جامعه نشان می‌دهند، عده‌ای با بیان و زبان، برخی با اخلاق و رفتار و تعدادی هم در عمل.

وی ادامه داد: اگر خوب بیاندیشیم، می‌بینیم که گروهی با ترکیب همه این عوامل اثرگذاری مثبت خود را در جامعه ماندگار می‌کنند که شهدای عرصه گمنامی و سربازان امام زمان از این گروه هستند.

وی اظهار داشت: برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و فرهنگ خدمت خالصانه و صادقانه‌ای که با گمنامی همراه است، بیان هنر و ادب بیانی فراگیر و اثرگذار است.

آثار مجاهدت سربازان گمنام امام زمان (عج) در امنیت کشور مشهود است

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز در مراسم پایانی جشنواره ملی شعر گمنامی گفت: آثار ایثار و مجاهدت‌های سربازان گمنام امام زمان (عج) در امنیت کشور و شهروندان مشهود و قابل تقدیر است.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام افزود: سربازان گمنام امام زمان (عج) بدون اینکه کسی بداند و در گمنامی با فساد مقابله می‌کنند و از جایگاه و مقام والایی در نزد پروردگار برخوردار هستند.

پیوند وزارت اطلاعات و نخبگان و هنرمندان یک ضرورت است

وزیر اطلاعات در این مراسم گفت: ما به پیوند بین وزارت اطلاعات و مجموعه نخبگی از جمله شعرا به عنوان یک ضرورت نگاه می‌کنیم و معتقدیم که مجاهدت خاموش سربازان گمنام امام زمان (عج) با زبان و آثار هنرمندان و شعرا می تواند به جامعه معرفی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود علوی افزود: یکی از مهم‌ترین عرصه‌ها که باید شعر شاعران بدرخشد عرصه گمنامی و مظلومیت است، جوانان و دلاورمردان گمنامی که جان خود را بر کف می‌گیرند که امنیت و آرامش را برای مردم وکشور به ارمغان آورند.

وی ادامه داد: سربازان عرصه گمنامی همواره در سنگر و عرصه جهاد حضور دارند، جهادی که به دلیل گمنامی بخش عظیم آن ناگفته می‌ماند.

وزیر اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش و اهمیت شعر بر انسان‌ها افزود: رسول گرامی اسلام اثر شعر را سحرآمیز دانستند که این اثر بر جان انسان‌ها و همچنین عقل و خرد آن‌ها مشهود است.

علوی گفت: پیامبر اکرم (ص)، در زمینه تأثیر شعر بر حکمت نیز تأکید کرده‌اند که شعر بیش از سیراب کردن عواطف و احساسات، بر عقل انسان اثر می‌گذارد.

وزیر اطلاعات، استقبال شعرا از نخستین جشنواره شعر گمنامی را در افزایش روحیه سربازان گمنام امام زمان (عج) بسیار مؤثر دانست و تصریح کرد: کمتر کسی فکر می‌کرد که این جشنواره با استقبال خوب شعرا همراه شود، اما شرکت حدود ۲۰۰ شاعر در این جشنواره نشان دهند برخوردار بودن از مردمی قدرشناس است که زبان مجاهدت خاموش را هم خوبی می‌فهمند.

وزیر اطلاعات اظهار داشت: امروز سربازان عرصه‌ سلامت و عرصه امنیت جان خود را بر کف گرفته‌اند تا هم سلامت و هم امنیت را برای مردم به ارمغان بیاورند و این مجاهدت را شهدای عزیز بازگو می‌کنند.

علوی افزود: وزارت اطلاعات در خدمت همه اقشار به ویژه هنرمندان از جمله شاعران است و خوشحالیم که امروز شاهد پیوند این وزارتخانه با دانشمندان و پژوهشگران و بخش‌های مختلف هنر، علم و فرهیختگی هستیم.

وی ادامه داد: ما شاهد استقبال خوب پژوهشگران در دانشگاه‌ها در دو همایش امنیت و دانشگاه، استقبال خوب نخبگان حوزوی در دو همایش امنیت و فقه اطلاعاتی و شاهد حضور خوب نخبگان در عرصه‌های مختلف امنیت مردمی در همایش‌های امنیت و مردم بودیم.

وی اضافه کرد: استقبال و حمایت نخبگان، سربازان گمنام امام زمان (عج) را روح و انگیزه دیگری می‌بخشد که با باور به قدرشناسی مردم، به رسالت خود در عرصه امنیت، بیشتر و بهتر عمل کنند.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: امروز حضور هنرمندان در عرصه سینما و تئاتر با خلق هنرهای بسیار خوب مایه افتخار ما و تمام هنرمندان است و وقتی سریالی در تلویزیون به نمایش گذاشته شد، برخی کسانی که پیوندی با عمق مردم ندارند و با تلاش جهادگران عرصه مجاهدت خاموش چندان آشنایی ندارند وقتی کارگردان آن سریال را به نوعی سرزنش می‌کردند آن کارگردان سر را بالا گرفت و با سرفرازی گفت، برای چه شرمنده و خجالت زده باشم، از اینکه با همکاری دستگاه امنیتی کشورم سریالی را در عرصه امنیت پدید آورده‌ام و از اینکه مجاهدت خاموش سربازان گمنام که امنیت را برای زن و فرزندم و کشورم ایجاد کره‌اند شرمنده باشم؟

حجت‌الاسلام والمسلمین علوی گفت: امروز این مسئله باید در کشور نهادینه شود، در تمام کشورها اینگونه است، مجموعه‌هایی که با دستگاه‌های امنیتی کار می‌کنند افتخار می‌کنند که دستگاه امنیتی همکاری آنها را پذیرفته اما در جامعه ما همکاری با دستگاه امنیتی به غلط به عنوان یک امر منفی تلقی می‌شود که این جز اثرگذاری نفوذ دشمن چیز دیگری نیست اما امروز این اثرگذاری نفوذ رنگ باخته است.

وی افزود: امروز شعرا از اینکه در عرصه گمنامی شعری بسرایند استقبال می‌کنند، هنرمندان ما از خلق آثار هنری مانند فیلم و سریال با همکاری وزارت اطلاعات و دستگاه امنیتی استقبال می‌کنند و ما هم افتخار می‌کنیم که در خدمت همه این عزیزان هستیم.

وزیر اطلاعات افزود: نخستین جشنواره شعر گمنامی پایانی بر مهجوریت و مغفول ماندن عرصه گمنامی در شعر شاعران شد و امیدواریم در سال‌های آینده نیز شاهد برگزاری این جشنواره در شهر شیراز به شکل فاخرتر و شکوهمندتر باشیم.

وزیر اطلاعات در پاسخ به بیانیه هیئت داوران نخستین جشنواره ملی شعر گمنامی اعلام کرد: جشنواره ملی شعر گمنامی به صورت دائمی در شیراز برگزار می‌شود.

متن کامل بیانیه هیئت داوران نخستین جشنواره ملی شعر گمنامی که توسط احد ده‌بزرگی دبیر علمی این رویداد قرائت شد به شرح زیر است:

بسمه تعالی

بیانیه هیئت داوران نخستین دوره جشنواره ملی شعر گمنامی

ز سیر برق تازان شرر جولان چه می‌پرسی/ که بود از خودگذشتن اولین‌گام سمند ما

بیدل دهلوی

سرآغاز سخن یاد خداوند تبارک و تعالی و سلام و درود بر پیامبر مهربانی و رسول نور و خاندان عصمت و پاکی و سلام بر امام راحل معمار بلند اندیش انقلاب اسلامی و شهیدان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهدای امنیت، مدافعین حرم و شهدای سلامت و آرزوی سلامتی و طول عمر رهبر فرزانه و هنرمند انقلاب اسلامی.

از گمنامان گفتن امری است که بایستی آن را سهل و ممتنع خواند، سهل است که حرکت پاکشان با فطرت پاک و مقدس انسان الهی همخوانی دارد و در عین حال سخت است چرا که گمنامان تلاش کرده‌اند از خویش بگذرند و در دام نام نمانند، حال آنکه گفتن از آنان امری است جدای این تفکر ایثارمدارانه، اگر هرکسی تکلیفی دارد و شیران بیشه از خودگذشتگی، گمنامی را برگزیده‌اند، ما نیز وظایفی بر دوش داریم، مانند به تصویر کشیدن این حماسه آن هم به رنگ شعر بر بوم کلمات، تا تابلویی جاودانه خلق کنیم در روزگار هزار رنگ..

…باری جشنواره ملی شعر گمنامی در چنین شرایطی شکل گرفت و دعوتی عام بود تا اهالی کلمه و کلام در ضیافت واژه‌ها به حرمت سرو قامتانی که گمنامی را برگزیدند تا جانشان ضمانت ساختن ایران امن باشد بر خوان شعر بنشینند تا عندلیب دستانسرای هزار داستان ناگفته باشند و آنچه ناگفتنی است را یک بار هم که شده، بگویند.

با این همه ذکر چند نکته مختصر در پایان این راه ضروری است.

۱- استقبال از جشنواره علیرغم فرصت کوتاه بسیار چشمگیر بوده که این امر حاصل زحمات خوب تیم اجرایی و همکاران سطوح مختلف فرادستی و هم پایه بوده که از همه این عزیزان تشکر می‌کنیم.

۲. سطح کیفی آثار به صورت نسبی خوب و مطلوب بود، اگرچه توقع ما بسیار فراتر از سطح فعلی است، اما در همین حد نیز تلاش شاعران بیش از حد انتظار اولیه ما بود.

۳. ضروری است در دوره‌های آتی نسبت به تشریح دقیق موضوعات و تفهیم شاعران به وسیله اقلام تبلیغی مختلف اعم از مکتوب، دیداری و شنیداری اقدام شود، خصوصاً مفهوم سرباز گمنام حضرت ولی عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفدا و تفاوت این سوژه با شهدای گمنام نیاز به کار تکنیکی دارد.

۴. گنجاندن بخش شعر نو و استقبال نسبی شاعران نشان داد نسل امروز شعر انقلاب اسلامی توان آن را دارد مسیر پر رنگ مرحومین صفارزاده، امین‌پور، حسینی، هراتی و استاد گرمارودی را در بهره‌گیری از گونه‌های مدرن ادبی برای مفاهیم ارزشی و معنوی دنبال کنند. تلاش این شاعران قابل تقدیر است.

۵. شعر کودک و ترانه و سرود نیز دو بخش دیگر بودند که با نگاه به مفهوم شعر کاربردی در فراخوان جای گرفتند در میان آثار رسیده کارهای درخشانی وجود داشت که در رده‌بندی نهایی، بالای لیست قرار گرفتند، امیدواریم در دوره های بعد این آثار از حیث تعداد و کیفیت نیز رشد جدی داشته باشد.

۶. شعر کلاسیک که بیشترین استقبال را از سوی شاعران به دنبال داشت، سبب دلگرمی تیم علمی بود. علاوه بر آثار درخشانی که با فاصله دهم درصد رده بندی شدند، آثار ارزشمندی نیز پیرامون شهید گمنام به دبیرخانه رسید که قابلیت چاپ در مجموعه‌ای مستقل را دارد.

۷. تلاش پیگیر تیم علمی و اجرایی به صورت توامان سبب شد مجموعه ارزشمند شعر گمنامی شامل آثار برگزیده و راهیافته به مرحله نهایی به صورت کتاب همرمان با مراسم اختتامیه منتشر شود که این امر را به فال نیک می‌گیریم. امید که آثار کودک و ترانه و سرود نیز در قالب‌های مربوط تولید و منتشر شوند.

۸. در پایان امیدواریم و پیشنهاد می‌کنیم با عنایت به ظرفیت والای شهر شیراز و استان فارس به عنوان سومین حرم حضرات اهل بیت علیهم السلام در میهن عزیزمان و مهد فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و شهر شعر و شور و شعور و حکمت میزبان دبیرخانه دائمی و برگزارکننده دوره‌های آتی این رویداد فرخنده باشد تا هر سال میلاد حضرت صاحب الامر عجل ا… تعالی فرجه الشریف را با ضیافت شعر و کلمه و کلام همراه با سربازان گمنام آن حضرت جشن بگیریم و به تماشای چشم‌اندازهای مختلف از این طرح خوش نقش و نگار تابلوی گمنامان نام آور بنشینیم و ان‌شاءا… این رویداد نخستین، دوره‌های متعدد آینده را نیز در پی داشته باشد.

امید که این تلاش که نه در شأن همت بلند سربازان گمنام حضرت ولی عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفدا که به قدر وسع اندک ما بود، مورد رضایت حضرت حق و سبب خشنودی حضرت حجت عجل ا… تعالی فرجه الشریف باشد. ان‌شاءا…

خدایا چنان کن سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار

کمیته علمی و هیئت داوران به ترتیب الفبا: محمدحسین جعفریان، احد ده‌بزرگی، حمیدرضا شکارسری، افشین علا، میلاد عرفان‌پور، محمدکاظم کاظمی، سید حسین متولیان، عبدالرضا قیصری و هاشم کرونی.

استقبال شاعران از برنامه فراتر از حد انتظار ما بود

دبیر اجرایی نخستین جشنواره ملی شعر گمنامی در مراسم پایانی این جشنواره اظهار داشت: استقبال از برنامه توسط شاعران فراتر از حد انتظار ما بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا طبیب‌زاده در این مراسم اظهار داشت: علی‌رغم فرصت محدود و فشردگی کار، در مجموع تعداد ٣٢۵ اثر از ١٧۵ شاعر به دبیرخانه کنگره رسید. این آثار مجموعاً از ٢۴ استان کشور ارسال شده که نشانگر گستردگی قابل توجه تبلیغات است.

متن کامل گزارش نهایی دبیر اجرایی نخستین جشنواره شعر گمنامی که در این مراسم قرائت شد به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه گزارش نخستین جشنواره ملی شعر گمنامی

با درود به روح بلند بنیانگذار کبیر نظام مقدس جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و وجود با برکت رهبر معظم انقلاب – دامت برکاته – و با ادای احترام به تمام شهدای تاریخ، به ویژه شهدای عرصه‌ی گمنامی، سربازان گمنام امام زمان – ارواحنا فداه- در وزارت اطلاعات.

به توفیق الهی و با استمداد از حضرت حجت – عجل الله تعالی فرجه الشریف-، شورای مرکزی نخستین جشنواره‌ی ملی شعر گمنامی در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس تشکیل شد. فراخوان این جشنواره از تاریخ ١٢ اسفند ١٣٩٩ اعلام شد و مهلت ارسال آثار ابتدا ٢٨ اسفندماه اعلام و سپس تا ۵ فروردین ١۴٠٠ تمدید شد.

علی‌رغم فرصت محدود و فشردگی کار، در مجموع تعداد ٣٢۵ اثر از ١٧۵ شاعر به دبیرخانه کنگره رسید. این آثار مجموعا از ٢۴ استان کشور ارسال شده که نشانگر گستردگی قابل توجه تبلیغات است. استان‌هایی شامل آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، فارس، قم، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد.

بیشترین آثار از استان فارس و سپس به ترتیب از استان‌های یزد، تهران، چهارمحال و بختیاری، قم، خراسان رضوی، اصفهان و گیلان بوده‌اند. ۶٠ درصد از آثار، شعر کلاسیک، ١٩ درصد شعر سپید و نو، ١١ درصد شعر کودک و نوجوان و ١٠ درصد آثار، ترانه و سرود می‌باشند. ۶٨ درصد شرکت‌کنندگان مرد و ٣٢ درصد زن بوده‌اند.

در تاریخ ٨ فروردین ١۴٠٠، داوری مرحله اول کنگره انجام شد که در بخش شعر کلاسیک ٣۶ اثر، شعر نو و سپید ٢٣ اثر، کودک و نوجوان ٢١ اثر و ترانه، سرود و تصنیف ١۵ اثر، به مرحله نهایی داوری راه یافتند. داوری نهایی تا تاریخ ١٢ فروردین ١۴٠٠ انجام شد که در هر بخش سه نفر برگزیده انتخاب شدند.

تمام مقدمات و لوازم برگزاری هرچه باشکوه‌تر عصر شعر و اختتامیه این جشنواره برای تاریخ‌های ١٨ و ١٩ فروردین ١۴٠٠ تأمین و هماهنگی‌های لازم انجام شده بود که متأسفانه با قرمز شدنِ وضعیت کرونایی شهر شیراز، امکان برگزاری آن منتفی شد.

اما باعث افتخار است که فیلم شعرخوانی برگزیدگان جشنواره و برخی شاعران برجسته کشور که با موضوع جشنواره اشعاری سروده‌اند، تهیه و آماده انتشار است و امروز نیز میزبان مقامات عالی کشور و تعداد محدودی از شاعران شهر شیراز هستیم.

به امید این‌که در سال‌های آینده، بتوانیم با حضور شاعران بیشتر و عموم مردم، این جشنواره را ادامه دهیم.

سپاسگزار حمایت‌ها و بینش هنردوستانه وزارت محترم اطلاعات جمهوری اسلامی، حوزه هنری انقلاب اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، شهرداری شیراز، اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، مجموعه حافظیه و تمام سازمان‌ها و افرادی که در برگزاری این جشنواره، همکاری و همراهی بی‌دریغ داشته‌اند هستیم.

امید که مورد رضایت و عنایات ویژه‌ی حضرت صاحب الامر – ارواحنا لتراب مقدمه الفدا – باشیم.

با کمال احترام

دبیرخانه نخستین جشنواره ملی شعر گمنامی/ شیراز، سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران – فروردین ١۴٠٠/ در جوار آرامگاه خواجه اهل راز روی داد.

اعلام برگزیدگان نخستین جشنواره ملی شعر گمنامی

همزمان با برگزاری آیین پایانی نخستین جشنواره ملی شعر مکتب گمنامی، اسامی برگزیدگان این جشنواره اعلام شد.

برگزیدگان این رویداد عبارتند از:

بخش شعر کلاسیک:

مقام اول: مرتضی حیدری آل کثیر – خوزستان

مقام دوم: امیر رسولی – زنجان

مقام سوم: مجتبی صادقی – مرودشت فارس

بخش ترانه، سرود و تصنیف:

مقام اول: ساجده تقی‌زاده – شیراز

مقام دوم: محسن کاویانی – قم

مقام سوم: زهرا سپهکار – اصفهان

بخش شعر نو و سپید:

مقام اول: مجتبی صفدری – رشت

مقام دوم: فاطمه حلیمیان – اصفهان

مقام سوم: طیبه نیکو – شیراز

بخش شعر کودک و نوجوان:

مقام اول: هیئت داوران اثری را در این بخش به عنوان مقام اول تشخیص نداد.

مقام دوم: معصومه مهری – شهرکرد

مقام سوم مشترک: ام البنین جمالی – خراسان جنوبی/ فایزه زرافشان – یزد

دبیرخانه‌ نخستین جشنواره ملی شعر گمنامی، از تمام شرکت‌کنندگان عزیز کمال تشکر و قدردانی را دارد. منتخبی از آثار رسیده، در مجموعه‌ای به چاپ رسیده که ان‌شاءالله به زودی توزیع خواهد شد. ضمناً هدایای نقدی کلیه برگزیدگان همزمان با مراسم اختتامیه به حساب آنان واریز شده و هدایای فرهنگی و لوح تقدیر آنان نیز هفته آینده ارسال خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند