ادای دین حوزه هنری اصفهان به حاج قاسم سلیمانی؛
آیین رونمایی از تابلوی نقاشی «مردان سپیده دم» برگزار شد

06:00

استاد محمدعلی حدت در آیین رونمایی از تابلوی نقاشی «مردان سپیده دم»  گفت: من با استعانت از درگاه خداوند و روح مقدس شهدا این تابلو را کشیدم.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری ،  استاد محمدعلی حدت، هنرمند پیشکسوت نقاشی و طراحی پوستر، در آیین رونمایی از تابلوی نقاشی «مردان سپیده دم» گفت: نقاشی یک عنایت الهی است و من یک خادم خیلی کوچکی در ساحت مقدس هنر هستم. همه ما هنرمند هستیم، هرکدام به شکلی، در یک لباس و در یک شغل.

وی افزود: ازطرف حوزه هنری اصفهان پیشنهاد شد که بنده اثری دررابطه با عزیزانی ترسیم کنم که این عزیزان درحقیقت نمونه‌های اندک از آن‌همه عظمت و جان‌فشانی در راه آن چیزی است که امروز به نام امنیت و استقلال در کشور وجود دارد.

استاد حدت تاکید کرد: در تابلوی «مردان سپیده دم» از هفت پرتره استفاده شده است من فقط یک نقاش هستم و بنده در حد و اندازه‌ای نیستم که درباره این عزیزان و صفات آن‌ها صحبت کنم،آن‌ها زیباترین آثار خود را خلق کردند و بهترین دل‌نوشته‌ها را با خون خود تقدیم ملت کردند.

این نقاش مشهور اصفهانی خاطرنشان کرد: کار نقاشی و کلاً کار هنری یک عنایت الهی است. همه‌کس نمی‌تواند قلم به دست بگیرد و در کار هنر باشد مگر اینکه لطف و عنایت الهی شامل حال او شود.

وی ادامه داد: بهترین دوربین‌ها تنها می توانند زیباترین اثرها را ضبط و ثبت کنند ولی هیچگاه آن عکس مثل یک اثر نقاشی نخواهدشد، زیرا روح هنرمند و عنایت الهی در آن اثر ساری و جاری خواهد ماند و بنده از درگاه هنر دریوزگی کردم و درنهایت با استعانت از روح مقدس شهدا اثری به نام «مردان سپیده دم» کشیدم که این نام از شروع کار تا خاتمه کار در ذهن من بود.

وی اظهار امیدواری کرد: ان‌شاالله توانسته باشم گوشه‌ای از دینی که این عزیزان بر ما دارند را ادا کرده باشم.

*استاندار اصفهان: شهادت حاج قاسم یک انتخاب بود

استاندار اصفهان در رونمایی از تابلوی «مردان سپیده دم» گفت: نقاشی کردن، قلم‌زدن،ساختن فیلم، سرودن شعر، ساختن تندیس کسانی مانند شهید حاج قاسم سلیمانی توفیق می‌خواهد.

سیدرضا مرتضوی ضمن تقدیر ویژه از حوزه هنری استان اصفهان و استاد محمدعلی حدت که همزمان با سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی اقدام به خلق و رونمایی از این اثر کردند افزود: به گفته‌ی استاد حدت خلق چنین آثاری آمیزه‌ای از هنر است که با عنایت الهی همراه شده است.

وی ادامه داد: انسان هنرمند به آن ساحت مقدسی تقرب پیدا می‌کند که به واسطه آن تقرب، قلم خود را بر روی تابلو به رقص درمی‌آورد.

وی خاطر نشان کرد: حاج قاسم سلیمانی آدم مخلصی بود و برای خدا کار می‌کرد. اخلاص او سبب شد که خدا محبت او را در  دل مردم قرار دهد. حاج قاسم ارادت و تمسک ویژه‌ای به اهل بیت داشت و سعی می‌کرد خود را به لحاظ صفات و مشخصه‌هایی که یک انسان باید داشته باشد به شخصیت وجودی اهل بیت نزدیک کند.

استاندار اصفهان تاکید کرد: حاج قاسم خودش نبود، افسر رهبرش بود و حتی نامه‌ای که وزیر امورخارجه امریکا برای او ارسال کرده بود را باز نکرد چراکه احساس می‌کرد اذن ولیِ او نیست؛ آدم را به یاد حضرت عباس (ع) می‌اندازد.

وی حاج قاسم را یک شخصیت بین‌المللی خواند وگفت: شخصیت بین‎ المللی حاج قاسمِ به گونه‌ای بود که فقط مسلمانان ایران و فقط شیعیان داعیه‌دار خون او نیستند بلکه اهل سنت، ارامنه و بسیاری از نقاط دنیا خودشان را مدعی خون او می‌دانند.

مرتضوی حاج قاسم را تنها یک نظامی صرف نخواند و گفت: او یک دیپلمات برجسته بود که فن مذاکره را به تمام معنا می دانست، سخت‌کوشی در وجود و شخصیت حاج قاسم کاملاً برجسته و نمایان بود، خسته نمی‌شد، سریع العمل بود. حاج قاسم بیان موثری داشت، کم صحبت می‌کرد اما هرکجا صحبت کرد به یادگار مانده است. نظم حاج قاسم در همه امور مثال زدنی بود.

او حاج قاسم را نماد مبارزه با تروریسم در جهان دانست و افزود: کشتن چنین شخصیتی هزینه داشت اما آمریکا این هزینه را پذیرفت.

استاندار اصفهان بااشاره به سخن مقام معظم رهبری که فرموند حاج قاسم یک مکتب بود، تصریح کرد: اگر ما در رفتار و منش و سبک و سیاق زندگی حاج قاسم غور کنیم خیلی چیزها را درباره بزرگی او می‌توان کشف کرد.

وی با اشاره به شخصیت بین المللی حاج قاسم گفت: هر کجا می‌رفت او را دوست داشتند. در سوریه، لبنان، یمن، افغانستان و در بیش از ۴٠ کشور تجمعات عظیم برای شهادت او به صورت خودجوش برگزار شد.

مرتضوی ادامه داد: اینکه امریکا حاضر شد ترور یک شخصیت و مقام رسمی یک کشور را به صورت واضح علنی کند جایگاه و منزلت و شأن حاج قاسم را می‌رساند. ما در دورانی این شهید را ازدست دادیم که بیش‌ترین همراهی و مسامحه را نسبت به جریان سلطه در دنیا انجام دادیم.

استاندار اصفهان با بیان اینکه یکی از شخصیت‌هایی که در دوران معاصر، آحاد ملت را به تواضع و خضوع وا داشت، شهید حاج قاسم بود، افزود: حاج قاسم انواع مختلف خصوصیات یک انسان برجسته را درخود جمع کرده بود. حاج قاسم فردی است که نبوغ نظامی او همه را به تحسین وا داشت و ژنرال‌های چهارستاره ارتش‌های دنیا علاقه‌مند بودند که با او جلسه داشته باشند و یا یک‌بار حاج قاسم را ببینند.

وی بابیان اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی روحیه سلحشوری عجیبی داشت، گفت: حاج قاسم فقط از اتاق فرمان و اتاق قرارگاهِ مدیریت نبرد میدان را هدایت نمی‌کرد، بلکه مثل مقتدایش امیر مومنان در میدان حاضر می‌شد. حاج قاسم روحیه شهادت طلبی داشت. قریب به چهل سال دوید. شهادت او یک تصادف و یک اتفاق نبود، شهادت حاج قاسم یک انتخاب بود، انتخابی که چهل سال برای آن دوید. شهادت حاج قاسم مثال‌زدنی است چراکه به تعبیر خودشان شهید زیست تا بتواند شهید شود.

*ادای دین حوزه هنری اصفهان به حاج قاسم سلیمانی

رئیس حوزه هنری استان اصفهان گفت: خلق تابلوی «مردان سپیده دم» ادای دینی است از حوزه هنری و اهالی هنر به شهادت حاج قاسم است.

احمدنوری در آیین رونمایی از تابلوی نقاشی «مردان سپیده دم» که سه شنبه ۱۴ دی‌ماه در سالن سعدی اصفهان با حضور سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان و استاد محمدعلی حدت در میان جمعی از  علاقه مندان و اساتید هنرمند برگزار شد، گفت: ایده این اتفاق بر این اساس بود که به رسم ادای دینی که حوزه هنری و اهالی هنر به فضای شهادت حاج قاسم داشتند این زحمت را به استاد حدت دادیم و ایشان قبول زحمت کردند و علی‌رغم کسالتی که داشتند به صورت شبانه‌روزی کار کردند.

وی ادامه داد: امیدوارم به برکت نقاشی این اثر فاخر دست ایشان شفای پیدا کند تا ما بازهم شاهد خلق آثار فاخر ایشان باشیم.

در این برنامه مهدی جهان دار شاعر بنام اصفهانی نیز به خواندن دو شعر با موضوع حاج قاسم سلیمانی و رشادت های این شهید والامقام پرداخت.

گفتنی است، تابلوی نقاشی «مردان سپیده دم» اثری از استاد«محمدعلی حدت» هنرمند پیشکسوت نقاشی است که در آن علاوه بر حاج قاسم تصاویر یاران اصفهانی او مانند حاج حسین خرازی، حاج احمد کاظمی، سیدمحمد حجازی، مسلم خیزاب، جواد محمدی و محسن حججی آمده است و اکنون همزمان با دومین سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی در گالری تک اثر حوزه هنری استان اصفهان رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند