احمدی: «فلسطین تنها نیست» نمونه بارز حمایت هنرمندان از مظلومین است

03:0050

هیبت احمدی کارتونیست جوان کشور گفت: قطعاً هنرمند می‌تواند همواره درباره کارهایش حرف بزند و اساساً باید به‌واسطه کارهایش پیام خود را منتقل کند. مقاومت نیز مفهومی کلی و گسترده است و انقلاب و سایر مصادیق مقاومت در برابر ظلم را در بر می‌گیرد و می‌تواند در هنر نیز به‌همین گستردگی مطرح شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، هیبت احمدی با اشاره به اینکه سه اثر با موضوع فلسطین به نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» ارسال کرده است، گفت: من برای این نمایشگاه سه اثر فرستاده‌ام که یکی از آن‌ها درباره کودک کشی یهودیان است. دیگری سربازی یهودی را به تصویر می‌کشد که غرق در خون است و در همان قاب، گُلی هم در خانه روییده و رشد کرده است که من به منزله نماد مقاومت و خون شهدا آن را در نظر داشته‌ام.

ابن کارتونیست جوان در همین راستا ابراز کرد: اثر سوم نیز شامل تصویری از انسان‌های مختلف است که هر یک در حال ریختن سطل آبی هستند که سربازان را با خود می‌برد. این اثر برگرفته از این پیام «امام خمینی (ره)» است که اگر هر ایرانی یک سطل آب بریزد سربازان صهیونیستی را غرق خواهد کرد بر گرفته شده است.

وی درباره برگزاری رویداد‌های جشنواره‌ای همچون نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» در شرایط کرونا نیز عنوان کرد: کرونا ماجرایی است که باید نظام پزشکی و مسئولان برای آن تدابیر جدی بیاندیشند، اما در همین شرایط نباید هنر را تعطیل کرد و خوشبختانه نمایشگاه‌های مجازی در این یک سال و چند ماهه برگزار شد و هنرمندان فعال بودند.

احمدی در همین رابطه بیان کرد: به‌نظرم باید تدابیری اندیشیده شود که وقتی کرونا شدت می‌گیرد، الزام برای برگزاری امر هنری نباشد، اما در شرایط عادی می‌توان از هنر هنرمندان تجسمی و سایر رشته‌ها بهره برد. اتفاقاً هنر‌های تجسمی بیشتر از سایر رشته‌های هنری مثل هنر‌های نمایشی و سینما می‌تواند با فضای مجازی هماهنگ و در آن دیده شود.

این کارتونیست جوان با بیان پیشنهاداتی برای نشر فرهنگ و هنر مقاومت گفت: قطعاً هنرمند می‌تواند همواره درباره کارهایش حرف بزند و اساساً باید به‌واسطه کارهایش حرف بزند و پیام خود را منتقل کند. مقاومت نیز مفهومی کلی و گسترده است و انقلاب و سایر مصادیق مقاومت در برابر ظلم را در بر می‌گیرد و می‌تواند در هنر نیز به همین گستردگی مطرح شود.

احمدی درباره علت استقبال شرکت ۳۰۰۰ اثر از ۶۶ کشور جهان و استقبال از نمایشگاه «فلسطین تنها نیست» عنوان کرد: متأسفانه این روز‌ها ظلم در دنیا زیاد شده است و مظلومان هم بسیار هستند. به نظرم هنرمندان وظیفه دارند به آن اشاره کنند. فلسطین هم یکی از نمونه‌های بارز مظلومیت است. قطعاً همه کشور‌ها ستم علیه مردم این کشور را می‌بینند و هنرمندانشان نیز از جریان مبارزه علیه رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند. این حضور نیز به‌دلیل همین دادخواهی است.

وی درباره فعالیت خود در دوران کرونا بیان کرد: در این ایام پرکارتر شده‌ام و اتفاقاً فکر می‌کنم بحران کرونا برای برخی از رشته‌های هنری از این جهت که فرصتی برای تأمل و خلق اثر را فراهم می‌کند، یک فرصت بوده است.

گفتنی است، هیبت احمدی دارای مدرک کارشناسی ارشد گرافیک است و رشته کاریکاتور را به‌صورت تجربی و حرفه‌ای در ۱۵ سال اخیر دنبال کرده است. وی سابقه کسب رتبه اول در جشنواره هنر جوان حوزه هنری و برخی دیگر از جشنواره‌های معتبر داخلی و بین‌المللی را در کارنامه کاری خود دارد.

نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» به دبیری سید مسعود شجاعی‌طباطبایی در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری در حال برگزاری است. این رویداد در آستانه روز قدس با شرکت ۳۰۰۰ اثراز سوی هنرمندان ۶۶ کشور دنیا برگزار شده است.

منبع: خبرگزاری میزان

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند