درتومیان: احترام به سلیقه‌های مختلف، راه برون‌رفت از چالش‌های توسعه هنر انقلاب است

03:000

منیژه درتومیان شاعر معتقد است: تبعیض قائل شدن در انتخاب آثار، دسته‌بندی‌های جناحی و سیاسی و… دست به دست هم داده‌اند تا با گذشت زمان از میزان پویایی هنر انقلاب کم شود.
به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، منیژه درتومیان شاعر و مدرس کارگاه شعر حوزه هنری خراسان شمالی، هنری را که در راستای حفظ و حمایت از ارزش‌ها و اهداف انقلاب باشد هنر انقلاب بیان و تصریح کرد: بنا بر این تعریف، ابتدا باید ارزش‌ها و اهداف شناسایی شوند و سپس آن ارزش‌ها را به زبان هنر، به مخاطبان یادآوری و طریقه حفظ و حراست از آنها را ترسیم کرد.

از نگاه وی «انقلابی بودن» یکی از ویژگی‌های هنر انقلاب است و از سوی دیگر با توجه به این که انقلاب ما، انقلاب اسلامی است از تعهد، ایمان و وارستگی به عنوان ویژگی‌های دیگر هنر انقلاب نام برد.

وی مستقل بودن هنر انقلاب به عنوان یک ژانر در هنر را وابسته به نگاه جهانی و ایرانی به هنر دانست و افزود: در بُعد جهانی نمی‌توان به عنوان ژانر هنری مستقل از آن یاد کرد، اما در بُعد وطنی، ژانری مستقل در هنر است.

وی ادامه داد: با توجه به گسترش برنامه‌های مناسبتی و اقبال نسبتاً مساعدی که از برخی از این برنامه‌ها به‌عمل آمده است (مثلا برنامه‌های دهه فجر)، می‌توان به عنوان ژانر مستقل از آن یاد کرد.

وی اظهار کرد: البته ناگفته نماند که این اقبال، سال‌های گذشته بیشتر بود و با گذشت زمان کمرنگ‌تر شده است.

از نگاه این شاعر آیینی، هنر انقلاب می‌توانست بسیار پویاتر باشد، اما متأسفانه انتخاب‌های غلط در گزینش دبیران جشنواره‌ها، بی‌تجربگی و خامی برخی از دبیران و داوران برنامه‌های ملی و نیز عدم تخصص و محبوبیت آنان در زمره عوامل اثرگذار بر روند پویایی این هنر است.

درتومیان خاطرنشان کرد: تبعیض قائل شدن در انتخاب آثار، دسته‌بندی‌های جناحی و سیاسی و… دست به دست هم داده‌اند تا با گذشت زمان از میزان پویایی هنر انقلاب کم شود.

از نگاه این شاعر، هنر انقلاب در دهه‌های شصت، هفتاد و حتی تا اواسط دهه هشتاد، راه خود را به خوبی باز کرده بود، اما از اواسط دهه هشتاد و البته بیشتر در دهه نود، مسیر به دست‌اندازهای ناخوشایندی برخورد کرد.

وی با بیان این که در حال حاضر از برنامه‌های مناسبتی به خاطر اهمیت ندادن به نحوه برگزاری آن از نظر کمی و کیفی، استقبال زیادی نمی‌شود و بعضی‌ها بیشتر جهت رفع تکلیف این کار را انجام می‌دهند، اظهار کرد: در نظر گرفتن اعتبارات کم در این سال‌ها برای برنامه‌های مناسبتی از یک سو و مواجه شدن هنرمندان واقعی با بی‌مهری و تبعیض که سبب شده است گوشه انزوا برگزینند، خطری است که به شدت هنر را تهدید می‌کند.

درتومیان در بخش دیگری از سخنانش به حاشیه رانده شدن پیشکسوت‌ها، متخصصان منتقد و عدم تحمل رای مخالف را از موانع پیش روی توسعه هنر انقلاب ذکر کرد و افزود: بهترین و مؤثرترین راه برون‌رفت از این چالش‌ها، احترام به سلیقه‌های مختلف (و حتی مخالف)، انتخاب دبیرانی متخصص، متعهد، محبوب و به دور از حاشیه، ایجاد نوآوری‌های خلاقانه در برگزاری مراسم و پرهیز از کلیشه‌های مرسوم، استفاده از تجربیات پیشکسوتان، اعتماد به جوانان و شفاف‌سازی و پرهیز از باندبازی‌ها و دسته‌بندی‌های هنری است.

وی انتخاب چهره سال هنر انقلاب را در معرفی هنر انقلاب اثرگذار عنوان و تأکید کرد: به شرط آن که برنامه‌ای درخور و شایسته برای منتخب چهره سال در نظر گرفته و شأن هنرمند حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر بناست چهره سال انتخاب شود، باید از صفر تا صد برنامه به بهترین نحو ممکن، برگزار شود، در غیر این صورت اگر برنامه برگزار نشود شأن هنرمند بیشتر رعایت خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند